Puchar Świata w Titisee-Neustadt: Kwalifikacje dla Cene Prevca!

Po porannej rywalizacji pań podczas Pucharu Kontynentalnego w Innsbrucku, o którym możecie przeczytać tutaj, nadszedł czas na zmagania na niemieckiej ziemi. Tym razem Puchar Świata zawędrował do Titisee Neustadt. Zawodnicy rywalizowali na skoczni Hochfirstschanze (HS-142) położonej na północnym zboczu góry Hochfirst (1190m n.p.m.).

Na liście startowej widniało 63 zawodników. Z przyjazdu do Niemiec zrezygnowali m.in. Polacy jadący na przedolimpijskie treningi. Na dodatek ta sama sytuacja tyczy się Kiliana Peiera czy większości kadry rosyjskiej. Z powodu zakażenia covid-19 w Titisee nie pojawił się m.in. Cestmir Cozisek, Johann Andre Forfang, Fredrik Villumstad oraz Daniel Andre Tande. Ze względu na bliski kontakt Mariusa Lindvika z Tande zdecydowano, że nie będzie on obecny w zawodach najwyższej rangi.

Hochfirstschanze (HS-142)

Trening

Najlepszy w serii treningowej okazał się Lovro Kos. Słoweniec oddał najdłuższy skok na 143 metry. Oprócz tego za nim znalazła się dwójka reprezentantów gospodarzy – Karl Geiger (138m) oraz Constantin Schmid (133m). Sklasyfikowany za czołową trójką został Słoweniec Anze Lanisek (133m), a na piątym miejscu obecny lider Pucharu Świata Japończyk Ryoyu Kobayashi (133,5m).

Natomiast najlepiej z biało-czerwonych spisał się Andrzej Stękała, który dzięki próbie na 121 metr zakończył trening na 21 pozycji. Oprócz tego dwudziesty czwarty Aleksander Zniszczoł wylądował metr bliżej. Maciej Kot (114m) zajął czterdziestą trzecią pozycję, a dziesięć lokat niżej był Klemens Murańka (105,5m). Jakub Wolny (106,5m) uplasował się na pięćdziesiątym piątym miejscu, a pięćdziesiąty siódmy był Tomasz Pilch (108m).

Pierwszy trening rozegrano z 7 belki startowej.

Zwycięzcą drugiego treningu został Niemiec Karl Geiger (129m). W rezultacie reprezentant gospodarzy wyprzedził drugiego Ryoyu Kobayashiego (128m) o zaledwie 0,6 punktu. Natomiast autorem najdłuższego skoku został Austriak Philipp Aschenwald (137,5m), który zakończył rywalizację na 3 pozycji. Za czołową trójką uplasował się Norweg Halvor Egner Granerud (126,5m) przed zawodnikiem z Austrii Danielem Huberem (130m).

Tym razem najwyżej sklasyfikowanym z Polaków był szesnasty Aleksander Zniszczoł po skoku na 129 metrów. Kolejni biało-czerwoni zajęli następujące pozycje:
– 41. Andrzej Stękała – 116m
– 44. Maciej Kot – 112m
– 49. Klemens Murańka – 113m
– 50. Jakub Wolny – 113,5m
– 51. Tomasz Pilch – 110m

W efekcie drugi trening rozegrano z 8 i 7 platformy startowej. W obu seriach nie wzięli udziału reprezentanci Rumunii – Daniel Andrei Cacina i Andrei Feldorean – oraz Niemiec Andreas Wellinger. Podczas kwalifikacji podano informację o pozytywnym wyniku testu na covid-19 u niemieckiego zawodnika.

Kwalifikacje

Ostatecznie zwycięzcą kwalifikacji został Słoweniec Cene Prevc po skoku na 135,5 metra. Ponadto drugą pozycję zajął Japończyk Ryoyu Kobayashi (131,5m), przed sklasyfikowanym na trzecim miejscu Niemcem Karlem Geigerem (136m). Czwarty wynik uzyskał Norweg Halvor Egner Granerud (134,5m), a tuż za nim uplasował się Słoweniec Lovro Kos (131m).