Podsumowanie weekendu w Klingenthal (05-07.02.2021)

Za nami kolejny przystanek zawodów Pucharu Świata! Tym razem przyszedł czas na niemieckie Klingenthal. Rywalizacja odbyła się na Vogtland Arenie (HS-140).

Do kwalifikacji zgłoszonych zostało 50 zawodników, przez co zostały odwołane i zastąpione prologiem. Jego zwycięzcą został Norweg Halvor Egner Granerud.

Sobotnie zmagania rozpoczęły dwie serie treningowe. Obie z nich zwyciężył lider Pucharu Świata – Norweg Halvor Egner Granerud.

Po pierwszej serii na prowadzeniu zawodów był Halvor Egner Granerud dzięki skokowi na 140,5 metra. Skok Norwega był najdłuższym skokiem pierwszej rundy. 2,1 punktu za nim znalazł się reprezentant Polski Kamil Stoch, który poszybował na 138,5 metra. Trzecią lokatę zajmował Słoweniec Anze Lanisek (139,5m).

Tuż za podium znalazła się dwójka Polaków – Dawid Kubacki (138,5m) oraz Piotr Żyła (137,5m). Prócz nich punktowało jeszcze trzech reprezentantów Polski. Wszyscy zostali sklasyfikowani w trzeciej dziesiątce. Na dwudziestej pierwszej pozycji uplasował się Klemens Murańka (127m), dwudzieste trzecie miejsce zajmował Jakub Wolny (126,5m), a dwudzieste szóste Andrzej Stękała (123,5m). Próba awansu do drugiej serii konkursowej nie udała się jedynie Tomaszowi Pilchowi, który zakończył zmagania na czterdziestej trzeciej pozycji, po skoku na 119 metrów.

Zawodnicy w pierwszej serii ocenianej startowali z 14. platformy startowej.
Swoje dziewiąte pucharowe zwycięstwo w karierze osiągnął Halvor Egner Granerud. Przypieczętował to skokiem na odległość 141,5 metra. Reprezentant Norwegii zwyciężył z przewagą 12,6 punktu nad drugim Kamilem Stochem, który poszybował na 134 metr. Było to 78 podium Stocha w karierze. Natomiast pierwszy raz na podium stanął Słoweniec Bor Pavlovcic (137,5 i 142,5m).

Tuż za podium sklasyfikowany został Piotr Żyła (131m), a Dawid Kubacki (131,5m) zakończył rywalizację na szóstym miejscu. Jakub Wolny po drugim skoku na 136 metr awansował na czternastą pozycję. Dwudzieste pierwsze miejsce zajął Andrzej Stękała (127m), a trzydzieste Klemens Murańka (121m).

Druga seria została rozegrana z 15. belki startowej. Po skoku Pavlovcica skrócono rozbieg do 13. platformy.

Niedzielny konkurs poprzedził prolog, w którym najlepszy okazał się reprezentant Norwegii Robert Johansson (139,5m).

W prologu doszło do dyskwalifikacji reprezentantów Kazachstanu – Sabirzhana Muminova oraz Sergeya Tkachenki. Jej powodem były numery startowe.

Liderem na pólmetku zawodów był Niemiec Markus Eisenbichler. Niemiec poszybował na 138 metr. Tuż za nim znalazł się lider Pucharu Świata Halvor Egner Granerud (136m). Trzecią lokatę zajął Japończyk Keiichi Sato (140m).

Najwyżej sklasyfikowanym z Polaków został Kamil Stoch, który po skoku na 138 metr zajął czwartą lokatę. Reprezentant Polski tracił 1,7 punktu do lidera. Awans do serii finałowej wywalczyli również dwunasty Dawid Kubacki (138,5m), osiemnasty Andrzej Stękała (132m), dwudziesty drugi Jakub Wolny (134m) oraz dwudziesty piąty Piotr Żyła. Próba awansu nie powiodła się trzydziestemu szóstemu Klemensowi Murańce (121,5m) i trzydziestemu siódmemu Tomaszowi Pilchowi (120m).

Norweg Marius Lindvik został zdyskwalifikowany.

Pierwsza seria została rozegrana z 12. oraz 11. platformy startowej.

Triumfatorem niedzielnych zawodów został Norweg Halvor Egner Granerud. Zawodnik z obniżonej platformy startowej skoczył 140,5 metra, co pozwoliło mu na 10 podium w karierze. Na drugiej pozycji uplasował się Słoweniec Bor Pavlovcic (140 i 146m) awansując z szóstego miejsca. Na najniższym stopniu podium znalazł się Niemiec Markus Eisenbichler.

Najwyżej sklasyfikowanym reprezentantem Polski został Kamil Stoch (137m) zajmując szóstą lokatę, a Dawid Kubacki po skoku na 146 metr awansował na siódme miejsce. Piotr Żyła (135,5m) zakończył zawody na siedemnastej pozycji, a tuż za nim uplasował się Andrzej Stękała (127,5m). Na dwudziestej pozycji sklasyfikowany został Jakub Wolny (128,5m).