Ōkurayama – Sapporo, Japonia

przez Stylowo z Telemarkiem

Dzisiaj przeniesiemy się do Azji, a konkretnie do Kraju Kwitnącej Wiśni, aby przybliżyć Wam skocznię, którą z pewnością znacie. Pod lupą znalazła się położona w Sapporo Ōkurayama. Obiekt gości w kalendarzach zawodów różnych rang, między innymi Pucharu Świata.

Okurayama, fot. Maksim Bartolj

Historia skoczni

Obiekt powstał z inicjatywy japońskiego księcia, który po wizycie w Sapporo obiecał wybudować tam dużą skocznię narciarską. Przez rok trwały poszukiwania odpowiedniego stoku, a gdy go już go znaleziono, fundusze na jej budowę przeznaczył baron Kishichirō Ōkura. Nazwa obiektu pochodzi właśnie od jego nazwiska. Skocznię wybudowano w 1931 roku, zaś pierwszy konkurs odbył się tam 17 stycznia 1932 r.

Podczas II wojny światowej została ona zniszczona, a następnie przebudowana w 1950 roku. Pięć lat później obok wybudowano mniejszą 60-metrową skocznię.

Okurayama, fot. Maksim Bartolj

Wskutek nadchodzących Zimowych Igrzysk Olimpijskich w latach 1969-1970 przebudowano cały kompleks skoczni, aby przygotować ją pod owe wydarzenie. Ōkurayama został powiększona i dodatkowo wybudowano wokół niej stadion mieszczący nawet 50 000 widzów. Na wszystkie prace remontowe przeznaczono około 770 milionów jenów.
Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich, na tych specjalnie wybudowanych trybunach, zasiadło aż 42 149 kibiców. Ponadto od 1980 roku Ōkurayama stała się skocznią, na której regularnie gościły zawody Pucharu Świata. Przez lata przeszła wiele modyfikacji i powiększeń, w wyniku tego obecnie jest skocznią HS137 o punkcie konstrukcyjnym umiejscowionym na 123 metrze.

Okurayama, fot. Maksim Bartolj

Zawody rozgrywane na Ōkurayamie

Ōkurayama należy do tych skoczni, na której regularnie rozgrywają się zawody różnej rangi. W roku 1972 w Sapporo odbyły się Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Podczas tych pamiętnych zawodów, na obiekcie K90, złoto olimpijskie zdobył Wojciech Fortuna. W 2007 roku rozegrano na niej dwa konkursy Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym, gdzie indywidualnie na skoczni normalnej złoto wywalczył Adam Małysz.

Okurayama, fot. Maksim Bartolj

Rekordziści skoczni

Aktualnie rekordzistą Ōkurayamy jest Kamil Stoch, który 26 stycznia 2019 roku poszybował na odległość 148,5 metra. Najdłuższy skok należy jednak do Ryoyu Kobayashiego. Japończyk w 2018 roku wylądował na 154 metrze, natomiast nie udało mu się ustać swojej próby.

Parametry

Wielkość skoczni: HS137
Punkt K: 123 m
Rekord skoczni: Kamil Stoch – 148,5 m (26.01.2019)
Długość najazdu: 94 m
Nachylenie najazdu: 35°
Długość progu: 7 m
Nachylenie progu: 11°
Wysokość progu: 3,3 m
Nachylenie zeskoku: 34°

Na zakończenie zapraszamy Was do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych – TwitterInstagram i Facebook.

0 komentarzy
6

Może ci się spodobać