Klemens Murańka

przez Stylowo z Telemarkiem

Klemens Murańka to polski skoczek narciarski i reprezentant klubu Wisła Zakopane. Zawodnik urodził się 31 sierpnia 1994 roku w Zakopanem. W swoim dorobku posiada medale mistrzostw świata juniorów, a także mistrzostw świata seniorów.

Klemens Murańka, Fot. Vivienne Stycz

Pierwsze kroki w skokach

Jego pierwszym trenerem był Franciszek Gąsienica Groń, pierwszy polski medalista Zimowych Igrzysk Olimpijskich. W dniu swoich 10 urodzin, a więc 31 sierpnia 2004 roku, Klemens Murańka oddał zniewalający skok na 135,5 m na Wielkiej Krokwi. Warto tutaj dodać, że było to zaledwie 4,5 metra od ówczesnego oficjalnego rekordu tej skoczni.

Sezon 2007/08

Swój pierwszy seniorski sukces odniósł 14 października 2007 roku, na letnich mistrzostwach Polski na skoczni normalnej. Zajął wtedy najniższe miejsce na podium. Kilka miesięcy później, 26 grudnia, ale tym razem na zimowych mistrzostwach Polski, na tym samym obiekcie w Zakopanem wywalczył drugie miejsce. Dokładnie od sezonu 2007/08 Klemens Murańka jest członkiem polskiej kadry młodzieżowej w skokach narciarskich.

Na oficjalnych międzynarodowych zawodach seniorskich, zadebiutował 18 marca 2007 roku. Miało to miejsce w zmaganiach Pucharu Kontynentalnego na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Niestety, debiut nie należał zbytnio do udanych, ponieważ po zajęciu 52. lokaty nie udało mu się zakwalifikować do drugiej serii.

źródło: Instagram/@@klems221.5

Sezon 2008/09

Jego drugi występ na zawodach drugiej rangi miał miejsce rok później. Murańka oddał bardzo dobry skok, co w efekcie dało mu 13. miejsce po pierwszej serii. Niestety został jednak zdyskwalifikowany. Powodem dyskwalifikacji była zbyt niska waga względem nart. Następnego dnia, już bez żadnych przeciwności zawodnik wywalczył wysokie 7. miejsce. W rezultacie zdobył wtedy swoje pierwszej punkty Pucharu Kontynentalnego.

Debiut Klemensa Murańki w Pucharze Świata miał miejsce 24 stycznia 2008 roku. Zapisał się wtedy na kartach historii skoków, jako najmłodszy skoczek dopuszczony do startu w zawodach najwyższej rangi. Niestety, nie udało mu się przejść kwalifikacji, gdzie zajął wtedy ostatnie 65. miejsce. W tym samym sezonie odnosił jednak sukcesy w konkursach innej rangi, a mianowicie w FIS Cup, gdzie wygrał dwa konkursy.

Sezon 2009/10

Podczas trwania tego sezonu, Murańka dostał szansę na zaprezentowanie się podczas dwóch konkursów Pucharu Świata w Zakopanem. Jego wyniki wówczas nie były dobre, ponieważ zajął wtedy odpowiednio 58. i 57. miejsce, co oczywiście nie dało mu kwalifikacji do konkursów. W tym samym sezonie udało mu się wygrać dwa konkursy FIS Cup w Szczyrku, dzięki czemu został najmłodszym zwycięzcą tych zawodów.

Sezon 2010/11

W sezonie 2010/11 dostał powołanie na inaugurację sezonu Pucharu Świata w Ruce, a także na dwa kolejne konkursy po niej. Aczkolwiek ani razu nie zdołał przebrnąć kwalifikacji.

Sezon 2011/12

Pierwszy drużynowy medal wywalczył na Mistrzostwach Świata Juniorów 2012, gdzie zdobył srebrny krążek. Warto dodać, że dzień wcześniej w konkursie indywidualnym zajął 6. miejsce. Stawał także na podium drużynowym w zawodach Pucharu Świata. Miało to miejsce w Lahtii 3 marca 2012 roku. Nie był to wtedy jedyny sukces Murańki, bo kilkanaście godzin później zdobył swoje pierwsze punkty Pucharu Świata, dzięki uplasowaniu się na 21. miejscu. Dodatkowo punktował w tym sezonie jeszcze dwukrotnie.

Kolejne sukcesy w karierze

Na Mistrzostwach Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym 2013 wywalczył dwa medale – jeden srebrny w konkursie indywidualnym oraz drugi, także srebrny, w konkursie drużynowym.

Jednym z jego największych sukcesów w karierze jest wywalczony na Mistrzostwach Świata w 2015 w Falun brązowy medal.

29 stycznia 2021 roku podczas kwalifikacji w Willingen, oddał skok na 153 metr, pobijając tym samym ówczesny rekord skoczni Mühlenkopfschanze.

źródło: Instagram/@@klems221.5

Sezon 2021/22

Murańka w sezonie 2021/2022 startował w zawodach Pucharu Kontynentalnego. Jednakże pojawił się też na starcie w pojedynczych zmaganiach Pucharu Świata, które ukończył poza trzydziestką. Wystartował w szesnastu konkursach Pucharu Kontynentalnego, z czego punktował w jedenastu. W klasyfikacji generalnej uplasował się na 54. pozycji z dorobkiem 67 punktów. Natomiast w cyklu Letniego Pucharu Kontynentalnego zgromadził 127 punkty, kończąc na 16. miejscu.

Sezon 2022/23

W minionym sezonie Murańka znalazł się w trójce trenującej pod okiem trenerów regionalnych. Zawodnik trenował w grupie na Podhalu, natomiast w Beskidach szkolili się wraz Stefan Hula oraz Jarosław Krzak. Mogliśmy zobaczyć go w kwalifikacjach do zawodów w Wiśle, których niestety nie przeszedł. Jego najlepszym miejscem podczas tego sezonu było 6. pozycja wywalczona podczas zawodów Pucharu Kontynentalnego w Lillehammer.

Sezon 2023/24

Od sezonu 2023/24, Klemens Murańka trenuje w kadrze B, pod okiem Davida Jiroutka. Latem 2023 dwukrotnie wystartował podczas zawodów Latniego Grand Prix w Courchevel (13. & 8. pozycja) oraz w Szczyrku (21. miejsce). W sierpniu na kompleksie skoczni ,,Skalite” im. Beskidzkich Olimpijczyków, dwukrotnie stanął na podium w trzecioligowej rywalizacji FIS Cup, gdzie pierwszego dnia uplasował się na jego najniższym stopniu, a drugiego zwyciężył. Trzykrotnie wystartował w zmaganiach Pucharu Kontynentalnego, gdzie jego najlepszym wynikiem było zajęcie 24. pozycji w Klingenthal.

Klemens Murańka, fot. Martyna Okrzesik

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.


Źródła grafiki ig/@klems221.5, Vivienne Stycz, Martyna Okrzesik
Źródła informacji: własne

0 komentarzy
3

Może ci się spodobać