MŚJ w Zakopanem: Nika Prevc ze złotym medalem!

przez Dominika Śmiech

W końcu nadszedł długo wyczekiwany przez juniorskie skoczkinie czas mistrzostw świata. W tym roku impreza przeniosła się do Polski, a mianowicie zakopiańskich Tatr. Po wielu miesiącach ciężkich treningów, zawodniczki mogły sprawdzić swoją dyspozycję na Średniej Krokwi. Kto z nich sięgnął po najważniejsze trofea? Jak poradziły sobie reprezentantki Polski? Tego i wiele więcej dowiecie się w tym artykule.

Trening

Przed rozpoczęciem konkursu skoczkinie mogły wziąć udział w treningu. Rozpoczął się on o godzinie 15:00, a na jego starcie stanęło 50 zawodniczek. Swoją dominację pokazała Słowenka, Nika Prevc, która oddała skok na odległość 100.5 metra! Druga i trzecia lokata przypadły kolejno: Kanadyjce, Alexandrii Loutitt (95.5 m) oraz Jerneji Repinc Zupancic (93 m). Najwyżej sklasyfikowaną Polką była Natalia Słowik, bowiem po swoim skoku – 86 m – zajęła 19. pozycję.

W drugiej sesji treningowej ponownie triumfowała Nika Prevc, która poszybowała na 102. metr! Za nią znajdowały się: Jerneja Repinc Zupancic (94.5 m), a także Austriaczka, Julia Muehlbacher (91.5 m). Tym razem najlepszą z reprezentantek Polski była 41. Pola Bełtowska (74 m).

Konkurs

Pierwsza seria konkursowa wystartowała równo o godzinie 16:00. Na belce mogliśmy zobaczyć 45 zawodniczek, jednak już na samym początku doszło do 2. dyskwalifikacji. Pech dotknął Karoline Lauvsland z Norwegii oraz Christinę Feicht z Niemiec. Powodem ich wyeliminowania były odpowiednio: nieprawidłowe narty oraz buty. Bez żadnego zaskoczenia Nika Prevc zdeklasowała swoje rywalki. Słowenka pofrunęła na 99 metr i pozwoliło jej to objąć prowadzenie. Na drugim miejscu uplasowała się reprezentacyjna koleżanka Prevc – Taja Bodlaj, która oddała najdłuższy skok 1. serii – 97.5 metra. Podium uzupełniała Alexandria Loutitt (94 m). Jeśli chodzi o Polki, tylko 20. Natalii Słowik (81.5 m) udało się awansować do rundy finałowej. Pozostałe polskie zawodniczki zajęły następujące miejsca: 35. Sara Tajner (74.5 m), 38. Paulina Cieślar (71.5 m) oraz 41. Pola Bełtowska (69.5 m).

Ostatecznie nową mistrzynią świata juniorów została Nika Prevc! Słowenka na przypieczętowanie zwycięstwa poszybowała na 99.5 metra. O równe 10 punktów za nią znalazła się Taja Bodlaj, która po skoku na odległość 98 metra zgarnęła srebro. Z brązu cieszyła się Alexandria Loutitt (95.5 m). Tuż za podium rywalizację zakończyły: Vanessa Moharitsch (96.5 m), Jerneja Repinc Zupancic (98 m), a także Nora Midtsundstad (95 m). Natalia Słowik (78.5 m) finalnie uplasowała się na 26. lokacie.

To dopiero początek zmagań podczas Mistrzostw Świata Juniorów w Zakopanem. Przed nami jeszcze wiele sportowych emocji, dlatego już dziś zapraszamy Was na kolejne relacje, które pojawią się na naszej stronie.

Dominika

Źródło informacji: Własne; Źródło grafiki: Schomburg.com

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać