Puchar Interkontynentalny w Trondheim: Dublet Kathariny Schmid

przez Karolina Lenard

W norweskim Trondheim, odbył się kolejny konkurs z cyklu zawodów Pucharu Interkontynentalnego. Lista startowała liczyła 49 nazwisk zawodniczek z 13 reprezentacji. W niedzielnym konkursie, podobnie jak w sobotę, triumfowała Katharina Schmid. Z reprezentantek Polski najlepszy rezultat zanotowała 14. Pola Bełtowska.

Katharina Schmid, fot. Martyna Okrzesik

Zanim jeszcze rozpoczęła się oceniana runda konkursowa, zawodniczki przystąpiły do poprzedzającej zawody serii próbnej. Belka została ustawiona na poziomie 26.

Z możliwości oddania skoku, przed główną rywalizacją, skorzystały praktycznie wszystkie zawodniczki. Zabrakło jednak Heidi Dyhre Traaserud. Większość zawodniczek, po swoich próbach miała odejmowane punkty za sprzyjające warunki pogodowe. Najwięcej zabrane miała reprezentantka Norwegii – Ingrid Graaseli (12,6 pkt). Ostatecznie wylądowała na 91 metrze, co potem sklasyfikowało ją dopiero na 47. lokacie.

Triumfatorką serii próbnej okazała się Katharina Schmid (101 m). Do niej także należała najdłuższa oddana próba. Tuż za nią uplasowała się Thea Minyan Bjoerseth, która osiągnęła o pół metra krótszą odległość od Schmid. Podium dopełniła zaś Selina Freitag (94 m). Tuż za podium znalazła się Nika Prevc (97 m). Warto wspomnieć, iż w czołowej dziesiątce, na 8. pozycji uplasowała się Pola Bełtowska (94.5 m)

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI

Pierwsza seria

Parę minut po zakończeniu serii próbnej z 26. najazdu, który w trakcie został obniżony o jeden poziom wystartowała oficjalna pierwsza seria konkursowa. Noty za styl wystawiali sędziowie pochodzący z Norwegii oraz Finlandii.

Zawodniczki, które startowały z niższej platformy, miały dodawane bonusowe 7 oczek. Niezmiennie, z jeszcze niższego rozbiegu ruszyła Norweżka, Eirin Maria Kvandal (97.5 m).

Liderką na półmetku rywalizacji, po swojej próbie na 101 metr, okazała się Katharina Schmid. Na drugiej pozycji plasowała się Anna Odine Stroem, która oddała skok liczący 0,5 metra krótszą długość co Niemka. Dobry start zaliczyła również Eirin Maria Kvandal. Norweżka po pierwszej części zmagań zajmowała trzecią pozycję.

Ponadto z czterech reprezentantek Polski, dwie z nich zakwalifikowały się do finału. W czołowej trzydziestce znalazła się wówczas 15. Pola Bełtowska (90.5 m) i 22. Anna Twardosz (87 m).

Druga seria

Punktualnie, o godzinie 14:55 ruszyła seria finałowa niedzielnych zmagań. Jako pierwsza skoczyła Czeszka – Anezka Indrackova (82.5 & 91 m). Względem pierwszej serii, poprawiła swoją końcową lokatę o pięć oczek.

Wraz z rozpoczęciem ostatniej fazy dzisiejszego konkursu, najazd został zachowany na 26. poziomie, aczkolwiek w trakcie trwania serii, sędziowie podjęli pozycję o jego obniżeniu.

W rezultacie zwycięstwo zdobyła reprezentantka Niemiec – Katharina Schmid . Poszybowała ona na odległość 98 metrów, co tym samym pozwoliło jej na triumf w dzisiejszym konkursie. Ponadto na drugą pozycję wskoczyła reprezentantka gospodarzy Eirin Maria Kvandal. Zawodniczka oddała daleki skok liczący 97 metrów. Dodatkowo na trzecim stopniu podium uplasowała się Anna Odine Stroem (96m).

W czołowej piątce znalazły się także, czwarta Thea Minyan Bjørseth (97 m) oraz piąta, Juliane Seyfarth, która na półmetku rywalizacji figurowała na 6. pozycji.

źródło informacji: własne, fis-ski.com