Puchar Kontynentalny w Ruce: Zapowiedź, harmonogram, listy startowe

przez Zuzanna Karwacka

Finlandia będzie kolejnym przystankiem w ramach rangi, jaką jest Puchar Kontynentalny. Skocznia Rukatunturi, usytuowana w malowniczym regionie północnej Finlandii, ma długą historię, zaś jej warunki sprzyjają emocjonującej rywalizacji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze fakty dotyczące samego obiektu i przypominamy, co wydarzyło się na nim w ubiegłym roku. Znajdą się również informacje o listach startowych i harmonogramie!

Rukatunturi, fot. Maksim Bartolj

ZOBACZ TEŻ: PUCHAR ŚWIATA W ZHANGJIAKOU: ZAPOWIEDŹ, HARMONOGRAM, LISTY STARTOWE

Listy startowe

W porównaniu do listy startowej z inauguracyjnego weekendu Pucharu Kontynentalnego w Zhangjiakou zaszło kilka zmian. Przede wszystkim nastąpiła redukcja liczby nacji, biorących udział. Z 12 liczba ta zmniejszyła się do 10. Jednak tym razem na starcie w drugiej randze premierowo zobaczymy Estończyków (Kaimar Vagul, Kevin Maltsev) oraz Szwajcarów (Yanick Wasser, Lean Niederberger, Juri Kesseli, Sandro Hauswirth).

W porównaniu do konkursów w Chinach w reprezentacji Polski doszło do trzech zmian Maciej Kot, Kacper Juroszek oraz Piotr Żyła zastąpili Marcina Wróbla, Adama Niżnika oraz Kacpra Tomasiaka. Poza nimi niezmiennie w składzie znajduje się: Tomasz Pilch, Tymoteusz Amilkiewicz, Szymon Byrski, a także Klemens Joniak. Występ Piotra Żyły w drugiej randze to pierwsza taka sytuacja od 2016 roku.

Piotr Żyła, fot. Martyna Okrzesik

Niemcy postawili na poszerzenie drużyny o trzech dodatkowych skoczków. Tym razem oprócz klasycznej czwórki: Martina Hamanna, Luci Rotha, Felixa Hoffmanna oraz Constantina Schmida, zostali powołani także: Emanuel Schmid, Simon Steinbeisser i Eric Hoyer.

U Słoweńców pojawiła się jedna zaskakująca zmiana. Do składu z Zhangjiakou dołączył Taj Ekart. Mimo przeciętnego rezultatu podczas konkursu FIS Cup w Kandersteg, gdzie zajął dopiero 15. miejsce i był trzecim najlepszym Słoweńcem udało mu się załapać do kadry Gorana Janusa. Co ciekawe Ekart wraca do zawodów, wpisanych w rangę Puchar Kontynentalny, po prawie dwóch latach przerwy. Ostatni jego występ na tym szczeblu to niezbyt imponująca 47. lokata w Planicy uzyskana 7 stycznia 2023 roku.

Taj Ekart, fot. Zofia Hunkiewicz

W norweskiej ekipie znajdziemy zaś jedno dodatkowe nazwisko – Jesper Nilsen Ingebrigstvoll. Zawodnik ten miał okazję debiutować w zawodach tej rangi w lutym tego roku w Lillehammer. Zajął wówczas 25. lokatę.

Skocznia

Rukatunturi, znana również jako Kuusamo HS142, została wybudowana w 1964 roku i przeszła kilka modernizacji. W latach 1996–1997 zainstalowano sztuczne oświetlenie, a w 2000 roku zamontowano system torów lodowych, co pozwoliło na lepsze przygotowanie skoczni do zawodów międzynarodowych. Jej punkt K znajduje się na 120. metrze, a rozmiar skoczni wynosi 142 metry. Zawodnicy lądujący na Rukatunturi muszą zmierzyć się nie tylko z wymagającym profilem obiektu, ale także z często trudnymi warunkami pogodowymi panującymi w tym regionie.

Rekord skoczni wynosi 150,5 metra i należy do Halvora Egnera Graneruda, który osiągnął tę odległość w 2022 roku. Warto jednak przypomnieć, że na tej samej skoczni w ramach kombinacji norweskiej Jarl Magnus Riiber lądował aż na 153. metrze – jednak jego wynik nie jest uznawany jako oficjalny rekord. Rukatunturi jest stałym punktem na mapie zawodów międzynarodowych. Regularnie gości ona Puchar Kontynentalny, czy Pucharu Świata w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej.

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ STARTOWĄ

Harmonogram i transmisje

Dobrą informacją dla entuzjastów drugiej rangi jest to, że jak rok temu i tym razem będziemy mogli zobaczyć transmisje zmagań skoczków Pucharu Kontynentalnego.

SOBOTNI KONKURS ||| NIEDZIELNY KONKURS

Puchar Kontynentalny w Ruce – 2023

W poprzednim sezonie zmagania skoczków w drugiej randze zapowiedziane były na cały weekend. Jednak organizatorzy szybko zorientowali się, że mogą przeprowadzić konkursy tylko w piątek i sobotę.

Pierwszą rywalizację zwyciężył Benjamin Oestvold. Norweg zaprezentował skoki na 144.5 oraz 138 metrów. Tak dobry wynik pozwalał mu na wyprzedzenie reprezentanta Polski – Aleksandra Zniszczoła (141.5, 136 m). Warto dodać, że po pierwszej serii to właśnie Polak znajdował się na czele tabeli. Podium uzupełnił Stephan Embacher (137.5, 145.5 m).

W sobotę zwycięstwo odniósł Clemens Leitner, który tym razem uzyskiwał 144.5 i 140 metrów. Za triumfatorem o 5.3 oczka znalazł się zaś Robin Pedersen (139, 142 m), awansujący z czwartej lokaty. Brąz wywalczył sobie natomiast Clemens Aigner, szybujący na 142 i 141.5 metra.

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło: własne, fis.com

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać