Puchar Świata w Lake Placid: Andreas Wellinger triumfuje pierwszy raz od 5 lat!

przez Stylowo z Telemarkiem

Po wczorajszym zamieszaniu związanym z odwołanymi kwalifikacjami przez silny wiatr czas na rywalizację w Lake Placid. Rywalizacja odbywać się będzie na skoczni MacKenzie Intervale Ski Jump (HS128). Jak poradzili sobie Polacy? Czy Halvor Egner Granerud znów pokaże, na co go stać? Czy obyło się bez niespodzianek? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziecie poniżej, zapraszamy do lektury!

Andreas Wellinger, fot. Neja Tamshe

Kwalifikacje

Ze względu na silny wiatr przeprowadzenie wczorajszych kwalifikacji było niemożliwe. W związku z tym organizatorzy postanowili przeprowadzić je przed konkursem. Ruszyły one punktualnie o godzinie 14:30, a na starcie stawiło się 62 zawodników. Triumfatorem w kwalifikacjach okazał się Andreas Wellinger, który swój skok oddał na odległość 132.5 metra. Drugą lokatę zajął Halvor Egner Granerud, którego skok wyniósł 123 metry. Trzecim zawodnikiem dzisiejszych kwalifikacji okazał się Stefan Kraft, który wylądował na odległości 122.5 metra. Ponadto, czwarta lokata należała do Domena Prevca, który wylądował na 126 metrze. Dodatkowo, top 5 zamykał Karl Geiger, który uzyskał odległość 123.5 metra. Najlepszy z Polaków, Piotr Żyła uzyskał 6. lokatę lądując na 120 metrze.

Warto również wspomnieć, iż Bendik Jakobsen Heggli oraz Jan Hoerl zostali zdyskwalifikowani za nieprzepisowe kombinezony, natomiast jedynym Polakiem który nie zakwalifikował się do dzisiejszego konkursu okazał się Jan Habdas.

Konkurs

Punktualnie o godzinie 16:00 rozpoczął się pierwszy tego weekendu konkurs w Lake Placid. Zawodnicy rozpoczęli zmagania konkursowe z 22. platformy startowej. Natomiast, po skoku Ryoyu Kobayashiego na odległość 136 metrów jury zdecydowało się o obniżenie platformy startowej o 2 stopnie. To właśnie Japończyk triumfował po pierwszej serii. Drugą lokatę skokiem na 129 metr zapewnił sobie Michael Hayboeck. Trzecim zawodnikiem pierwszej serii konkursowej okazał się Timi Zajc, który skoczył na odległość 130 metrów. Czwartą lokatę objął Daniel Tschofenig po skoku na 129 metr. Piąte miejsce bowiem należało do Andreasa Wellingera, który skoczył na tę samą odległość co Austriak. Najlepszy z Polaków – Dawid Kubacki pierwszą serię zakończył na 10. pozycji po skoku na odległość 119.5 metra.

Godnym uwagi jest fakt, iż do serii finałowej nie zakwalifikowało się dwóch reprezentantów Polski – Paweł Wąsek oraz Tomasz Pilch.

Ostatecznie w całym konkursie w Lake Placid triumf odniósł Andreas Wellinger, który w serii finałowej oddał swój skok na odległość 125.5 metra. Jest to pierwsze zwycięstwo reprezentanta Niemiec od 5 lat. Tuż za nim uplasował się Ryoyu Kobayashi, który uzyskał odległość 114 metrów. Trzecim zawodnikiem dzisiejszego konkursu został Daniel Tschofenig, który wylądował na 120 metrze. Czwarta lokata należała do Timiego Zajca, który uzyskał tę samą odległość co Austriak. Piąte miejsce należało do Dawida Kubackiego, który uzyskał odległość 126 metrów. Wielkim zaskoczeniem był wynik Halvora Egnera Graneruda, który w serii finałowej skoczył tylko 117 metrów i zakończył zmagania na 7. pozycji.

Warto wspomnieć również, że Killian Peier w trakcie drugiej serii został zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon.

Wyniki pozostałych Polaków prezentują się następująco :
13. Aleksander Zniszczoł – 118.5 m & 123 m
19. Piotr Żyła – 114.5 m & 116.5 m

Na zakończenie serdecznie zapraszamy Was na nasze social media – Facebook, Instagram oraz Twitter.

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać