Puchar Świata w Sapporo: Kobayashi triumfuje, Kubacki na podium!

przez Stylowo z Telemarkiem

Po niezwykłych emocjach w Zakopanem, przyszedł czas na rywalizację w kraju kwitnącej wiśni. W ten weekend zawodnicy rywalizować będą na skoczni Okurayama (HS137) w japońskim Sapporo, o której więcej można przeczytać tutaj. Dla osób, które z różnych przyczyn nie mogły śledzić dzisiejszych zmagań jak zwykle mamy szczegółowe podsumowanie dzisiejszej rywalizacji. Kto tym razem okazał się najlepszy? Czy pojawiły się niespodzianki? Wszystkiego dowiecie się poniżej, zapraszamy do lektury!

Anze Lanisek fot. Neja Tamshe

Serie treningowe

O godzinie 12:00 czasu lokalnego (04:00 czasu polskiego) rozpoczęły się serie treningowe poprzedzające kwalifikacje do dzisiejszego konkursu. Wielu zawodników natomiast postanowiło regenerować swoje siły na serię kwalifikacyjną i nie stawiło się na starcie. Zabrakło bowiem wszystkich reprezentantów Austrii. Norwegowie, oprócz Roberta Johanssona również postanowili odpuścić udziału w treningach. W pierwszym treningu najlepszy okazał się Andreas Wellinger (136 m), tuż za nim uplasował się Timi Zajc (137 m), a top 3 dopełniał Dawid Kubacki (129 m). Tuż za Polakiem, na miejscu czwartym dzięki uzyskanej odległości 131.5 metra znalazł się Kamil Stoch, a zaraz za nim na piątej lokacie usadowił się Piotr Żyła, który uzyskał odległość 135.5 metra.

W drugim treningu bowiem to Timi Zajc okazał się najlepszy, uzyskał odległość 129.5 metra. Na drugiej pozycji znalazł się Dawid Kubacki, dzięki uzyskanej odległości 130 metrów. Na trzecim miejscu uplasował się Ren Nikaido, który uzyskał tę samą odległość co Słoweniec. Czwarte miejsce zajął Ryoyu Kobayashi uzyskując odległość 129.5 metra, natomiast na piątej lokacie znalazł się Lovro Kos, który uzyskał odległość 126.5 metra.

Kwalifikacje

O godzinie 14:30 czasu lokalnego (06:30 czasu polskiego) rozpoczęły się kwalifikacje poprzedzające pierwszy konkurs w Sapporo w tym sezonie. Zawodnicy rozpoczęli zmagania z 8. platformy startowej, natomiast szybko jury zdecydowało się na wydłużenie rozbiegu do 10. platformy startowej. Wielką niespodzianką dla kibiców był powrót Noriakiego Kasaiego do rywalizacji w Pucharze Świata, który ostatecznie nie zakwalifikował się do konkursu. Dodatkowo, Casey Larson, reprezentant Stanów Zjednoczonych został zdyskwalifikowany, co odebrało mu możliwość dalszej rywalizacji. Kwalifikacje zwyciężył Halvor Egner Granerud, który na prośbę trenera skakał ze skróconego rozbiegu. Zrobił to pomyślnie, ponieważ jego skok wyniósł aż 138.5 metra. Tuż za Norwegiem, na drugiej pozycji uplasował się Dawid Kubacki, który również skakał ze skróconego rozbiegu, a jego skok wyniósł 133.5 metra. Trzecim zawodnikiem kwalifikacji okazał się Manuel Fettner, którego skok wyniósł 134 metry.
Czwarta pozycja należała do Andreasa Wellingera, który skoczył na odległość 130.5 metra. Piąta lokata należała do Timiego Zajca, który wylądował na odległości 128 metrów.

Wszyscy Polacy również bardzo dobrze poradzili sobie w kwalifikacjach. Wyniki pozostałych Polaków bowiem prezentowały się następująco :

7. Kamil Stoch (130.5 m)
11. Piotr Żyła (128.5 m)
24. Aleksander Zniszczoł (124 m)
45. Paweł Wąsek (116 m)

Konkurs

Tymczasem, o godzinie 16:00 czasu lokalnego (08:00 czasu polskiego) rozpoczęły się pierwsze w tym sezonie zmagania w Sapporo. Zmagania w pierwszej serii konkursowej rozpoczęły się z 12. belki startowej. Prowadzenie przez długi czas ku zdziwieniu utrzymywał Ryoyu Kobayashi, jednak szybko to Dawid Kubacki został liderem, bowiem skoczył 137 metrów. Ostatecznie Japończyk skokiem na 135 metr uplasował się tuż za Polakiem. Trzecim zawodnikiem pierwszej serii okazał się nikt inny jak Halvor Egner Granerud, który na prośbę trenera skakał ze skróconego rozbiegu, mianowicie z 10. platformy startowej. Czwartą lokatę skokiem na 133 metr zapewnił sobie Kamil Stoch, a piąte miejsce należało do Andreasa Wellingera i jego skoku na odległość 133.5 metra.

Warto również wspomnieć, iż dwóch reprezentantów Polski – Paweł Wąsek (118 m) oraz Aleksander Zniszczoł (114 m) nie zakwalifikowali się do serii finałowej. Ponadto, na uwagę zasługuje skok Piotra Żyły, który wyniósł 131.5 metra i uplasował się na 8. lokacie.

Seria Finałowa

Druga seria konkursowa rozpoczęła się z 9. platformy startowej. W konkursie najlepszy okazał się jednak Ryoyu Kobayashi, skok na 130 metr wystarczył Japończykowi, by zwyciężyć w swojej ojczyźnie. Drugą lokatę uzyskał Dawid Kubacki, który swój skok oddał na odległość 125.5 metra. Podium dopełnił Halvor Egner Granerud, który w serii finałowej skoczył 126 metrów. Czwartą lokatę utrzymał Kamil Stoch, który wylądował na odległości 123.5 metra. Piąte miejsce należało do Stefana Krafta, który uzyskał odległość 132 metrów. Kolejny z Polaków, Piotr Żyła swoim skokiem na 124.5 metra zakończył zmagania na 14. pozycji.

Na zakończenie serdecznie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać