Austria Cup Seefeld (04-05.03.2023)

przez Zofia Hunkiewicz

Za nami kolejne, jednak ostatnie już zawody z cyklu Austria Cup. Tym razem zawodnicy mieli okazję skakać na obiekcie HS-109 w Seefeld. Zarówno w skokach narciarskich, jak i kombinacji norweskiej zostały rozegrane cztery kategorie wiekowe. Ponadto w niedzielę, dwuboiści zmierzyli się w drużynowym sprincie.

Sobota

Jugend I SPL

W kategorii najmłodszych (roczniki 2007-2008) zwyciężył Niki Humml. Zawodnik skoczył kolejno 95 i 94 m. Drugą lokatę zajął Matthias Wieser (97 m; 94,5 m), zaś trzecią Jonas Gruber (89,5 m; 94,5 m). Kolejne dwie pozycje wywalczyli Fabian Hoell (89 m; 90 m) oraz Maxi Moosbrugger (89,5 m; 90 m).

Niki Humml, fot. Zofia Hunkiewicz
Jugend II SPL

W sobotę najlepszy okazał się Stephan Embacher. Austriak skoczył 103 oraz 105,5 metra. Drugą pozycję zajął Johannes Poelz (101 m; 100,5 m). Następnie plasowali się Lukas Haagen (99,5 m; 101 m) oraz Fabian Held (98,5 m; 101 m). Piąte miejsce wywalczył Clemens Vinatzer (98,5 m; 95 m). W konkursie nie wziął udziału widoczny na liście Jakob Steinberger.

Stephan Embacher, fot. Zosia Hunkiewicz
Junioren SPL

W tej kategorii triumfował Louis Obersteiner (103,5 m; 105,5 m). Na drugiej pozycji uplasował się Tobias Hussl. Austriak oraz 98,5 oraz 100,5 metrowe próby. Natomiast trzecie miejsce wywalczył Raffael Zimmermann (98,5 m; 103 m) Następnie dwie kolejne lokaty zajęli Jannik Morin (93,5 m; 84,5 m) oraz Luca Gruenwald (90,5 m; 87 m).

Allg. Klasse SPL

Jeśli chodzi o starszych zawodników, na stracie pojawił się jedynie Elias Medwed (104 m; 102 m). Powodem nieobecności innych zawodników jest fakt, iż część z nich została powołana do zawodów Pucharu Kontynentalnego w Iron Mountain, bądź FIS Cup w Oberhofie.

Jugend NK

W sobotę wszyscy zawodnicy płci męskiej brali udział w pięciokilometrowym biegu. Szwajcar Finn Kempf wygrał sobotnie zawody (15:13.8). Drugą pozycję zajął Matthaus Schoenaigner (+24.1), trzecią zaś Tobias Aichhorn (+24.2). Czwarte miejsce wywalczył David Thuer (+33.2), a piąte Andreas Gfrerer (+38.5).

Finn Kempf, fot. Zofia Hunkiewicz
Junioren NK

W tej kategorii na starcie pojawiło się zaledwie czterech zawodników. Najlepszy okazał się Johannes Steiner (14:31.2). Tuż za nim uplasował się Maximilian Slamik (+24:0), natomiast Nicolas Pfandl zamknął pierwszą trójkę (+2:37.2.). Czwarte miejsce zajął Nico Rathgeb (+3:11.3).

Damen NK

W zawodach z kombinacji norweskiej, wystartowały także cztery panie. Anna-Sophia Gredler zwyciężyła konkurs (17:13.2). Druga pozycję zajęła Katharina Gruber (+1:38.0), a trzecią Marit Weichselbraun (+2:10.8). Kolejna przybiegła Leoni Bergner (+4:04.3).

Gästeklasse NK – Junioren

Tym razem w kategorii utworzonej dla gości, na starcie pojawiła się dwójka Włochów. Pierwsze miejsce wywalczył Eros Consolati (16:20.5), natomiast Luca Libener drugie (+39.7).

Niedziela

W niedzielę najlepszy okazał się Matthias Wieser. Zawodnik skoczył kolejno 104,5 m i 94 metry. Niki Humml uplasował się tuż za Austriakiem (106,5 m; 90,5 m), natomiast Jobas Gruber zamknął pierwszą trójkę (97 m; 92 m). Włoch Maximilian Gartnerzajął czwartą pozycję (101,5 m; 84,5 m), a Maxi Moosbrugger piątą (90 m; 89 m).

Stephan Embacher ponownie triumfował w owej kategorii. Austriak skoczył 109,5 metra oraz 99 metrów. Drugie miejsce zajął Johannes Poelz (102 m; 95 m), trzecie zaś Clemens Vintzer (101,5 m; 93 m). Następnie dwie kolejne lokaty zajęli Lukas Haagen (101,5 m; 93,5 m) oraz Fabian Held (101 m; 92,5 m).

Pierwsze miejsce zajął Louis Obersteiner (108 m; 100 m), drugie Raffael Zimmermann (106 m; 100,5 m), natomiast trzecie Tobias Hussl (102,5 m; 95 m). Następnie dwie kolejne lokaty zajmowali Elia Ernst (95 m; 87,5 m) i Jannik Morin (91,5 m; 89,5 m).

Louis Obersteiner, fot. Zosia Hunkiewicz
Juniorinnen NK

Tym razem zawodniczki mierzyły się na 2,5 kilometrowej trasie biegowej. Zwycięstwo ponownie wywalczyła Anna-Sophia Gredler (9:55.3). Katharina Gruber zajęła drugą lokatę (+1:37.4), natomiast Leoni Bergner trzecią (+3:26.4).

Damen NK

Marit Weichselbraun startowała jako jedyna w swojej kategorii. Austriaczka uzyskała czas 12:01.1 minut.

Team-Sprint NK

Ponadto odbył się drużynowy sprint, w którym para poza skokiem musiała przebiec łącznie piętnaście kilometrów. Na starcie pojawiło się czternastu zawodników (7 drużyn). Zwyciężyli zawodnicy reprezentujący Steiermark I (Nicolas Pfandl. Johannes Steiner). Uzyskali oni czas 43:23.7 minut. Drugie miejsce zajęła drużyna Salzburg I (Matthaus Schoenaigner, Tobias Aichhorn) +28.2, natomiast Salzburg II (Levi Hofmann, Andreas Gfrerer) trzecie +1:30.4.