ORLEN Cup w Szczyrku: Triumf Gruszki, Twardosz i innych

przez Natalia Kopeć

Dzisiejszego przedpołudnia (6 września) na kompleksie skoczni Skalite w Szczyrku odbyły się krajowe zawody z cyklu Orlen Cup. Rywalizacja toczyła się na obiektach o rozmiarach HS104 oraz HS75. Zawodnicy mieli okazję zmierzyć się ze sobą w pięciu kategoriach: Junior Młodszy, Open, Chłopiec Starszy, Młodzik, a także Kobiety.

od lewej: Miłosz Krzempek, Mateusz Gruszka, Wojciech Cieślar, fot. Martyna Okrzesik

HS104

Zaledwie tydzień po rozgrywanych na ziemi beskidzkiej konkursach w ramach FIS Cup, zmagania skoczków oraz skoczkiń powróciły do Szczyrku. Na największym obiekcie kompleksu im. Beskidzkich Olimpijczyków do rywalizacji, w trzech kategoriach, zgłoszonych zostało 10 zawodniczek oraz 50 zawodników. Dwunastu z nich nie pojawiło się ostatecznie na belce startowej.

Junior Młodszy

Do konkursu w kategorii Junior Młodszy przystąpiło 20 śmiałków z roczników 2007-2008. Najlepszym okazał się Dawid Dzioboń, który w serii finałowej oddał najdłuższą próbę na 104 metr. 16-latek miał już sposobność wystąpić przed polską publicznością przy okazji zeszłotygodniowych zawodów FIS Cup (38. pozycja). Miejsca na podium uzupełnili Szymon Urbański (101 m i 95.5 m), a także Klemens Bafia (98 m i 98.5 m). Tuż za czołową trójką uplasowali się natomiast Jakub Niemczyk oraz Tymoteusz Cienciała.

od lewej: Szymon Urbański, Dawid Dzioboń, Klemens Bafia, fot. Martyna Okrzesik

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI

Open

Rywalizację w kategorii Open ukończyło 18 zawodników. Triumfował Mateusz Gruszka (99.5 m i 103.5 m) przed Miłoszem Krzempkiem (101 m i 102 m) i Wojciechem Cieślarem. Zawodnik reprezentujący Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe w drugiej próbie poszybował na fenomenalną odległość 107.5 metra. Czwarty był Wiktor Węgrzynkiewicz, natomiast na piątej pozycji zmagania zakończył Kacper Jarząbek.

Kobiety

Konkurs kobiet padł łupem znajdującej się w niezłej dyspozycji Anny Twardosz. Mistrzyni Polski na tym obiekcie z 2018 r., zwyciężyła z przewagą 13.5 punktu nad drugą Polą Bełtowską (92.5 m i 93 m). Trzecie miejsce przypadło 19-letniej Natalii Słowik (92 m i 91 m). Tuż za podium znalazła się natomiast Nicole Konderla, a piąta była słowacka zawodniczka klubu z Chochołowa Kira Kapustikova.

od lewej: Pola Bełtowska, Anna Twardosz, Natalia Słowik, fot. Martyna Okrzesik

HS75

O 11:30 rozpoczęła się rywalizacja w ostatnich dwóch zaplanowanych na ten dzień kategoriach. Tym razem na mniejszym obiekcie w Szczyrku o rozmiarze HS75. Do startu w zmaganiach przystąpiło 74 zawodników. Trzech ze zgłoszonych kandydatów nie usiadło na belce startowej.

Chłopiec Starszy

W rywalizacji 34 zawodników z roczników 2011-2012 najlepszym był Jakub Gębala z Sokoła Szczyrk. Zaledwie 13-letni skoczek oddał dwie równe próby na 74.5 metra. Za jego plecami uplasował się Adam Pilch (73 m i 75 m), a trzecią lokatą mógł pochwalić się Grzegorz Grzanka (71 m i 73 m). Czwarte miejsce przypadło Adrianowi Gąsienicy, natomiast piąte Antoniemu Kidoniowi.

od lewej: Adam Pilch, Jakub Gębala, Grzegorz Grzanka, fot. Martyna Okrzesik

Młodzik

Triumfatorem w najliczniej obsadzonej kategorii okazał się zawodnik KS Rutkowski, Miłosz Malarz (71.5 m i 70 m). Drugie miejsce po skoku finałowym na 73.5 metra uzyskał młodszy z braci Tomasiak, Konrad. Na najniższym stopniu podium stanął zaś Mateusz Ustupski (73.5 m i 70.5 m). Tuż za nim uplasowali się Marcin Bobak, a także Jakub Cichowlas.

od lewej: Konrad Tomasiak, Miłosz Malarz, Mateusz Ustupski, fot. Martyna Okrzesik

Ciąg dalszy beskidzkich zmagań w ramach Orlen Cup już jutro (7 września). Od 9:00 rozpocznie się rywalizacja w kategoriach: Junior Młodszy, Open oraz Kobiety, natomiast trzy godziny później skoczkowie zmierzą się w wariancie Chłopiec Starszy, a także Młodzik.

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter

źródło: informacja własna, PZN