FIS Cup w Villach: Zwycięstwo Niki Prevc!

przez Dominika Śmiech

W tym tygodniu przenieśliśmy się do austriackiego Villach. Panie konkurowały na Villacher Alpenarena (HS98) (o tym obiekcie przeczytacie tutaj). O przebiegu rywalizacji i o tym, kto zajął czołowe lokaty, dowiecie się w kontynuacji postu.

FIS CUP Pań w Villach: zwycięstwo Niki Prevc
Nika Prevc fot. Dominika Śmiech

Trening

Oficjalny trening rozpoczął się równo o godzinie 8:00. Na jego starcie stanęło zaledwie 19 zawodniczek. Najlepszą z nich okazała się Niemka – Michelle Goebel, która oddała skok na odległość 84.5 metra. Tuż za nią uplasowała się Nagomi Nakayama (83 m). Trzecie miejsce zajęła reprezentantka gospodarzy – Hannah Wiegele (82,5 m). Najlepszą z Polek była Pola Bełtowska (76,5 m), która zajęła 12. lokatę. Trening przeprowadzono z 16. belki startowej.

Seria próbna

Zaledwie kilkanaście minut po zakończeniu treningu rozpoczęła się seria próbna poprzedzająca konkurs. Tym razem na starcie pojawiło się większość zawodniczek bowiem 31 z 37 zgłoszonych. Zabrakło jedynie Włoszek: Asi Marcato, Martiny Zanitzer, Noelii Vuerich oraz dwóch Japonek: Yuzuki Sato i Riko Sakurai.

W tej części zmagań górą okazała się Słowenka Nika Prevc, która w swojej próbie wylądowała na 92,5 metra. Był to także najdłuższy skok serii próbnej, który dał Prevc 8,5 punktu przewagi nad drugą Mają Vtic (89,5 m). Zaraz za Słowenkami znalazła sie Czeszka Klara Ulrichova. Ulrichova oddała skok na odległość 84,5 metra i tym samym uplasowała się na 3. pozycji.

Konkurs

Konkurs rozpoczął się zgodnie z planem o godzinie 9:15. Wzięło w nim udział 34 zawodniczki, jednak jedna z nich – Karolina Indrackova z Czech, została zdyskwalifikowana.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znalazła się Nika Prevc. Słowenka oddała skok na odległość 95 metrów. Na drugim miejscu, ze stratą 9,5 punktu do Prevc, uplasowała się jej reprezentacyjna koleżanka Maja Vtic. Vtic oddała jednak najdłuższy skok z całej stawki – 96,5 metra. Warto także dodać, iż obie zawodniczki oddały swoje skoki z niższej belki niż konkurencja, bowiem Prevc z 14., a Vtic z 15. belki startowej. Trzecie miejsce zagwarantowała sobie Austriaczka Hannah Wiegele (92,5 m). W zawodach nie wystartowały Włoszki.

Ostatecznie Nika Prevc zdecydowanie zdeklasowała rywalki i wygrała sobotni konkurs. Młoda Słowenka w serii finałowej poleciała na 91. metr. Podsumowując dwa skoki uzyskała ona 19,7 oczek przewagi nad drugą Mają Vtic. Vtic swój drugi skok oddała na odległość zaledwie 87 metrów, jednak pozwoliło jej to utrzymać drugą lokatę po pierwszej serii. Niestety utrzymanie miejsca nie udało się Hannah Wiegele z Austrii, która otrzymała dyskwalifikację za nieprawidłowy kombinezon. Finalnie podium uzupełniła Japonka Nagomi Nakayama (94,5 m).

Paulina Cieślar (74,5 m) została najwyżej sklasyfikowaną Polką, bowiem zajęła 23. pozycję. Pola Bełtowska (77,5 m) zakończyła zawody na 26. miejscu, natomiast Sara Tajner (73,5 m) na 28. lokacie. Natalia Słowik awansowała do serii finałowej dzięki dyskwalifikacji Karoliny Indrackovej, jednak nie wystartowała w niej ze względu, iż nie zdążyła się przygotować do oddania skoku.

Na zakończenie zapraszamy Was do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych – Twitter,  Instagram i Facebook.

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać