TCS – Garmisch-Partenkirchen (31.12.2020-01.01.2021)

Witamy w pierwszym wpisie w 2021 roku! Mamy nadzieję, że będzie on dla Nas wszystkich lepszy od poprzedniego. A za nami drugi przystanek 69. Turnieju Czterech Skoczni – Garmisch-Partenkirchen! Tym samym zakończyliśmy niemiecką część turnieju. Zapraszamy na podsumowanie wydarzeń z Gross Olympiaschanze (HS-142)

Sylwestrowe kwalifikacje poprzedziły dwa treningi, w których najlepiej spisali się Halvor Egner Granerud oraz Dawid Kubacki, który poszybował na 144 metr. Niestety odległość ta nie mogła zostać uznana jako nowy rekord Gross Olympiaschanze, ponieważ był to skok treningowy. Obecny rekord skoczni wynosi 143,5m ustanowiony w 2010 roku przez Szwajcara Simona Ammanna i wyrównany 10 lat później przez Norwega Mariusa Lindvika.

O godzinie 14:00 rozegrano kwalifikacje do noworocznego konkursu. Rozegrane zostały z 14. platformy startowej.

Zwycięzcą ostatnich kwalifikacji w 2020 roku został Słoweniec Anze Lanisek (139m). Za Słoweńcem znalazł się reprezentant Norwegii Halvor Egner Granerud, który wylądował 0,5 metra przed obecnym rekordem skoczni. Na trzeciej pozycji uplasował się Niemiec Markus Eisenbichler (135,5m).

Anze Lanisek

Skoczkowie noworoczne zmagania rozpoczęli od serii próbnej rozegranej o 12:30. Najlepiej spisał się obecny lider Pucharu Świata – Halvor Egner Granerud. Tuż za nim sklasyfikowana została dwójka Polaków – Piotr Żyła ze skokiem na 141 metr oraz Kamil Stoch.

O godzinie 14:00 rozpoczęto pierwsze zawody Pucharu Świata w tym roku. Zawodnicy skakali w systemie KO tworząc 25 par. Po pierwszej serii na prowadzeniu był Norweg Halvor Egner Granerud (137m) po zwycięstwie z kolegą z drużyny Sanderem Vossanem Eriksenem (117,5m). Na drugiej pozycji sklasyfikowano Dawida Kubackiego, który uzyskał najdłuższą odległość w pierwszej serii konkursowej – 139m. Trzecią lokatę zajmował Kamil Stoch (135m), który po tym skoku wysunął się na prowadzenie w 69. Turnieju Czterech Skoczni.

W pierwszej dziesiątce mogliśmy znaleźć jeszcze dwóch reprezentantów Polski – na 6. pozycji znalazł się Andrzej Stękała (133,5m), a na 8. Piotr Żyła (129,5m). W drugiej dziesiątce na 15. miejscu znalazł się rozpoczynający zawody Klemens Murańka (130,5m). Aleksander Zniszczoł oraz Maciej Kot nie awansowali do serii finałowej.

Zaskoczyć mógł nas Niemiec Karl Geiger (131m) który po pierwszych zawodach objął prowadzenie w turnieju. Po swoim skoku w Ga-Pa sklasyfikowany został na 14. pozycji

Daleką próbę na 138,5m zaliczył kończący pierwszą serię Słoweniec Anze Lanisek. Niestety skoczek podparł swój skok i ratował się przed upadkiem, przez co sklasyfikowany został na 17. pozycji. ex aequo z Austriakiem Janem Hoerlem (126,6m).

Awans do serii finałowej jako Lucky Loser wywalczyli: Gregor Deschwanden, Junshiro Kobayashi, Keiichi Sato, Jan Hoerl oraz Thomas Lackner.

Pierwsza seria rozegrana została z 13. oraz 14. platformy startowej.

Pierwsze zawody w 2021 roku zwyciężył Dawid Kubacki, który ustanowił nowy rekord skoczni wynoszący 144 metrów. Piotr Żyła po próbie na 137 metr, awansował na trzecią pozycję. Polaków rozdzielił Norweg Halvor Egner Granerud (136m).

Halvor Egner Granerud, Dawid Kubacki, Piotr Żyła

Tuż za podium sklasyfikowany został Kamil Stoch, który oddał skok na 132 metr. Karl Geiger w drugiej serii uzyskał 138 metrów, co dało awans do pierwszej dziesiątki na piąte miejsce.

Na dziesiątej pozycji uplasował się czwarty z Polaków Andrzej Stękała (133m). Klemens Murańka uzyskał 126 metrów, co ostatecznie dało mu 22. lokatę. Stefan Kraft (124m) zajął 28. miejsce.

Seria finałowa została rozegrana z 14. platformy startowej.

Po niemieckiej części zawodów liderem 69. Turnieju Czterech Skoczni jest Norweg Halvor Egner Granerud z notą 555pkt. Drugi Karl Geiger do miejsca lidera  traci 4,0 pkt, a trzeci Kamil Stoch 6,7 pkt.

Wyniki skoków w systemie KO w pierwszej serii

Klemens Murańka (130,5m) vs Naoki Nakamura (128,5m)Mikhail Nazarov (128m) vs Severin Freund (123m)Markus Schiffner (123m) vs Philipp Aschenwald (130m)Maciej Kot (126,5m) vs Richard Freitag (129m)Bor Pavlovcic (118m) vs Peter Prevc (129,5m)Gregor Deschwanden (128m) vs Antti AAlto (127,5m)Martin Hamann (128,5m) vs Junshiro Kobayashi (128,5m)Pius Paschke (127,5m) vs Niko Kytosaho (112m)Moritz Baer (116,5m) vs Mackenzie Boyd-Clowes (125,5m)Cene Prevc (122m) vs Vladimir Zografski (122,5m)Ziga Jelar (122m) vs Daniel Huber (132m)Constantin Schmid (114,5m) vs Yukiya Sato (121,5m)Cestmir Cozisek (112m) vs Robert Johansson (124,5m)Piotr Żyła (129,5m) vs Michael Hayboeck (122m)Daniel Andre Tande (126m) vs Keiichi Sato (127,5m)Jan Hoerl (126,5m) vs Johann Andre Forfang (128,5m)Domen Prevc (122m) vs Andrzej Stękała (133,5m)Artti Aigro (124m) vs Dawid Kubacki (139m)Dominik Peter (120m) vs Ryoyu Kobayashi (133,5m)Viktor Polasek (116m) vs Kamil Stoch (135m)Thomas Lackner (126,5m) vs Karl Geiger (131m)Aleksander Zniszczoł (125m) vs Stefan Kraft (132,5m)Evgeniy Klimov (79m) vs Markus Eisenbichler (137,5m)Sander Vossan Eriksen (117,5m) vs Halvor Egner Granerud (137m)David Siegel (117,5m) vs Anze Lanisek (138,5m)

Przed nami austriacka część turnieju. Dziękujemy za przeczytanie dzisiejszego podsumowania i serdecznie zapraszamy do pozostałych wpisów!