Pokal Argeta w Ljubnie: Mogel, Sitar, Logar, Faletic i Erzar ze złotem!

przez Zofia Hunkiewicz

Po dłuższej przerwie zawodów na słoweńskim podwórku, wznowiono rywalizację Pokal Argeta. Zmagania w Ljubnie zostały rozegrane w pięciu kategoriach, zarówno żeńskich, jak i męskich. W piątek, na skoczni o rozmiarze HS94 brylowali m.in. Zak Mogel, Taja Sitar i Lara Logar, które ex aequo sięgnęły po złoto, Enej Faletic, bądź Tina Erzar.

Enej Faletic, fot. Zofia Hunkiewicz

Mężczyźni

Skoczkowie do lat 16

Do startu w najmłodszej męskiej kategorii, przystąpiło osiemnastu zawodników. W pierwszej serii ruszali oni z 18. najazdu, natomiast w finale został on obniżony aż o osiem stopni.

Ostatecznie zmagania zwyciężył Jaka Perne, który od początku wykazywał najwyższą dyspozycję. 15-letni reprezentant SSK Menges lądował na 70 i 69-metrze, co przełożyło się na 245.5-punktową notę. Dopiero jedenaście i pół oczek za nim, jako drugi umościł się Erik Tomazic – również skoczek spod tych samych barw klubowych. Słoweniec skakał kolejno 87.5 i 86.5 metra. Najniższy stopień na podium zajął Rozle Toman, który w pierwszej serii zajmował szóstą lokatę (85.5; 88.5 m).

Ponadto miejsca w czołowej szóstce wywalczyli również Nik Regar (88.5; 83.5 m), Timon Brglez (86; 84 m) i Tej Logar (85; 74.5 m).

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI

Skoczkowie do lat 18

Druga najmłodsza kategoria była minimalnie liczniejsza względem poprzedniej. Od belki numer 17. odbiło się dwudziestu jeden sportowców.

Po złoty medal sięgnął Timo Simnovec, który po pierwszej serii plasował się jako lider ex aequo z drugim Urbanem Simnicem. Obaj zawodnicy skoczyli 88.5 metra, co łącznie z notą za styl przełożyło się na 120.5 punktów. Ostatecznie zwycięstwo przypieczętował zawodnik klubu SSK Menges, który dzięki 91-metrowej odległości i oczkom za pozycję w locie uzyskał 248- punktową notę. Simnic wylądował w finale na 89-metrze. Alexei Urevc już z większą stratą, bowiem ponad 20-punktową stanął na trzecim stopniu podium (87.5; 80 m).

Jako kolejni plasowali się Jaka Kramer (86; 79.5 m), Lovro Mlinar (83.5; 83.5 m) i Gasper Presecnik (80; 81 m).

Skoczkowie do lat 20

Ta kategoria obfitowała w podobne parametry, jak poprzednia. Na starcie pojawiło się również dwudziestu jeden młodych sportowców, których obowiązywała 17. belka.

Złoty medal powędrował do Eneja Faletica, który prowadził również na półmetku. W pierwszej serii oddał 84.5-metrową próbę, natomiast w drugiej lądował o metr bliżej. Drugie miejsce zajął Nejc Ingolic, który tracił 6 punktów do rywala reprezentującego SSK Velenje (81.5; 86.5 m). Brązowy medal wywalczył natomiast Anej Razpotnik (81; 82.5 m).

Czołowe wyniki uzyskali również Samo Seljak (82; 82.5 m), Tadej Bedenik, który po pierwszym 81.5-metrowym skoku utrzymywał drugą lokatę (finałowa próba była o dwa metry krótsza) oraz Andraz Verez (81; 80 m).

Seniorzy

Seniorska kategoria była najsłabiej obsadzona, bowiem liczyła jedynie jedenastu zawodników. Odnotowujemy chociażby nieobecność Jerneja Presecnika, Matiji Vidica, czy Marcela Strzinara, który pojechali reprezentować swój kraj w trzecioligowych zawodach.

Wszystkich skoczków obowiązywał najazd stopnia 16, z wyjątkiem Zaka Mogela, który odpychał się z 14. i 15. platformy. W rezultacie, z tego tytułu uzyskał dodatkowe 4.4 i 8.8 punktu.

Finalnie wyżej wspomniany 23-latek, reprezentant tutejszego klubu w Ljubnie wygrał konkurs. Pierwszy skok wylądował na 79.5-metrze, co dało mu drugą pozycję, natomiast w finale skoczył o 8.5 metra dłużej. Srebrny medal zdobył Gorazd Zavrsnik, który był liderem na półmetku (86.5; 89.5 m). Trzecie miejsce wywalczył zaś Taj Ekart, dla którego jest to najlepszy występ od dłuższego czasu. Słoweniec skaczący dla SSK Mengens, lądował kolejno 83.5 i 86 metrów. Ci trzej zawodnicy pokazali najwyższą dyspozycję i osiągnęli notę ponad 200-punktową.

Taj Ekart, fot. Zofia Hunkiewicz

Czwarci, ex aequo Timotej Jeglic po wykonach na 79 i 78 metr oraz Matic Jereb na 77.5 i 79.5 metra uzyskali 193.5 oczek w notach, co dawało im 31.5-punktową stratę do Ekarta. Szósty wynik wywalczył Matevz Samec z rocznika 1997. Reprezentant klubu z Ljubna lądował na 75 i 78-metrze.

Kobiety

Skoczkinie do lat 16

W kategorii przeznaczonej dla najmłodszych zawodniczek wzięło udział osiem skoczkiń. Odbijały się one z 23. belki, zaś w finale z 24.

Konkurs zwyciężyła Nina Kontrec, która zdeklasowała swoje rywalki aż o 62.5 punktu! Reprezentantka klubu SSK Ilirija lądowała kolejno na 78 i 81.5 metra. Drugą pozycję zajęła Zarja Kopac (66.5; 67.5 m), natomiast trzecią Taja Terbovsek (64; 65 m).

Jako kolejne, w czołowej szóstce wynik uzyskały Mia Ingolic (62.5; 63 m), Katja Zagar (66; 63 m) i Kaja Zupan (64; 62 m).

Skoczkinie do lat 18

Druga kategoria żeńska młodych skoczkiń liczyła zaledwie sześć, co przełożyło się na najsłabszą frekwencję całościowo. Słowenki obowiązywała 23. i 24. platforma startowa, natomiast ta zasada nie obowiązywała obecną Mistrzynię Świata Juniorów – Tinę Erzar. Reprezentantka SKK Ihan w obu seriach rozpoczynała skok z 21. najazdu. W rezultacie przełożyło się to na dodatkowe punkty – 8.8 oraz 13.2.

Ostatecznie to wyżej wspomniana złota medalista zwyciężyła rywalizację. Dzięki 86 i 89.5-metrowej odległości wyprzedzała drugą Zivę Andric (80; 82.5 m) o 52.5 punktu. Trzecią lokatę na najniższym stopniu wywalczyła Izadora Kopac, która oddała dwa 79-metrowe skoki.

Tina Erzar, fot. Zofia Hunkiewicz

Pozostałe miejsca w tabeli wypełniły Klarisa Gorjup (72.5; 75.5 m), Lucija Jurgec (69; 73.5 m) oraz Ivana Vita Kokalj (66; 65.5 m).

Seniorki

Na starcie kategorii seniorek pojawiło się siedem sportsmenek. Rywalizowały one z 21., a w finale z 22. platformy.

Po zwycięstwo sięgnęły ex aequo Taja Sitar (83.5; 77.5 m) i Lara Logar (84; 74 m). Warto dodać, iż starsza z nich – Logar była liderką na półmetku. Obie Słowenki skończyły konkurs z notą 198 punktów. Na podium towarzyszyła im Jerica Jesenko, która w sobotę skakała kolejno 79.5 i 78.5 metra.

Jako czwarta plasowała się Nejka Repinc Zupancic (72; 73 m), zaś piąta Taja Kosir (72.5; 70.5 m). Szósty wynik uzyskała Maja Kovacic (71; 69 m).

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło: informacja własna