COC i ICOC w Brotterode: zapowiedź, harmonogram, listy startowe

przez Szymon Kołtun

Przed kibicami skoków narciarskich weekend z drugoligowymi zmaganiami w Brotterode. Ta niemiecka miejscowość, a właściwie dzielnica miasta Brotterode-Trusetal będzie gospodarzem Pucharu Kontynentalnego i Interkontynentalnego. Na Inselbergschanze zawody tej rangi powracają po ubiegłorocznej przerwie, kiedy zmagania zostały storpedowane przez niekorzystną aurę i żaden z czterech konkursów nie doszedł do skutku.

Inselbergschanze, fot. Christian Heilwagen

Kilka słów o skoczni

Skocznia na górze Inselberg powstała zaraz po I wojnie światowej. Dokładnie jej budowę datuje się na lata 1920-1924, co oznacza, że obiekt w różnych konfiguracjach liczy sobie około 100 lat. Obecną nazwę skocznia nosi od 1956 roku. W 1995 r. Brotterode zadebiutowało w kalendarzu Pucharu Kontynentalnego. Z kolei 9 lat później arena przeszła ostatnią modernizację.

Inselbergschanze jest dużą skocznią o punkcie konstrukcyjnym wyznaczonym na 105. metrze. Rozmiar obiektu znajduje się na odległości 117 metrów. Pośród mężczyzn rekord należy do Seou Choia i liczy sobie już ponad 19 lat (12.02.2005). Osiągnięcie Koreańczyka wyrównał w 2016 roku Joacim Oedegaard Bjoereng, lecz Norweg zakończył swoją próbę upadkiem. Z kolei kobiecy rekord został ustanowiony 13 lat temu przez Austriaczkę Danielę Irascho-Stolz, która skoczyła wtedy 118 metrów. Jeszcze dalej w 2022 roku poszybowała Sophie Sorschag (119,0 m), ale tak jak w przypadku Bjoerenga swojego rekordowego skoku nie ustała.

ZOBACZ TEŻ: INSELBERGSCHANZE – BROTTERODE, NIEMCY

Listy startowe

Pomimo tego, iż w tym tygodniu nierozgrywane są zawody z cyklu Pucharu Świata pań, niewiele skoczkiń zdecydowało się na start w Niemczech. Na liście startowej pań znajduje się skromna liczba 33 zawodniczek z 9 państw. W Brotterode nie zabraknie najlepszych Czeszek czy też bardzo mocnego składu młodych Słowenek na czele z aktualną mistrzynią świata juniorek-Tiną Erzar. Na Inselbergschanze zaprezentuje się także 6 Polek: Pola Bełtowska, Anna Twardosz, Natalia Słowik, Sara Tajner, Paulina Cieślar oraz Nicole Konderla.

ZOBACZ TEŻ: POLSKIE DRUŻYNY NA DRUGOLIGOWE ZAWODY W BROTTERODE

W zestawieniu łącznym Pucharu Interkontynentalnego na czele znajduje się Hannah Wiegele (360 pkt) przed Norweżkami: Heidi Dyhre Traaserud (320 pkt) i Kjersti Graesli (296 pkt). Najlepsza z Polek-Nicole Konderla (171 pkt) jest jedenasta.

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ STARTOWĄ PUCHARU INTERKONTYNENTALNEGO

Anna Twardosz, fot. Dominika Śmiech

Lista startowa mężczyzn jest jedynie nieco liczniejsza od tej pań, albowiem liczy nazwiska 37 skoczków z 9 nacji. W rzeczywistości wystartuje jednak 36 zawodników, gdyż z powodów zdrowotnych zabraknie Andrzeja Stękały. Wobec absencji 28-latka Polskę w Brotterode reprezentować będą: Tymoteusz Amilkiewicz, Jan Habdas, Kacper Juroszek, Maciej Kot i Jakub Wolny. Warto zwrócić uwagę na otwierającego listę startową Daniela Skarkę z Czech, którego czeka debiut w Pucharze Kontynentalnym.

Na chwilę obecną w klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego przewodzi nieobecny w Brotterode Robin Pedersen z dorobkiem 800 punktów. Na drugiej pozycji plasuje się Clemens Leitner (658 pkt), a trzeci jest Maximilian Ortner (647 pkt). Spośród Polaków najwyżej sklasyfikowany jest okupujący 19. lokatę Klemens Murańka (257 pkt), który w tym tygodniu bierze udział w konkursach Pucharu Świata w Sapporo.

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ STARTOWĄ PUCHARU KONTYNENTALNEGO

Harmonogram COC i ICOC w Brotterode

Plan zawodów, fot. Christian Heilwagen

Chwila wspomnień

Przed rokiem Brotterode znalazło się w kalendarzu Pucharu Kontynentalnego pań i panów. Wówczas, żadnego z zaplanowanych 4 konkursów nie udało się przeprowadzić. W sobotę na przeszkodzie jury stanęły zbyt intensywne opady śniegu, które uniemożliwiły odpowiednie przygotowanie skoczni. W niedzielę zaś za odwołanie zawodów odpowiedzialny był zbyt silny wiatr. Bacząc na powyżej przedstawione okoliczności, cofnijmy się na chwilę do konkursów rozegranych na Inselbergschanze w dniach 12-13 lutego 2022 roku. Tamtej zimy konkursy w Turyngii odbywały się równocześnie co rywalizacja skoczków podczas Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022. Wskutek tego na starcie pojawiły się nazwiska zawodników i zawodniczek etatowo prezentujących się na poziomie Pucharu Świata.

W pierwszym konkursie kobiet najlepsza okazała się Chiara Kreuzer, pokonując 2. Nikę Prevc oraz ex aequo 3. Josephin Laue i Karolinę Indrackovą. Spośród 6 zgłoszonych do startu Polek, jedynie Anna Twardosz zdołała przejść poziom 1. serii, kończąc konkurs na 30. pozycji. Następnego dnia, bank rozbiły Słowenki, zajmując całe podium. Wygrała Nika Prevc przed Jerneją Brecl i Tają Bodlaj. W tym przypadku żadna z reprezentantek Polski nie zdołała zameldować się w drugiej serii.

Zmagania panów były natomiast bardzo udane dla skoczków z Polski. W pierwszym konkursie 2. miejsce zajął Kacper Juroszek, uznając wyższość tylko Joacima Oedegaarda Bjoerenga z Norwegii. Podium uzupełnił rodak zwycięzcy-Sondre Ringen. Niedziela była już popisem Polaków, którzy zajęli dwie czołowe pozycje. Triumfował Juroszek przed Jakubem Wolnym i Clemensem Aignerem.

Kacper Juroszek, fot. Martyna Okrzesik

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

Źródła informacji: fis-ski.com, skisprungschanzen.com

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać