Matti Nykäsen Mäki – Jyväskylä, Finlandia

przez Zofia Hunkiewicz

Ostatnio przyjrzałyśmy się bliżej słowackiej skoczni. Dziś natomiast przeniesiemy się w inne miejsce, ponieważ do fińskiego Jyväskylä, gdzie stoi kompleks Laajavuori. W jego skład wchodzą trzy obiekty – HS-108, HS-68, HS-42, jednak my chciałybyśmy się bliżej przyjrzeć największemu – Matti Nykäsen Mäki.

Matti Nykäsen Mäki, fot. Artur Bała

Parametry skoczni

  • Wielkość skoczni: HS 108
  • Punkt K: 100 m
  • Nachylenie progu: 12,5°
  • Nachylenie zeskoku: 37,5°

Historia

Rozpoczęcie budowy kompleksu datuje się na początek lat sześćdziesiątych. Wówczas 90-metrowa skocznia została ukończona w 1965 roku. Nie dość, iż z budową było wiele problemów, to w 1966 roku zginął na niej niedoświadczony skoczek. W kolejnych latach odbyło się wiele konfiguracji, chociażby takie, iż powstały kolejne obiekty. Finowie chcieli stworzyć zawodnikom, jak i amatorom jak najlepsze warunki do treningów.

Jednym z bardziej przełomowych momentów nastąpił w 1988 roku. Nazywany „synem miasta” Matti Nykänen osiągnął ogromny sukces podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Calagary. Z tej okazji kompleks skoczni został nazwany na jego cześć. Na początku lat dziewięćdziesiątych odbyły się kolejne modernizacje. Skocznia chociażby została pokryta matami igelitowymi, co w rezultacie pozwalało zawodnikom na nieustanne treningi, nie tylko w zimę. Wówczas w użyciu było pięć obiektów.

Na skoczni rozegranych zostało wiele konkursów. Z pewnością cieszyły się one popularnością. Jednakże momentami obiekt wymagał dopracowania. Kilkukrotnie odbyły się prace modernizacyjne.

Rekordziści

Jeśli chodzi o rekordy, u mężczyzn ustanowił go Kimmo Yliriesto. Fin skoczył 110 metrów. Natomiast u kobiet rekordzistką jest Jenny Rautionaho. Finka uzyskała 102,5 metra. Zawodniczka jest również posiadaczką letniego rekordu. Wynosi on 103,5 metra. Męski letni rekord należy do Daniil Shchegolev. Skoczek zapewnił go sobie lądując na 111,5 m.

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

źródło informacji oraz grafiki: skisprungschanzen.com, wikipedia.fi

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać