Rywalizacja Pucharu Świata w dalszym ciągu odbywa się poza Europą. Po zeszłotygodniowej wizycie w Stanach Zjednoczonych, światowa czołówka przeniesie się do Japonii, a konkretniej do Sapporo. W harmonogramie zmagań znalazły się dwa konkursy indywidualne mężczyzn na Okurayamie (HS137).
Listy startowe
Ostatecznie na Okurayamie (HS137), zaprezentuje się pięćdziesięciu siedmiu zawodników z czternastu nacji. Do rywalizacji powracają m.in. nieobecni w Lake Placid Austriak Jan Hoerl, Czech Roman Koudelka, a także Słoweniec Peter Prevc. W zmaganiach zabraknie natomiast Michaela Hayboecka.
W Sapporo Polskę reprezentować będzie 5. zawodników. Mimo to, w składzie zaszły pewne zmiany. Po bardzo nieudanym weekendzie w Lake Placid, trener Thomas Tchurnbichler zdecydował, że przerwę od Pucharu Świata powinien zrobić Paweł Wąsek. Na jego miejsce został powołany Klemens Murańka, którego skoki mieliśmy okazję śledzić ostatnio w Pucharze Kontynentalnym. Oprócz niego, tradycyjnie wystartują: Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Aleksander Zniszczoł, a także Piotr Żyła.
Ponadto Japończycy postanowili skorzystać z możliwości wystawienia grupy krajowej. Na starcie rywalizacji obejrzymy aż dziewięciu reprezentantów gospodarzy. Swoje skoki w domowych zawodach oddadzą Ryoyu Kobayashi, Ren Nikaido, Junshiro Kobayashi, Taku Takeuchi, Sakutaro Kobayashi, Asahi Sakano, Keiichi Sato, a także 51-letni Noriaki Kasai.
Warto także wspomnieć o 17-letnim Amerykaninie, którego czeka debiut w pierwszoligowych zmaganiach. Jason Colby, w minionym tygodniu wziął udział w Mistrzostwach Świata Juniorów 2024 w słoweńskiej Planicy, w których indywidualnie zajął 23. miejsce. W rezultacie młody zawodnik otrzymał szansę na zaprezentowanie się w zawodach Pucharu Świata.
Po ostatnich zmaganiach na szczycie klasyfikacji generalnej Pucharu Świata pozostaje doskonale dysponowany w tym sezonie Stefan Kraft, z sumą 1236 punktów. Drugą pozycję w tabeli zajmuje Niemiec Andreas Wellinger (1027 pkt), zaś trzeci wynik należy do Japończyka Ryoyu Kobayashiego (1021 pkt).
Skocznia w Sapporo
Obiektem rywalizacji światowej czołówki będzie skocznia Ōkurayama o rozmiarze HS137. Punkt konstrukcyjny obiektu usytuowany jest na 123. metrze. Rekord skoczni, który padł podczas zawodów Pucharu Świata dokładnie 26 stycznia 2019 roku, należy do reprezentanta Polski – Kamila Stocha, który lądował wtedy na odległość 148.5 metra.
Obiekt w Sapporo regularnie gości również Puchar Świata kobiet jak i drugoligowe zawody. Warto wspomnieć, że miasto jest znane głównie z Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1792, których było gospodarzem. To właśnie tutaj złotym medalistą został jeden z najwybitniejszych polskich skoczków – Wojciech Fortuna. Skocznia posiada sztuczne oświetlenie, igeelit, a na górę zawodnicy dostają się wjeżdżając gondolą.
ZOBACZ TEŻ: ŌKURAYAMA – SAPPORO, JAPONIA
ZOBACZ TEŻ: SZEŚCIU AUSTRIAKÓW NA STARCIE ZAWODÓW PUCHARU ŚWIATA W SAPPORO. POWRÓT JANA HOERLA
Harmonogram
Na weekend w Sapporo przewidziane są dwa konkursy indywidualne, oba poprzedzone kwalifikacjami. Odbędą się także serie oficjalnych treningów. Przypominamy, że ze względu na inną strefę czasową godziny, w których będziemy mogli oglądać transmisje będą dość nietypowe. W piątek, dzień ze skokami narciarskimi rozpoczniemy dość wcześnie, bowiem o 6:00 będzie miał miejsce oficjalny trening, a dwie godziny później rozpoczną się kwalifikacje. Następnego dnia seria próbna ruszy o godzinie 7:00, natomiast pierwszą serię konkursową zaplanowano już na godzinę 8:00. Ostatniego dnia zarówno kwalifikacje, jak i główna rywalizacja wystartują w godzinach nocnych.
Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram, TikTok oraz Twitter.
źródło: własne