Puchar Świata w Hinzenbach: zapowiedź, harmonogram, listy startowe

przez Szymon Kołtun

Do walki o punkty Pucharu Świata po trzytygodniowym rozbracie z tym cyklem powracają skoczkinie. Najbliższe dni zawodniczki spędzą w Hinzenbach, gdzie będą skakać na skoczni Aigner-Schanze. Obiekt w powiecie Eferding jest najmniejszym w kalendarzu Pucharu Świata kobiet. W planie znajduje się rozegranie dwóch konkursów indywidualnych.

Aigner-Schanze, źródło: commons.wikimedia.org

Kilka słów o skoczni

Pracę nad budową obiektu Aigner-Schanze rozpoczęto wiosną 2006 roku. Jesienią 2009 r. można było oddawać pierwsze skoki na nowej igelitowej skoczni, a w październiku 2010 r. odbyła się inauguracja obiektu. Koszt budowy skoczni wyniósł 5,2 mln Euro. W Hinzenbach regularnie odbywają się konkursy Letniego Grand Prix mężczyzn oraz Pucharu Świata kobiet.

Punkt konstrukcyjny Aigner-Schanze znajduje się na 85. metrze, natomiast 500 cm dalej ulokowano jej rozmiar. Kobiecy rekord skoczni w warunkach zimowych od 7 lutego 2016 r. należy do Sary Takanashi i wynosi 98 metrów.

ZOBACZ TEŻ: AIGNER-SCHANZE – HINZENBACH, AUSTRIA

Lista startowa

Lista startowa zmagań na Aigner-Schanze składa się z aż 60 zawodniczek, reprezentujących 16 państw. W Hinzenbach pierwsze przetarcie w Pucharze Świata zaliczą reprezentantki Stanów Zjednoczonych: Estella Hassrick i Sandra Sproch. Podobnie ma się sytuacja co do Chinki Yangning Weng. Do grupy skoczkiń, które po raz pierwszy tej zimy staną na starcie zawodów najwyższej rangi, należą Martina Zanitzer i Lilou Zepchi, które ostatnio brylowały podczas zawodów Alpen Cup w Planicy. W Pucharze Świata po raz pierwszy w tym sezonie wystartuje także Nicole Konderla dotychczas odsunięta od kadry przez Haralda Rodlauera. Skład Polek tworzą również: Anna Twardosz, Pola Bełtowska oraz Natalia Słowik.

ZOBACZ TEŻ: SKŁAD POLSKI NA PUCHAR ŚWIATA KOBIET W HINZENBACH

Nicole Konderla, fot. Dominika Śmiech

Z czołówki klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w Górnej Austrii zabraknie dwóch zawodniczek. Mianowicie 10. Abigail Strate, zmagającej się z kontuzją, a także 11. Eirin Marii Kvandal.

W klasyfikacji generalnej pewną liderką cyklu jest Nika Prevc (949 pkt). Największe zagrożenie dla Słowenki w walce o Kryształową Kulę stanowią 2. Yuki Ito (771 pkt) oraz 3. Eva Pinkelnig (671 pkt). Jedyna sklasyfikowana Polka-Anna Twardosz (6 pkt) jest 47.

Z kolei w Pucharze Narodów na czele znajdują się Austriaczki (2363 pkt) przed Słowenią (2278 pkt) i Japonią (1597 pkt).

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ STARTOWĄ

Harmonogram Pucharu Świata kobiet w Hinzenbach

Plan zawodów, fot. commons.wikimedia.org

Chwila wspomnień

W ubiegłym sezonie zmagania Pucharu Świata w Hinzenbach odbywały się w nieco wcześniejszym terminie, albowiem 10-11 lutego 2023 roku. Na starcie zabrakło reprezentantek Polski.

W piątkowym konkursie najlepsza okazała się faworytka miejscowej publiczności, a także zwyciężczyni klasyfikacji generalnej Pucharu Świata za sezon 2022/2023-Eva Pinkelnig. Za plecami Austriaczki uplasowały się dwie Słowenki: 2. Ema Klinec oraz 3. Nika Prevc, dla której było to premierowe podium w Pucharze Świata.

Nazajutrz, Austriacy mieli jeszcze większe powody do radości, gdyż ich reprezentantki znalazły się na dwóch czołowych lokatach. Tym razem, swój pierwszy od ponad 3 lat triumf świętować mogła Chiara Kreuzer, pokonując Evę Pinkelnig oraz Nozomi Maruyamę z Japonii.

Nika Prevc, fot. Dominika Śmiech

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

Źródła informacji: skisprungschanzen.com, fis-ski.com

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać