Podsumowanie weekendu w Zakopanem (24-26.01.2020)

Skoki, skoki w Zakopanem! Czas podsumować ten piękny weekend w stolicy Tatr. Kto wygrał zawody drużynowe, bądź indywidualne? Wszystko znajdziecie w tym podsumowaniu!

źródło Facebook/ Adam Małysz

W piątek o godzinie 18 rozpoczęły się kwalifikacje. Wcześniej jednak odbyły się dwa treningi. Jeden z nich wygrał Kamil Stoch, a drugi Dawid Kubacki. Przez większość kwalifikacji wiatr wiał z tyłu skoczni. Najdłuższy skok oddał Stefan Kraft, który wylądował na 141 m. Jednakże to triumfator 68. Turnieju Czterech Skoczni wygrał te krótkie zmagania. Kubacki skoczył 140,5 m. Od drugiego Ryoyu Kobayashi’ego (139,5 m) dzieliło go 6,9 punktu. Kamil Stoch (136 m) zajął piątą pozycję w kwalifikacjach. Z dziewięciu polskich skoczków tylko pięciu zdołało zakwalifikować się do niedzielnego konkursu. Piotr Żyła zajął 26. miejsce, 46. Aleksander Zniszczoł, 48. Maciej Kot. Pechowcami okazali się Stefan Hula (53. miejsce), Adam Niżnik (54. miejsce), Jakub Wolny (56. miejsce), Andrzej Stękała (57. miejsce).

Killian Peier (SUI) fot. berkutschi

W sobotę odbyły się drużynowe zmagania. Faworytami do wygrania konkursu była niemiecka lub austriacka drużyna. Po pierwszej serii prowadziła niemiecka drużyna. Polacy byli na 5. miejscu. Drużyna rosyjska pożegnała się w pierwszej części. Dyskwalifikacje otrzymał Roman Sergeevich Trofimov. Najmniej korzystny wiatr w tej serii miał Dmitriy Vasilliev (-1,36 m/s). Zwycięstwo w Zakopanem osiągnęli Niemcy. Podium dopełniła drużyna z Norwegii oraz Słowenii. Nasi rodacy skończyli konkurs na 5. miejscu. Najdłuższy skok oddał Yukiya Sato, który wylądował na 147 m, ustanawiając nowy rekord skoczni!

Norwegia, Niemcy, Słowenia fot. Tadeusz Mieczyński

Simon Ammann (SUI) fot. berkustchi

Niedziela dla nas? Nic bardziej mylnego. Kilkanaście tysięcy kibiców na trybunach i poza nimi, a
kilka milionów przed telewizorami już o godzinie 16:00 mogliśmy wszyscy oglądać indywidualne zmagania, gdzie na półmetku prowadził Dawid Kubacki (140 m). Zwycięzcą jednak nie został skoczek z Nowego Targu, a skoczek z Zębu. Kamil Stoch (137,5 m; 140 m) będący trzeci po pierwszej serii, w drugiej skoczył po swoje 35. zwycięstwo. Radość polskich kibiców i nie tylko była nieopisana! Drugie miejsce zajął Stefan Kraft (136 m; 138 m). Podium dopełnił Dawid Kubacki, który wylądował na 133 m. Polacy w niedzielnym konkursie prezentowali się następująco:

• 8. miejsce – Piotr Żyła (134 m; 131 m)
  • 35. miejsce – Aleksander Zniszczoł (121,5 m)
  • 44. miejsce – Maciej Kot (116 m)
Od lewej Stefan Kraft (AUT), Kamil Stoch (POL), Dawid Kubacki (POL) fot. Tadeusz Mieczyński
Stephan Leyhe (GER) fot. Tadeusz Mieczyński

Kolejne zawody już w piątek. Z Europy przenosimy się do Azji, gdzie skoczkowie będą rywalizować na obiekcie w Sapporo.