Puchar Kontynentalny w Ruce: Leitner górą!

przez Zuzanna Karwacka

Po emocjonującym piątku w Ruce, w którym zaprezentowano wiele dalekich skoków w drugiej lidze skoków przyszedł czas na kolejny i zarazem ostatni konkurs tego weekendu. Skoczkowie pojawili się na obiekcie już chwilę po 9 czasu polskiego. Koniec końców triumfatorem został Clemens Leitner. Najlepszy z Polaków – Klemens Murańka uplasował się zaś na 8. pozycji.

Rukatunturi, fot. Andrea Campregher

Ta część miała rozpocząć się równo o 9. Jednak skoczkowie zaczęli swoje starty z 10 minutami opóźnienia. Przebiegała ona z różnych belek o numerach: 17, 18, 19. oraz 20. Udział wzięło w niej 46 zawodników.

Dla czołowej trójki klasyfikacji generalnej zimowej części Pucharu Kontynentalnego ta partia nie była najprostsza. Najwyżej sklasyfikowano wszakże jej lidera – Aleksandra Zniszczoła. Polak wylądował bowiem na 124 metrze i uzyskał siódmą notę. Pozostali dwaj zawodnicy – Clemens Aigner (119.5 m), a także Benjamin Oestvold (120 m) uplasowali się odpowiednio na 20. oraz 21. miejscu.

Wyjątkowo słaby wynik odnotował również Constantin Schmid. Zawodnik, który zajmuje 11. lokatę w cyklu wylądował wszakże na 98 metrze, która zrzuciła go na odległą 39. pozycję.

Najlepiej w tej części spisał się zaś Niemiec – Luca Roth. Uzyskał on bowiem imponującą, najlepszą odległość – 145 metrów. Na srebrnej lokacie znalazł się Słoweniec – Maksim Bartolj. Zawodnik ten po znacznych problemach z piątkowym skokiem w serii próbnej z rundy na rundę zaliczał stały progres, a tym razem 137 metrów wystarczyło do wyprzedzenia rodaka – Zaka Mogela (144 m). Czołowa 10 skakała w sprzyjających warunkach wietrznych, natomiast najsłabiej pod narty powiało zawodnikowi z drugiej lokaty.

Pierwsza seria konkursowa

O godzinie 10 czasu polskiego przystąpiono do właściwej rywalizacji. Ponownie wystartowało w niej 46 skoczków. Platforma startowa była zaś tylko jedna i przypisany był jej numer 19.

W tej serii w Ruce ujrzeliśmy aż siedem skoków powyżej 140 metra, co zapowiadało zaciętą rywalizację do ostatniego skoczka. Najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem z pierwszych 10 startujących okazał się natomiast Kalle Heikkinen. Fin zajął 17. pozycję po skoku na 128 metr.

Niemałym i negatywnym zaskoczeniem z pewnością była próba Benjamina Oestvolda. Norweg uplasował się po niej dopiero na 21. pozycji, gdyż wynosiła ona ledwo 126 metrów.

Na półmetku liderem zmagań został Clemens Leitner. Austriak wylądował na 141 metrze i dzięki temu wyprzedził swojego rodaka, a zarazem imiennika – Aignera. Drugi skoczek pierwszej rundy uzyskał bowiem 142 metry w bardziej sprzyjających warunkach od kolegi z drużyny. Podium uzupełniał wówczas Markus Eisenbichler (141.5 m).

Clemens Leitner, fot. Martyna Okrzesik

Druga seria konkursowa

Dzięki przełożeniu konkursów na wcześniejsze terminy organizatorom udało uniknąć się jakichkolwiek większych problemów z czasem przeprowadzenia konkursów i każda runda zaczynała się w miarę punktualnie. Tak było również tym razem. Belka z której startowano w finale ponownie ozdobiona była numerem 19.

Ostatecznie w Ruce zwycięstwo odniósł Clemens Leitner, który tym razem uzyskał 140 metrów. Za triumfatorem o 5.3 oczka znalazł się zaś Robin Pedersen (139, 142 m), awansujący z czwartej lokaty. Brąz wywalczył sobie natomiast Clemens Aigner, szybujący w finale na 141.5 metra.

W czołowej piątce znaleźli się także: Zak Mogel (140, 140 m) oraz Sindre Ulven Joergensen (137.5, 138 m).

Dużym zawodem okazał się drugi skok Markusa Eisenbichlera. Wydawałoby się po pierwszej serii, że wraca on na dobre tory dawnej formy, aczkolwiek finał okazał się dużo smutniejszy. Zawodnik bowiem lądował na zaledwie 112 metrze, co uplasowało go na 26. lokacie. Oznaczało to spadek o 23 pozycje w stosunku do poprzedniej części.