Puchar Świata Mężczyzn w Ruce: Pierwszy triumf Anze Laniska!

Za nami drugi konkurs indywidualny w fińskiej Ruce! Przed kwalifikacjami otrzymaliśmy informację o pozytywnym wyniku testu na koronawirusa u Japończyka Ryoyu Kobayashiego. Wobec tego zawodnik musi pozostać w Finlandii na 10-dniowej kwarantannie.

Ruka
Rukatunturi (HS-142)

Kwalifikacje

Triumfatorem niedzielnych kwalifikacji został Niemiec Karl Geiger (143,5m). Oprócz tego, na drugiej pozycji uplasował się Austriak Jan Hoerl (143m), a na trzeciej Markus Eisenbichler (134m). Natomiast kwalifikacje ponownie nie powiodły się Norwegowi Halvorowi Egnerowi Granerudowi (106m).

Najlepszy z Polaków Piotr Żyła (134,5m) zajął 18. miejsce. Awans do konkursu wywalczyli również 24. Aleksander Zniszczoł (131m), 26. Jakub Wolny (128,5m), 27. Dawid Kubacki (130m) oraz 31. Kamil Stoch (125,5m).

Natomiast w niedzielnych zawodach zabrakło 54. Andrzeja Stękały (110,5m) oraz 59. Stefana Huli (106,5m).

Kwalifikacje rozegrano z 15. oraz 14. platformy startowej.

Konkurs

Na czele rywalizacji po pierwszej serii znalazł się Słoweniec Anze Lanisek po skoku na 147 metr. Należy pamiętać, że obecny rekord skoczni wynosi 147,5 metra. Natomiast na drugiej pozycji sklasyfikowany został Niemiec Markus Eisenbichler (145m), a na trzecim miejscu znalazł się Słoweniec Cene Prevc (143m).

Najlepiej z reprezentantów Polski ponownie spisał się Piotr Żyła, który wylądował na 140 metrze. W wyniku czego znalazł się w pierwszej dziesiątce na 9. pozycji. Poza tym awans do serii finałowej zaliczył Jakub Wolny (130m) zajmując 28. miejsce.

Próba awansu nie powiodła się 41. Kamilowi Stochowi (121,5m), 42. Aleksandrowi Zniszczołowi (125m), oraz 44. Dawidowi Kubackiemu (125,5m).

Pierwszą serię rozegrano z 15. oraz 14. belki startowej. Karl Geiger oddawał skok z platformy numer 13.

Triumfatorem niedzielnych zmagań został Anze Lanisek (135m). W efekcie jest to pierwsze zwycięstwo Słoweńca w karierze. Oprócz tego, na podium znalazła się również dwójka reprezentantów Niemiec – Karl Geiger (142,5m) i Markus Eisenbichler (135,5m).

Najlepszy z Polaków Jakub Wolny (132m) sklasyfikowany został na 23. miejscu. Piotr Żyła (112m) zakończył zmagania na 27. pozycji. Polak podczas skoku miał silny wiatr w plecy.

Drugą serię rozegrano z 15., 16., oraz 17. platformy startowej.