Puchar Świata w Oslo: Mocni Norwegowie z Lindvikiem na czele!

Kolejne turniejowe zmagania skoczków na wzgórzu Holmenkollen przeszły do historii. Aktualnym liderem turnieju Raw Air po przystanku w Lillehammer jest Stefan Kraft. Wczoraj także na skoczni Holmenkollbakken (HS134) obył się konkurs drużyn mieszanych, który nie wliczał się w ogólną klasyfikację turnieju. Kto został liderem po sobotnim konkursie? Jak poradzili sobie Polacy? Tego dowiecie się w tym artykule!

Prolog

Na liście startowej prologu widniało 68 zawodników z 17 krajów. Rywalizacja poprzedzająca konkurs indywidualny przebiegała sprawnie bez zbędnych problemów. Zwycięzcą prologu został Kamil Stoch, który uzyskał jeden z najdłuższych rezultatów – 129,5 m. Za Polakiem uplasowała się dwójka Norwegów – Marius Lindvik (129 m) oraz Robert Johansson (129,5 m). Lider klasyfikacji turnieju Raw Air – Stefan Kraft (127,5 m) zajął czwartą lokatę.

Rezultaty reprezentantów Polski:
14. Dawid Kubacki – 127 m
20. Paweł Wąsek – 123 m
22. Jakub Wolny – 123 m
27. Piotr Żyła – 122 m
58. Kacper Juroszek – 113 m

Do pierwszej serii nie zdołał zakwalifikować się Kacper Juroszek. Również podczas prologu na starcie nie zobaczyliśmy Rumuna – Daniela Andrei Caciny.

Pierwsza seria konkursu indywidualnego

Pierwsza seria konkursowa rozpoczęła się z 14. belki startowej. Półmetek rywalizacji przyniosło nam prowadzenie Markusa Eisenbichlera. Niemiec wylądował na 130 metrze. Dalej tylko lądował Daniel Andre Tande – 130,5 m. Norweg uplasował się na drugiej pozycji. Podium uzupełnił Marius Lindvik z rezultatem 129 metrów.

Rezultaty reprezentantów Polski w pierwszej serii konkursu:
Jakub Wolny – 117 m
Paweł Wąsek – 123,5 m
Dawid Kubacki – 130 m
Kamil Stoch – 125 m
Piotr Żyła – 122,5 m

Do serii finałowej nie zdołał zakwalifikować się Jakub Wolny. W serii finałowej wystąpi 31 zawodników, z czego jeden nie zdobędzie pucharowych punktów.

Druga seria konkursu indywidualnego

Seria finałowa przyprawiła nas nie małymi emocjami. Dzisiejszy konkurs zdecydowanie należał do Norwegów. To właśnie ich nacja zajęła dwa miejsca na podium, a w samej dziesiątce było ich łącznie piątka. Najlepszym z nich bez wątpienia okazał się świeży mistrz olimpijski – Marius Lindvik. Norweg uzyskał rezultat 131 metrów. Markus Eisenbichler (130 m) o tylko 1,1 pkt wygrał z Robertem Johanssonem (128,5 m; 131 m), który zajął trzecie miejsce.

Miejsca reprezentantów Polski w sobotnim konkursie:
11. Kamil Stoch – 128 m
14. Paweł Wąsek – 127,5 m
18. Dawid Kubacki – 119,5 m
22. Piotr Żyła – 124 m
47. Jakub Wolny – 117 m

Swoje pierwsze punkty Pucharu Świata wywalczył Norweg, Bendik Jakobsen Heggli (124,5 m; 123,5 m), gdzie w rezultacie zajął 20. lokatę. Ze swoich skoków dumny może być też Fredrik Villumstad. Po pierwszej serii zajmował on 15. miejsce po skoku na 127 metrów. Serię finałową zakończył na 9. miejscu z wynikiem 130 metrów, co równie wiąże się z tym, że w rzeczy samej poprawił on swój rekord z Bischofshofen i Niżnego Tagiłu (21. miejsce).

Serię finałową przeprowadzono z 15. belki startowej.

Liderem cyklu Raw Air nadal pozostaje Stefan Kraft. Wyprzedza on zarówno drugiego o ponad 15 punktów Ryoyu Kobayashiego i o prawie 27 pkt trzeciego Karla Geigera.

Zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

Źródło informacji & grafiki: własne; Tadeusz Mieczyński