TCS – Oberstdorf (28-29.12.2019)

Czas na podsumowanie dwudniowych zmagań w niemieckim Oberstdorfie. To właśnie tu rozpoczyna się Turniej Czterech Skoczni.

W piątek o 16:30 rozpoczęły kwalifikacje w Oberstdorfie. Jednocześnie były to kwalifikacje do pierwszego konkursu już w systemie KO zaliczającego się do cyklu Turnieju Czterech Skoczni. Warunki na skoczni nie były takie jakich się spodziewaliśmy. Po dwudziestu zawodnikach wiatr zaczął kręcić, dlatego musieliśmy troszkę poczekać zanim podmuchy osłabną.

Zwycięzcą krótkich zmagań został Stefan Kraft (136 m). Tuż za nim uplasowali się Junshiro Kobayashi (136,5 m) i Stephan Leyhe (133,5 m). Najlepszy z Polaków Piotr Żyła (131 m, 9. miejsce)

. Podczas kwalifikacji mogliśmy też obejrzeć niegroźny upadek Taku Takeuchi’ego przy lądowaniu. Japończyk wstał o własnych siłach. Dużym zaskoczeniem okazało się niezakwalifikowanie się Daniela Hubera (112 m, 54 miejsce) czy Richarda Freitaga (112 m, 59 miejsce).

Zdyskwalifikowany został Gregor Deschwanden za nieprzepisowy kombinezon.

Peter Prevc (SLO) fot. berkutschi

Pierwszy konkurs rozgrywany systemem KO rozpoczął się o 17:30. Na trybunach znajdowało się tysiące kibiców, który dopingowali swoich ulubionych zawodników. W pierwszej serii skoczkowie rywalizowali między sobą. Nie raz były to zacięte walki. 30 zawodników, w tym pięciu Lucky Loserów (Timi Zajc, Daiki Ito, Anze Lanisek, Michael Hayboeck, Peter Prevc) zakwalifikowali się do finałowej serii. Po zaciętej walce w drugiej serii zwycięzcą został prowadzący już na półmetku Ryoyu Kobayashi (138 m; 134 m). Podium dopełnili Karl Geiger (135 m; 134 m), a także Dawid Kubacki (132 m; 133 m). Pierwsze punkty w Pucharze Świata udało się zdobyć Luce Rothowi (124 m; 119,5 m, 27. miejsce). W całym konkursie najdalej poszybował Marius Lindvik (139 m – pierwsza seria). Po swoim skoku zdyskwalifikowany został Jakub Wolny za nieprzepisowy kombinezon. Problemem okazały się zbyt duże nogawki. Polak w rywalizacji KO wygrał ze swoim kolegą z drużyny – Stefanem Hulą, jednak przez mały wypadek nie mógł wziąć udziału w drugiej serii, co równało się z ponownym występem Huli w finale.

Wyniki skoków w systemie KO w pierwszej serii

Evgeniy Klimov (122,5 m) vs Timi Zajc (123 m)
Jan Hoerl (123 m) vs Robin Pedersen (113 m)
Viktor Polasek (113 m) vs Maciej Kot (124,5 m)
Mackenzie Boyd-Clowes (119 m) vs Kamil Stoch (124,5 m)
Stefan Hula (113,5 m) vs Jakub Wolny DSQ
Robert Johansson (134 m) vs Daiki Ito (132 m)
Naoki Nakamura (128 m) vs Johann Andre Forfang (136 m)
Luca Roth (124 m) vs Antti Aalto (119 m)
Moritz Baer (121,5 m) vs Martin Hamann (118,5 m)
Anze Lanisek (125 m) vs Yukiya Sato (129,5 m)
Sergey Tkachenko (122,5 m) vs Simon Ammann (132 m)
Dimitry Vassiliev (112 m) vs Pius Paschke (132,5 m)
Michael Hayboeck (129,5 m) vs Dawid Kubacki (132 m)
Kevin Bickner (114 m) vs Roman Koudelka (125,5 m)
Killian Peier (123,5 m) vs Constantin Schmid (127 m)
Peter Prevc (127 m) vs Philipp Aschenwald (132,5 m)
Anders Haare (122 m) vs Piotr Żyła (132 m)
Vladimir Zografski (110 m) vs Domen Prevc (129,5 m)
Dominik Peter (113 m) vs Marius Lindvik (139 m)
Philipp Raimund (124,5 m) vs Karl Geiger (135 m)
Daniel Andre Tande (112,5 m) vs Markus Eisenbichler (134 m)
Sondre Ringen (115 m) vs Ryoyu Kobayashi (138 m)
Tilen Bartol (106 m) vs Stephan Leyhe (124 m)
Taku Takeuchi (114 m) vs Junshiro Kobayashi (128,5 m)
Gregor Schlierenzauer (121,5 m) vs Stefan Kraft (131 m)

Następne zawody odbędą się we wtorek 31 grudnia w Garmisch-Partenkirchen na skoczni Groß Olympiaschanze.