Ajda Košnjek

przez Magdalena Rutkowska

Ajda Košnjek to urodzona 21 października 2007 roku słoweńska skoczkini narciarska. Reprezentuje klub NSK Trzic. Jest medalistką m.in. Mistrzostw Świata Juniorów, Igrzysk Olimpijskich Młodzieży a także mistrzostw kraju. 16-letnia obecnie zawodniczka wielokrotnie pokazała, że jest wschodzącą gwiazdą słoweńskich skoków kobiet.

Ajda Košnjek, fot. Dominika Śmiech

Sezon 2021/2022

W tym sezonie do najważniejszych osiągnięć Słowenki można zaliczyć medal zdobyty podczas konkursu OPA Games. W październiku 2021 organizatorem tej imprezy było włoskie Predazzo. Na starcie stawiły się 24. zawodniczki, które rywalizowały na skoczni o punkcie konstrukcyjnym usytuowanym na 60 metrze. Ajda Košnjek (237.4 pts) zdobyła srebrny krążek tracąc 10 punktów do swojej rodaczki – Tiny Erzar (247.4 pts). Trzecie miejsce padło wtedy łupem Meghann Wadsak (232.6 pts).

Latem 2022 zadebiutowała w zawodach cyklu FIS Cup w Szczyrku. To co jest warte podziwu to fakt, że już w swoim pierwszym konkursie Ajda Košnjek zajęła 6. lokatę. Następnego dnia natomiast zwyciężyła konkurs! Na podium stanęła wraz z Kanadyjką – Abigail Strate, a także Nicole Konderlą. Był to niesamowity debiut w wykonaniu tej młodej zawodniczki. Później startowała w jeszcze kilku konkursach. Oprócz powyższych, zdobyła jeszcze trzecią pozycję w Villach a dzień wcześniej była tam czwarta. W zawodach tego cyklu rozgrywanych w kolejnym roku (2023) nie stanęła już na podium. Mimo tego jej dobre wyniki na początku dały jej 8. pozycję w klasyfikacji generalnej.

Słowenka próbowała także swoich sił w Letnim Pucharze Kontynentalnym. Wzięła udział w zaledwie dwóch konkursach, w Lillehammer, ale i tam pokazała, że jest szalenie utalentowana. W pierwszym z kolei konkursie zajęła 9. pozycję, a dzień później była 10. Ostatecznie cykl ukończyła na 21. miejscu w klasyfikacji generalnej.

Sezon 2022/2023

W sezonie 2022/2023 15-latka startowała w Pucharze Kontynentalnym. Co prawda były to tylko dwa występy w Austrii, jednak Košnjek poradziła sobie nadzwyczaj dobrze. W pierwszym konkursie zajęła 6. pozycję a następnego dnia poprawiła się o dwa miejsca. Dzięki temu, cykl ukończyła z 72 punktami na koncie (23. pozycja w klasyfikacji generalnej). 6 razy wystąpiła w Pucharze Świata i aż trzy razy konkurs ukończyła w najlepszej trzydziestce, miało to miejsce w Hinzenbach i Rasnovie. Ostatecznie dało jej to 18. punktów na koniec i 45. pozycję w klasyfikacji generalnej. W lutym 2023 roku odbyły się Mistrzostwa Świata Juniorów w Whistler. Zarówno dla samej Košnjek, jak i dla całej słoweńskiej drużyny, były one bardzo udane. 2 lutego młoda skoczkini zajęła 6. miejsce w konkursie indywidualnym. Kolejnego dnia natomiast wraz z koleżankami z drużyny w składzie: Taja Bodlaj, Nika Prevc oraz Nika Vetrih zdobyły wicemistrzostwo. Następnie odbyła się rywalizacja drużyn mieszanych, w którym reprezentacja Słowenii została mistrzem świata.

Latem regularnie startowała w Letnim Grand Prix. Jej najlepszym wynikiem były dwa piąte miejsca w Rasnovie. Pojawiła się także w Zakopanem przy okazji trzecich Igrzysk Europejskich. W konkursie indywidualnym na Średniej Krokwi uplasowała się na 19. miejscu. Na dużej skoczni natomiast była 17. Warto dodać, że została także srebrną medalistką Letnich Mistrzostw Słowenii w rywalizacji drużyn mieszanych.

Sezon 2023/2024

W sezonie 2023/2024 już regularnie startowała w zawodach najwyższej rangi. Jej najlepszym osiągiem było 17. miejsce w szwajcarskim Engelbergu. Łącznie zdobyła 48 punktów cyklu i zakończyła sezon na 36. pozycji klasyfikacji generalnej. W skład konkursów zaliczanych do cyklu Pucharu Świata wchodził też Turniej Dwóch Nocy. Była to szczególna, bowiem pierwsza edycja tego wydarzenia. Triumfatorką okazała się rodaczka Košnjek – Nika Prevc. Sama młoda skoczkini zajęła ostatecznie 26. pozycję. 20 stycznia miały miejsce Igrzyska Olimpijskie Młodzieży. W konkursie indywidualnym uplasowała się na 7. pozycji, a w rywalizacji mieszanej słoweńska drużyna odniosła triumf. Na początku lutego 2024 odbyły się Mistrzostwa Świata Juniorów w Planicy, gdzie indywidualnie zajęła 14. miejsce. W drużynie Słowenki zostały mistrzyniami. Brała także udział w zawodach cyklu Pucharu Interkontynentalnego. Niestety, startowała tylko podczas weekendu w Brotterode gdzie była 8. oraz 16.

Źródła grafiki: Dominika Śmiech
Źródła informacji: własne, Berkutschi.com