ORLEN Cup w Zakopanem: Triumf Vytrvala oraz Sarniaka na skoczni HS105

przez Bartek Jałocha

W Zakopanem odbył się drugi dzień zawodów z cyklu ORLEN Cup. Rywalizacja przebiegała na skoczniach HS105 oraz HS70. Mogliśmy ujrzeć zwycięstwa miedzy innymi czeskiego zawodnika Jana Vytrvala, a także Szymona Sarniaka.

Średnia Krokiew, fot. Magdalena Rutkowska

Open (HS105)

W kategorii Open wystartowało dwudziestu dwóch zawodników z roczników 1998-2006.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znalazł się czeski kombinator norweski Jan Vytrval, który skoczył na odległość 100.5 metra, co skutkowało 0.5-punktową przewagą nad Klemensem Staszelem (100 m). Trzecie miejsce zajmował zawodnik Olimpii Goleszów – Kamil Waszek, po skoku na 99 metr.

Jan Vytrval, fot. Martyna Okrzesik

W serii finałowej najwyższą zdobycz punktową otrzymał Jan Galica, który wylądował na 103. metrze inkasując 130 punktów. Nie dało to jednak miejsca w czołowej czwórce konkursu, bowiem przed nim uplasowali się: Jan Vytrval (102.5 m), Klemens Staszel (99 m), Kacper Jarząbek (98 i 100.5 m) oraz Miłosz Krzempek (96.5 i 101.5). Pierwszą szóstkę zamknął Kamil Waszek (92.5 m).

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KATEGORII OPEN

Junior Młodszy (HS105)

W kategorii Junior Młodszy wystąpiło 22 zawodników z roczników 2007-2008.

Na prowadzeniu po pierwszej serii w tej kategorii wiekowej znalazł się Szymon Sarniak, który skokiem na 100.5 metra wyprzedzał drugiego Michała Obtułowicza (97.5 m) o 8 punktów. Czołową trojkę zamykał Tymoteusz Dyduch (95.5 m) ex aequo z Mateuszem Maciusiakiem (95.5 m).

Szymon Sarniak, fot. Martyna Okrzesik

W rundzie finałowej najlepszy okazał się ponownie Szymon Sarniak (91.5 m), który wygrał całe zawody z przewagą 14 punktów nad drugim Michałem Obtułowiczem (89 m). Swoją trzecią lokatę utrzymał natomiast Tymoteusz Cieciała (94 m i 89 m). W najlepszej szóstce znaleźli się także 4. Tymoteusz Dyduch (87.5 m), 5. Mateusz Maciusiak (86 m) oraz 6. Piotr Nowak (92.5 i 87 m).

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KATEGORII JUNIOR MŁODSZY

Młodzik (HS70)

W tej kategorii wystartowało czterdziestu zawodników z roczników 2009-2010.

Drugie zwycięstwo w tym tygodniu zanotował Miłosz Malarz. Skoczek z KS Rutkow-ski, który dopiero rozpoczął skakanie w nowej kategorii wiekowej. Malarz (67.5 i 67.5 m) zwyciężył zawody z ponad 10-punktową przewagą. Pomimo sporej straty do lidera, drugi Mateusz Rus (63.5 i 68 m) w finale oddał lepszy skok od wspomnianego wcześniej skoczka. Czołową trójkę dopełnił Jan Stopka (65.5 i 61 m).

Miłosz Malarz, fot. Martyna Okrzesik

Godny uwagi jest także fakt, że w czołowej 6. znalazło się tylko dwóch zawodników z rocznika 2009. Byli to czwarty Jakub Cichowlas (66 i 62 m) oraz piąty Alan Zapotoczny (65.5 i 60 m). W pierwszej szóstce mogliśmy ujrzeć również Rafała Luberdę (61.5 i 62.5 m).

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KATEGORII MŁODZIK

Kobiety (HS70)

W wyniku krótkiej listy startowej w konkursie kobiet (5. zawodniczek), nie było dużej rywalizacji o podium.

Olivia Brenkus (47 i 46.5 m) triumfowała w zawodach wyprzedzając Ewę Frączek (45.5 i 46 m) o 7,3 punktu. Brązowy medal zdobyła Julia Fender (46 i 42 m), natomiast stawkę domknęły Natalia Łupieżowiec (38 i 40.5 m) oraz Marta Ściborski (33 i 33.5 m). Resumując, wystarczyło wywalczyć jedynie 108.5 punktów, aby stanąć na podium zawodów.

Olivia Brenkus, fot. Martyna Okrzesik

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KATEGORII KOBIETY

Chłopiec Starszy (HS70)

W najmłodszej grupie wiekowej wystąpiło 40. zawodników czyli tyle samo ile w konkurencji Młodzików. Ostatecznie Antoni Kidoń (62 i 62 m) zwyciężył zawody wyprzedzając drugiego Dominika Dudzika (59 i 62.5m) o 7.5 punktu. Trzecie miejsce na podium zdobył Wojciech Bobak (62 i 57 m). Z pewnością duża ilość zawodników pomogła podnieść poziom konkursu w tej kategorii, ponieważ skoczków od miejsca 4. do 6. różniło mniej niż 10 punktów. Końcowo 4. miejsce zajął Adrian Gąsienica (56.5 i 61.5 m), 5. Wojciech Wolski (56.5 i 61.5 m), natomiast 6. Adam Pilch (58 i 57 m).

Antoni Kidoń, fot. Martyna Okrzesik

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KATEGORII CHŁOPIEC STARSZY

Trzecia edycja zmagań ORLEN Cup odbędzie się 6-7 września na kompleksie skoczni ,,Skalite” w Szczyrku.

źródło: informacja własna