Puchar Kontynentalny w Innsbrucku: Robin Pedersen zwycięża

przez Karolina Lenard

Za nami pierwszy dzień zmagań mężczyzn na austriackim obiekcie Bergisel (HS128), w ramach drugoligowego cyklu zawodów Pucharu Kontynentalnego. W dzisiejszym konkursie ze zwycięstwa mógł się cieszyć Robin Pedersen. Najlepszym reprezentantem Polski okazał się natomiast Kacper Juroszek, który ostatecznie uplasował się na 19. lokacie.

Bergisel, fot. Magdalena Rutkowska

Przed główną częścią rywalizacji zaplanowanej na sobotę, w Innsbrucku dzień wcześniej odbyły się także dwie serie treningowe, które zostały przeprowadzone w całości z 15. platformy startowej.

Ze zgłoszonych 53 nazwisk, na stracie mogliśmy zobaczyć 45 zawodników. W gronie nieobecnych, znaleźli się reprezentanci gospodarzy, między innymi był to Jonas Schuster, Clemens Leitner czy Daniel Huber.

Treningi

Triumfatorami obu treningów okazali się reprezentanci pochodzący ze Skandynawii, a dokładniej mówiąc z Norwegii. W pierwszej próbie najlepszy okazał się Anders Haare, który uzyskał odległość 127 metrów. Jego próba była wówczas najdłuższą w obu treningach. Dwa metry krócej od Norwega, wylądował Francisco Moerth (125 m), podium dopełnił zaś Niemiec – Felix Foffmann (125 m).

Z minimalną stratą za Foffmannem uplasował się rodak zwycięzcy – Robin Pedersen (125 m). Tuż za nim znalazł się, startujący z 51. numerem Słoweniec – Maksim Bartolj (124 m). Szósty ponadto był medalista Igrzysk Olimpijskich z 2018 roku – Robert Johansson (124.5 m).

Najlepszym z reprezentantów Polski okazał się Kacper Juroszek, który dzięki próbie na odległość 122.5 metra, ostatecznie był 12. Pozostali reprezentanci zajęli kolejno, następujące lokaty: 14. Jan Habdas (119 m), 24. Adam Niżnik (109.5 m), 33. Klemens Joniak (108,5 m) i 38. Marcin Wróbel (105.5 m).

Anders Håre, fot. Martyna Okrzesik

W drugim treningu, ponownie górą był Norweg, aczkolwiek tym razem przed drugim Robertem Johanssonem (125 m) i trzecim Słoweńcem Maksimem Bartolj (124 m), triumfował zaś Robin Pedersen (126.5 m).

Ponadto w czołowej dziesiątce, na 6. miejscu figurował -Kacper Juroszek (121.5 m). Reszta reprezentantów Polski zajęła lokaty, zbliżone do tych, które osiągnęli we wcześniejszej serii treningowej.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI TRENINGÓW

Seria próbna, zaplanowana na godzinę 13:00, rozpoczęła się punktualnie, z 14. belki startowej. Została ona utrzymana przez całą rundę.

Jako pierwszy skok oddał reprezentant Austrii Timon-Pascal Kahofer. Zawodnik wylądował dwa metry za punktem konstrukcyjnym skoczni, który na tym obiekcie został usytuowany na 120 metrze. Jego próba dała mu ostatecznie 8. miejsce.

Zwycięsko z rywalizacji ponownie wyszedł Robin Pedersen. Norweg w swoim skoku wylądował na 126.5 metrze, co tym samym stanowiło pierwszą odległość względem całej serii. Na drugim miejscu uplasował się Clemens Leitner (124 m). Trzeci natomiast był Felix Hoffmann (125.5 m). O czołowa trójkę otarł się bowiem Markus Mueller (124 m).

Natomiast jeśli chodzi o reprezentantów Polski, którzy przyjechali do Austrii w pięcioosobowym zespole zaprezentowali oni przeciętne skoki. Najlepszym z nich okazał się na 24. miejscu Kacper Juroszek (111 m).

Pierwsza seria

Na półmetku zmagań prowadził Robin Pedersen. W swojej próbie, którą podobnie jak inni zawodnicy oddał z 14. platformy startowej uzyskał odległość 127 metrów. Norweg dzięki dalekiemu skokowi, pod rozmiar skoczni, na swoim koncie uzbierał 133.6 punktów, wówczas Jonas Schuster (124 m), który był drugi tracił do niego 5,2 punktu. Trzecie miejsce zajmował zaś Francisco Moerth (120.5 m)

Do rundy finałowej awansowało dwóch z pięciu reprezentantów Polski. Najwyżej sklasyfikowany był 20. Jan Habdas (115 m). Oprócz niego, do drugiej części rywalizacji zakwalifikował się także, znajdujący się 3 lokaty niżej – Kacper Juroszek (112 m).

Pozostali polscy skoczkowie, uplasowali się w dolnej część stawki.

Dyskwalifikacji nie uniknął Benedikt Holub, Mico Ahonen oraz Aners Haare, natomiast Rok Masle nie został dopuszczony do startu.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI PIERWSZEJ SERII

Druga seria

Ostatecznie w serii finałowej, zwyciężył Robin Pedersen (127.0 m & 120.5 m), natomiast drugi był najlepiej spisujący się dziś reprezentant Austrii – Jonas Schuster (124.0 m & 119.0 m). Warto wspomnieć, iż Schuster w swoim dorobku medalowym ma między innymi medale mistrzostw świata juniorów. Skład podium został uzupełniony przez Clemensa Leitnera (120.5 m & 119 m).

Tuż za Austriakiem na kolejnych pozycjach ulokował się Timon-Pascal Kahofer (133.5 m), który co ciekawe skakał z pierwszym numerem startowym.

Trzeci zawodnik pierwszej serii Francisco Moerth (117.5), po słabszej próbie spadł o kilka lokat, kończąc wówczas zawody na 6. miejscu.

Przez dłuższą część rundy wszystkich obowiązywała ta sama 16. platforma. Aczkolwiek z powodu wiatru została ona podniesiona o dwa stopnie w górę.