Ema Klinec została bohaterką książki dla dzieci

przez Zuzanna Karwacka

W ostatnim czasie w księgarni ,,Konzorcij ” w Lublanie odbyło się spotkanie, na którym jedna ze słoweńskich skoczkiń zaprezentowała wraz z autorką pewną książkę. Ema Klinec – bohaterka nowej bajki dla dzieci opowiedziała o swoich doświadczeniach w sporcie. Jednocześnie odniosła się ona także do fabuły i kwestii poruszonych w opowieści.

Ema Klinec
Ema Klinec, źródło: berkutschi.com

ZOBACZ TEŻ: DODATKOWY WEEKEND PUCHARU ŚWIATA W KLINGENTHAL? ,,PROWADZIMY DOBRE DYSKUSJE”

,,Deklica, ki je poletela z mirom”

Bajka opowiada o Emie Klinec, która w swej przygodzie ze sportem mogła liczyć na pomoc i wsparcie innych bohaterów. W historii prowadzi ona konwersacje z rodzicami, ale również spotyka takie postacie jak: mityczny orzeł, smok, czy mędrzec Karnion.

Książka opiera się nie tylko na opowieści o zmaganiach sportowych, ale także o wielu wyzwaniach w rozwoju osobistym bohaterki. O samym tworze zawodniczka opowiada w ten sposób: ,,Bajka mówi o wielu ważnych wartościach. Uważam, że ludzie, a w tym sportowcy powinni dążyć do kierowania się tymi wartościami, które są w życiu istotne i które sprawiają, że wiemy, iż warto żyć.”

,,To było dla mnie coś nowego. Dużo pracy wymagało powstanie tej książki, a w tym obrazków, czy całej fabuły, za co jestem wszystkim bardzo wdzięczna.” – dodała 26-latka.

Ema Klinec, Bojana Fende Habula, fot. Wydawnictwo Chiara

Terapia gestelt i słowo od autorki

,,Zawsze kochałam czytać, zwłaszcza o treściach przenikających się z terapią. Kiedy poznałam Emę, czułam, że będzie główną bohaterką mojej trzeciej książki. Jest uosobieniem wartości, które chcę przekazywać, szczególnie młodszym pokoleniom. Ema prezentuje sobą wszystko, co podziwiam w ludziach.” – tak o bajce wypowiedziała się Bojana Fende Habula, czyli osoba odpowiedzialna za wykreowanie całej historii.

Ale jak kwestie terapii łączą się z tą konkretną bajką dla dzieci? W książce ukazanych jest wiele fundamentalnych aspektów terapii Gestelt. Głównym celem tej terapii jest przywrócenie pacjentowi poczucie, że jest istotną postacią w otaczającym go świecie. Ponadto opiera się o zapewnieniu, że może on czuć się bezpiecznie i zaakceptowany. Psychoterapeuta ma za zadanie nie tylko stworzyć z pacjentem relację opartą na wzajemnym i głębokim zaufani. Powinien także pomóc w znalezieniu źródła problemów, niejednokrotnie wracając do wspomnień z dzieciństwa. Tego typu książka dla najmłodszych stanowi więc także ważną wskazówkę dotyczącą wartości, jakie należy pielęgnować od pierwszych chwil poznawania świata.

Ema Klinec, Bojana Fende Habula, fot. karnion.si

Grono bohaterów innych bajek

Ema Klinec dołączyła do innych sportowców, którzy w przeszłości stawali się głównymi postaciami książek w Słowenii. Autorem tych bajek był Primož Suhodolčan. Bohaterami stali się zaś narciarka alpejska Tina Maze (,,Tina in medvedja moč”), koszykarz Goran Dragić (,,Goran, legenda o zmaju”), hokeista Anže Kopitar (,,Anže, ledeni kralj”), były skoczek narciarski oraz kolarz Primož Roglič (,,Primož in Bajk, Neverjetna dirka”), a także Janja Garnbret (,,Janja in čudežna roža”).

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródła: siol.net, rtvslo.si, psychomedic.pl

0 komentarzy
3

Może ci się spodobać