Alpen Cup w Seefeld: Simon Steinberger triumfuje, Łukaszczyk siedemnasty

przez Martyna Okrzesik

Na obiekcie Toni-Seelos-Olympiaschanze (HS109), odbyły się pierwsze zawody z cyklu Alpen Cup w sezonie zimowym. Triumfatorem pierwszego dnia rywalizacji w Seefeld, okazał się Austriak Simon Steinberger. Najlepszy z reprezentantów Polski – Łukasz Łukaszczyk – uplasował się na siedemnastej pozycji.

Simon Steinberger, fot. Martyna Okrzesik

ZOBACZ TEŻ: ALPEN CUP W SEEFELD: ZAPOWIEDŹ, HARMONOGRAM, LISTY STARTOWE

Trening

Najlepiej w serii treningowej zaprezentował się Jannik Morin. Austriak poszybował na odległość 105 metrów i ostatecznie zwyciężył rundę treningową. Wówczas zaledwie metr bliżej wylądował jego rodak – Clemens Vinatzer (104 m). Czołową trójkę dopełnił Niemiec Ben Bayer (104 m).

Tuż za najlepszymi trzema zawodnikami, uplasował się Urban Simnic (98.5 m), który okazał się najwyżej sklasyfikowanym ze Słoweńców. Czołową szóstkę dopełnili Niemiec Jannik Faisst (98.5 m) oraz Austriak Niki Humml (105 m).

Najdłuższy skok w treningu oddał Niemiec Otto Maus, który przed tygodniem dwukrotnie triumfował w krajowych zawodach Deutschlandpokal w Oberhofie. Maus poszybował na odległość 106 metrów, co sklasyfikowało go na 16. lokacie.

Najlepszym wśród Czechów, okazał siedemnasty David Rygl (98 m), zaś najwyżej z Francuzów znalazł się czternasty Ari Repellin (99.5 m).

Klemens Joniak (103.5 m) był Polakiem z najwyższą notą w treningu. Ostatecznie uplasował się na 25. miejscu.

Trening przeprowadzono z 14. oraz 12. platformy startowej. Na starcie nie pojawili się Czech Lukas Jerabek oraz Niemiec Felix Frischmann, a także reprezentanci Szwajcarii.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI TRENINGU

Pierwsza seria konkursowa

Na półmetku zawodów, na czele rywalizacji plasował się reprezentant Austrii – Joahannes Poelz. 18-latek zaprezentował skok na odległość 107 metrów, jednak nie była to najdłuższa próba oddana w tej rundzie. O 1.5 metra dalej wylądował jego rodak – Simon Steinberger, który plasował się o 2.7 punktu za Poelzem. Wówczas czołową trójkę dopełniał najlepszy z reprezentantów Niemiec – Jannik Faisst (105.5 m).

Johannes Poelz, fot. Martyna Okrzesik

Tuż za pozycjami medalowymi sklasyfikowany został reprezentant Słowenii – Enej Faletic, który w pierwszej serii konkursowej, poszybował na odległość 106 metrów. Najlepszą piątkę uzupełnił Jannik Morin (104.5 m).

Kolejne trzy pozycje także należały do Austriaków. Szósty wynik zanotował Lukas Haagen (104.5 m), który przed tygodniem triumfował na krajowym podwórku w zmaganiach Austria Cup. Siódmy rezultat to Clemens Vinatzer (102.5 m) , natomiast ósme miejsce uzyskał Fabian Held (103 m).

Najlepszą dziesiątkę domknęło dwóch młodych Słoweńców – 18-letni Jaka Drinovec (99.5 m) oraz 16-letni Urban Simnic (100 m).

Po pierwszej serii, najlepszym z reprezentantów Szwajcarii był Juri Kesseli, który po skoku na 101.5 metra, plasował się na dwunastej lokacie. Wówczas najwyżej sklasyfikowanym Czechem był 29. Josef Buchar (96 m).

Wiktor Szozda, dzięki próbie na 97 metr, stał się biało-czerwonym z najlepszą notą w pierwszej serii konkursowej. W efekcie reprezentant Polski plasował się na 21. miejscu.

Na starcie nie pojawili się Lukas Jerabek oraz Felix Frischmann.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI PIERWSZEJ SERII

Seria finałowa

Ostatecznie po zwycięstwo w piątkowych zmaganiach Alpen Cup sięgnął Simon Steinberger. Austriak oddał najdłuższą próbę w drugiej serii konkursowej, która wyniosła aż 106 metrów. Na drugim stopniu podium uplasował się prowadzący na półmetku rywalizacji – Johannes Poelz (105 m). Brązowy medal zawisł na szyi Jannika Faissta (101 m), który tym samym okazał się najwyżej sklasyfikowanym z reprezentantów Niemiec.

Simon Steinberger, fot. Martyna Okrzesik

Tuż za czołową trójką uplasował się Lukas Haagen, który w drugiej serii, wylądował zaledwie pół metra przed linią oznaczającą setny metr. Najlepszą szóstkę dopełnili Szwajcar Juri Kesseli (96 m), który zaliczył awans z dwunastej lokaty oraz Austriak Jannik Morin. Dla Morina, szósta pozycja w zawodach Alpen Cup, stała się jego najlepszym wynikiem w karierze.

Tego dnia, najwyżej sklasyfikowanym z reprezentantów Słowenii był Enej Faletic. Słoweński zawodnik poszybował na odległość 95 metrów, co ostatecznie dało mu siódmą lokatę.

Czołową dziesiątkę domknęli reprezentanci Austrii – Fabian Held (94 m), Niki Humml (98 m), a także Clemens Vinatzer (93.5 m).

Najlepszym z Polaków okazał się Łukasz Łukaszczyk, który końcowo uplasował się na siedemnastej pozycji. Zawodnik oddał skoki na 96 oraz 93.5 metra. Punkty wywalczyli także 22. Klemens Joniak oraz 24. Wiktor Szozda.

Tego dnia Czesi i Francuzi nie zdołali wywalczyć punktów cyklu. Ich najlepsi zawodnicy – 31. Josef Buchar (96 & 88 m) oraz 32. Faustin Moureaux (97.5 & 87 m), uplasowali się tuż za czołową trzydziestką.

Obie serie konkursowe przeprowadzono z 12. platformy startowej.

fot Nick Schönfeld

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI

Na sobotni poranek zaplanowano drugi dzień zmagań. O godzinie 8:30 ruszy seria próbna, a następnie o 9:50 konkurs.

Klasyfikacja generalna cyklu

Obecnie w klasyfikacji generalnej zmagań Alpen Cup na czele plasuje się Simon Steinberger z notą 364 punktów. Za jego plecami znajdują się jego rodacy – Johannes Poelz (300 pkt.), a także Fabian Held (233 pkt.). Najlepszy z biało-czerwonych – Wiktor Szozda (45 pkt.) – aktualnie zajmuje dwudziestą czwartą pozycję.

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło informacji: własne
źródło grafiki: Martyna Okrzesik

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać