Ze Stanów Zjednoczonych skoczkowie udają się prosto do Japonii, gdzie odbędą się ostatnie konkursy Pucharu Świata przed Mistrzostwami Świata w Trondheim. Miejscem akcji będzie rzecz jasna położone na wyspie Hokkaido, Sapporo. Na Okurayamie (K-123, HS-138) dojdzie do dwóch indywidualnych potyczek.

Lista startowa
Do rywalizacji przystąpi 56 skoczków, reprezentujących 17 państw. Na starcie pojawi się 4 Polaków w osobach: Macieja Kota , Kacpra Juroszka, Kamila Stocha, a także Pawła Wąska.
Z czołówki Pucharu Świata zabraknie m..in.: 7. Anze Laniska, 11. Michaela Hayboecka czy też 12. Karla Geigera. Listę startową zasilą za to reprezentanci Chin: Weijie Zhen i Yixin Lyu. Do Pucharu Świata po blisko rocznym rozbracie powraca prawie 53-letni Noriaki Kasai.
Harmonogram
Przedstawiamy plan na zawody Pucharu Świata mężczyzn w skokach narciarskich w #Sapporo 🇯🇵
— Stylowo z Telemarkiem (@szt_redakcja) February 13, 2025
📸: Maksim Bartolj#skijumping #skijumpingfamily pic.twitter.com/lGLwJ1Jkve
Klasyfikacja generalna Pucharu Świata
Po swoją pierwszą Kryształową Kulę w karierze pewnie zmierza Daniel Tschofenig (1506 pkt). Na dobrą sprawę, jedynym zawodnikiem, który może zagrozić 23-latkowi, jest Jan Hoerl (1303 pkt). Na najniższym stopniu podium plasuje się zaś Stefan Kraft (942 pkt).
Najwyżej sklasyfikowanym z Polaków jest rzecz jasna 13. Paweł Wąsek (433 pkt).
ZOBACZ KLASYFIKACJĘ GENERALNĄ PUCHARU ŚWIATA
W klasyfikacji Pucharu Narodów daleko przed rywalami znajduje się Austria (6346 pkt). Kolejne reprezentacje mają natomiast dorobek blisko 2 razy mniejszy od liderów. Po ostatnich konkursach Norwegia (3440 pkt) awansowała na 2. miejsce, wyprzedzając Niemców (3217 pkt).
Polska (1325 pkt) okupuje 5. pozycję.
ZOBACZ KLASYFIKACJĘ PUCHARU NARODÓW

Skocznia
Obiektem rywalizacji światowej czołówki będzie skocznia Ōkurayama o rozmiarze HS137. Punkt konstrukcyjny obiektu usytuowany jest na 123. metrze. Rekord skoczni, który padł podczas zawodów Pucharu Świata dokładnie 26 stycznia 2019 roku, należy do reprezentanta Polski – Kamila Stocha, który lądował wtedy na odległość 148.5 metra.
Obiekt w Sapporo regularnie gości również Puchar Świata kobiet, jak i drugoligowe zawody. Warto nadmienić, iż miasto jest znane głównie z Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1972, których było gospodarzem. To właśnie tutaj złotym medalistą został jeden z najwybitniejszych polskich skoczków – Wojciech Fortuna. Skocznia posiada sztuczne oświetlenie, igelit, a na górę zawodnicy dostają się, wjeżdżając gondolą.
Puchar Świata w Sapporo 2024
Przed rokiem zawody Pucharu Świata w Sapporo przypadły na dzień 16-18 lutego 2024 r.
W pierwszym konkursie po swoją 39. w karierze wygraną w Pucharze Świata poszybował Stefan Kraft, pokonując 2. Ryoyu Kobayashiego różnicą 0.4 punktu. Najniższy stopień podium zajął Andreas Wellinger. Najlepiej z Polaków zaprezentował się 8. Dawid Kubacki, dla którego była to najwyższa pozycja w całym sezonie.
Drugi dzień rywalizacji niespodziewanie należał do Domena Prevca, który zwyciężył po blisko 5 latach przerwy od poprzedniego zwycięstwa. Drugie miejsce ponownie zajął Ryoyu Kobayashi, natomiast trzeci tym raz był Kristoffer Eriksen Sundal. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem był natomiast 14. Aleksander Zniszczoł.

Na zakończenie zapraszam na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram, TikTok oraz Twitter.
Źródło: FIS