Mistrzostwa Polski w Zakopanem: Twardosz i Joniak triumfują!

przez Aleksandra Rajewicz

Nadszedł czas na letnią edycję Mistrzostw Polski, które odbyły się na obiekcie Średniej Krokwi (HS-105) w Zakopanem. Na stracie rywalizacji kobiet stanęło dziesięć zawodniczek: 8 Polek oraz 2 reprezentantki Słowacji, zaś u panów 89 zawodników, w tym gościnnie reprezentanci Austrii, Słowacji i Ukrainy. Zawody w tym roku odbywały się bez przeliczników za wiatr. Tytułów sprzed roku bronili Dawid Kubacki oraz Anna Twardosz.

Średnia Krokiew, fot. Martyna Okrzesik

Rywalizacja kobiet

Seria próbna pań rozpoczęła się tuż po oficjalnym treningu panów. Zawodniczki oddawały swe próby z belki 26. Najlepszą w tej części rywalizacji okazała się Anna Twardosz, która uzyskała świetne 94 metry. Tuż za nią uplasowała się Pola Bełtowska, która wylądowała na odległości 81.5 metra, zaś trzecia była kombinatorka norweska Joanna Kil (78 m). Na czwartym miejscu znalazła się Nicole Konderla (78.5 m).
Tamara Mesíková nie oddała swojej próby.

Joanna Kil, fot. Martyna Okrzesik

Liderką na półmetku zmagań w Zakopanem była Anna Twardosz, która uzyskała 88 metrów. Tuż za nią uplasowała się Nicole Konderla (83 m), zaś trzecia była Pola Bełtowska (79.5 m). Na czwartym miejscu sklasyfikowano Natalię Słowik (76 m), natomiast na następnych miejscach znalazły się Słowaczki: 5. była Kira Kapustikova, która uzyskała 77 metrów, zaś 6. Tamara Mesíková (75.5 m).

Mistrzynią Polski i zwyciężczynią konkursu w Zakopanem została Anna Twardosz. Zawodniczka w drugiej próbie uzyskała 86 metrów i wygrała z przewagą ponad 28 punktów. Na drugim miejscu uplasowała się Nicole Konderla, która wylądowała na odległości 79.5 metra, zaś na trzecie miejsce awansowała Natalia Słowik (83.5 m). Pola Bełtowska, zajmująca na półmetku trzecie miejsce, uzyskała 77. 5 metra i spadła tuż za podium.

Anna Twardosz, fot. Vivienne Stycz

Zawody panów

Kwalifikacje rozpoczęły się o godzinie 15.45 i rozgrywane były z belek: 22 oraz 20. Zmagania rozpoczął były kombinator norweski Szczepan Kupczak, który uzyskał 93.5 metra i ostatecznie zajął wysokie 10. miejsce. Podczas kwalifikacji doszło do niecodziennej sytuacji. Na pierwszym miejscu znalazło się aż trzech zawodników: Maciej Kot (96 m), Paweł Wąsek (96 m) oraz Dawid Kubacki (95.5 m). Tuż za podium znalazł się również niespodziewanie Mateusz Gruszka, który uzyskał 98.5 metra, zaś piąty był Klemens Joniak (97.5 m).

Wracający po kontuzji Piotr Żyła wylądował na odległości 90.5 metra i został sklasyfikowany na 9. miejscu. Jakub Wolny (89.5 m) był 12., zaś Aleksander Zniszczoł (87.5 m) 14.

Warto podkreślić dobre występy polskich juniorów: Szymon Byrski (96.5 m) zajął 6. lokatę, Michał Obtułowicz (94 m) był 8.
Aleksander Luberda nie wziął udziału w kwalifikacjach.

Szymon Byrski, fot. Vivienne Stycz

Konkurs

Liderem na półmetku był niepodziewanie junior Klemens Joniak. Zawodnik uzyskał 104.5 metra i o ponad dwa punkty pokonał Pawła Wąska (102.5 m), zaś trzeci był Maciej Kot (102 m). Za podium uplasował się Dawid Kubacki, który wylądował na odległości 98.5 metra i do podium tracił ponad sześć punktów. Na dalszej pozycji uplasował się Tomasz Pilch (98.5 m), natomiast na szóstym miejscu wspólnie znaleźli się: Aleksander Zniszczoł (97.5 m) oraz Kacper Juroszek, który uzyskał tą samą odległość.

Warto ponownie pochwalić próbę Mateusza Gruszki, który skoczył 95.5 metra i zamknął czołową „10”. Jeden z reprezentantów gości, dokładnie Ukrainy, Ilya Chebolda uzyskał 91.5 metra i został sklasyfikowany na miejscu 18. Junior dzielił te miejsce z: Michałem Obtułowiczem, Janem Habdasem i Miłoszem Krzempkiem.

Klemens Joniak, fot. Vivienne Stycz

Zwycięzcą rywalizacji w Zakopanem i złoty medal MP wywalczył Klemens Joniak. Junior w drugiej serii uzyskał 102 metry i drugiego Pawła Wąska (99.5 m) pokonał o ponad osiem punktów. Na trzecie miejsce awansował Dawid Kubacki, który uzyskał 98.5 metra. Tuż za podium sklasyfikowano Kacpra Juroszka (99 m), na piątym miejscu był Maciej Kot, który podczas drugiego skoku uzyskał jedynie 94.5 metra. Na szóste miejsce awansował Piotr Żyła (97.5 m).

Łukasz Łukaszczyk w drugiej próbie uzyskał 97 metrów i konkurs skończył na 10. miejscu, natomiast Tymoteusz Amilkiewicz (100.5 m) i był 8.
Zawody rozgrywały się z belki 23., 21. oraz 20.