Puchar Kontynentalny w Engelbergu: Triumf Benjamina Oestvolda!

przez Dominika Śmiech

Po krótkiej przerwie spowodowanej Świętami Bożego Narodzenia powracamy do zmagań w Pucharze Kontynentalnym. Ostatnim razem triumfatorem konkursu został Philipp Raimund, a o tym, jak przebiegła rywalizacja, możecie przeczytać tutaj. Kolejnym przystankiem na mapie był szwajcarski Engelberg. Kto poradził sobie najlepiej na Gross-Titlis-Schanze (HS140)? Tego i wiele więcej dowiecie się kontynuując czytanie!

Gross-Titlis-Schanze fot. Wikipedia

Trening

Pierwszym punktem programu była sesja treningowa, która rozpoczęła się o godzinie 13:30. Na belce startowej zasiadło 50 zawodników, ostatecznie najlepszym z nich okazał się reprezentant Norwegii, Sondre Ringen (133 m). Tuż za nim uplasował się Aleksander Zniszczoł, który oddał próbę na odległość aż 135 metrów. Najdłuższy skok z całej stawki, 135.5 metra, należał do Benjamina Oestvolda, w konsekwencji zapewniając mu trzecie miejsce. Tuż za przysłowiowym podium znaleźli się: Niemiec Justin Lisso (131.5 m) oraz jego reprezentacyjny kolega Martin Hamann (132 m). Poza Zniszczołem, polscy skoczkowie zaprezentowali się niestety dość przeciętnie.

Wyniki naszych reprezentantów:
23. Maciej Kot – 118.5 m
27. Klemens Joniak – 118 m
31. Klemens Murańka – 112.5 m
34. Andrzej Stękała – 118 m
35. Jarosław Krzak – 113 m

Przed konkursem mieliśmy także okazję do obserwowania serii próbnej. Zawodnicy oddawali swoje skoki z zarówno 17., jak i 18. belki startowej. Jedynym skoczkiem, który niestety nie zjawił się na starcie był reprezentant gospodarzy Remo Imhof. Zwycięzcą bezapelacyjnie został Benjamin Oestvold, którego skok mierzył równo 137 metrów. Drugie miejsce próbą na 133.5 metra przypieczętował sobie Justin Lisso. Zdecydowanie warto zwrócić również uwagę na zawodnika, który uplasował się na 3. pozycji. Mowa tu wszakże o 20-letnim reprezentancie klubu SG Klagenfurt Markusie Muellerze. Austriak pokazał się ze znakomitej strony, odleciał on na 138 metr, który był najdłuższym skokiem serii próbnej. Ponownie najlepiej z Polaków spisał się zaś Aleksander Zniszczoł (133 m), który finalnie zajął 4. lokatę. Za nim znaleźli się także: 5. Clemens Aigner (129.5 m), a także 6. Sondre Ringen (130.5 m).

Pierwsza seria

Pierwsza seria konkursowa wystartowała równo o godzinie 15:45. Na jej starcie pojawiło się 50 zawodników, wszyscy z nich mieli szansę oddać swój skok z 18. platformy. Rywalizacja przebiegała bardzo sprawnie, bez żadnych większych problemów. Już po kilkudziesięciu minutach poznaliśmy lidera po pierwszej serii, którym po skoku na odległość 133.5 metra został Austriak Clemens Aigner. W czołówce było bardzo ciasno, bowiem Aigner wyprzedzał 2. Fredrika Villumstada (135.5 m) o zaledwie 0.6 punktu! Podium uzupełniał ostatecznie Słoweniec Zak Mogel, który mógł się pochwalić najdalszą próbą, która wynosiła 136 metrów. Czwartą lokatę zajmował Benjamin Oestovld (133.5 m), piątą Joacim Oedegaard Bjoereng (133 m), natomiast szóste miejsce ex aequo należało do reprezetanta Polski Aleksandra Zniszczoła (130 m) oraz Norwegii Bendika Jakobsena Heggli (129.5 m).

Oprócz Aleksandra Zniszczoła do serii finałowej awansowali także:
12. Klemens Murańka – 134 m
17. Andrzej Stękała – 131.5 m
21. Jarosław Krzak – 126.5 m
25. Maciej Kot – 129.5 m

Dodatkowo awansu nie udało się wywalczyć Klemensowi Joniakowi (111.5 m), który finalnie uplasował się na 40. lokacie.

Druga seria

Reasumując wielkie emocje nie opuszczały nas nawet na krok. Różnice pomiędzy skoczkami były niewielkie, dlatego musieliśmy poczekać do samego końca na ostateczne rozwiązanie rywalizacji. Finalnie triumfatorem wtorkowych zawodów został Norweg Benjamin Oestvold, który w drugiej serii konkursowej oddał znakomity skok na odległość 138 metra! Była to tym samym najdalsza próba serii finałowej. Na drugim miejscu, ze stratą zaledwie 1.1 punktu, znalazł się Clemens Aigner (136.5 m). Z podium cieszył się również Fredrik Villumstad, któremu skok na 136 metr wystarczył, aby zająć 3. lokatę. Niewiele do podium zabrakło Sondre Ringenowi (135 m), a także Justinowi Lisso (136 m). Niestety, trzeci po pierwszej serii Zak Mogel nie zdołał utrzymać swojej pozycji. Słoweniec oddał słabą próbę, bowiem zaledwie 112.5 metra, stąd konkurs zakończył na przedostatnim, 29. miejscu.