Annika Sieff

przez Magdalena Rutkowska

Annika Sieff to 20 letnia reprezentantka Włoch w skokach narciarskich. Zawodniczka przyszła na świat 27 października 2003 roku w miasteczku Cavalese i jest podopieczną klubu US Lavaze . Do niedawna reprezentowała swój kraj na zawodach w kombinacji norweskiej, jednak powołanie do kadry narodowej w skokach narciarskich i brak dopuszczenia dwuboistek do udziału w Igrzyskach Olimpijskich sprawiło, że musiała pożegnać się z biegami i w zupełności poświęcić się skokom.

Annika Sieff podczas konkursu Pucharu Świata w Planicy, fot. instagram: @/_annikasieff_

Sezon 2016/2017

Swoje zmagania na arenie międzynarodowej Annika Sieff rozpoczęła w sezonie 2016/2017. To właśnie wtedy po raz pierwszy reprezentowała Włochy w cyklu Alpen Cup. Warto wspomnieć iż 12 letnia wtedy Włoszka brała udział zarówno w rywalizacji w skokach narciarskich, jak i w kombinacji norweskiej. To właśnie ta druga dyscyplina bowiem, była priorytetem nastolatki. Sieff prezentowała się tamtej zimy w zaledwie 4 konkursach kombinacji norweskiej, z czego podczas zawodów w Klingenthal udało jej się stanąć na drugim miejscu podium. Ostatecznie wylądowała na drugim miejscu klasyfikacji generalnej tego cyklu.

Jeśli chodzi o Alpen Cup w skokach narciarskich to zawodniczka brała udział w 14 z 16 rozgrywanych konkursów. Niestety, żadnego z nich nie zdołała ukończyć w pierwszej dziesiątce Jej najlepszym wynikiem były 11. pozycje zdobyte w Einsiedeln i Rastbuch. Cały cykl ukończyła na 20. miejscu.

Sezon 2017/2018

Kolejny sezon także kręcił się wokół występów w konkursach najniższej rangii. Tak samo jak do tej pory, to kombinacja norweska była priorytetowa. Ten sezon miał jednak okazać się dużo bardziej szczęśliwy dla młodej Włoszki. Zawodniczce udało się wygrać aż trzy konkursy! Pierwszy padł jej łupem 17 lutego 2018 roku w Baiersbronn. Niecały miesiąc później natomiast zdominowała weekend w Chaux – Neuve. Po raz kolejny dało jej to drugą pozycję w klasyfikacji generalnej cyklu. Warto dodać, że Puchar Narodów zdobyły wtedy zawodniczki z Włoch.

W cyklu Alpen Cup w skokach narciarskich Sieff na podium stanęła tylko raz. Miało to miejsce w Planicy, 24 lutego 2018 roku. Była na drugim miejscu podium, zaraz za Niemką – Marią Nahring. To dało jej 15. pozycję w klasyfikacji generalnej cyklu.

30 stycznia 2018 roku we szwajcarskim Kanderstegu odbyły się Mistrzostwa Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym. Były to pierwsze z sześciu, w których do tej pory startowała zawodniczka. Nie należały one jednak do najbardziej udanych, bowiem zamknęła pierwszą 10.

Sezon 2018/2019

W kolejnym sezonie zawodniczka kontynuowała swoje starty w cyklu Alpen Cup. Kombinatorka dwa razy stawała na 3. stopniu podium a także dwa razy wygrywała. Dało jej to ostatecznie 561 punktów w klasyfikacji końcowej. W sezonie 2018/2019 tradycyjnie wystąpiła także w konkursach skoków narciarskich. Niestety ani razu nie wskoczyła na pudło. Co więcej jej kariera zaczęła nabierać tępa, bowiem zyskała okazję aby reprezentować Włochy w cyklu wyższej rangi – FIS Cupie. Mimo, że startowała tylko 4 razy to podczas konkursu Villach wskoczyła na 3. pozycję. Ostatecznie zajęła 12. lokatę w klasyfikacji generalnej cyklu. Po raz kolejny odbyły się Mistrzostwa Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym. Tym razem organizatorem było fińskie Lahti. Annika Sieff zajęła na nich 13. pozycję.

Annika Sieff, fot, Instagram/@_annikasieff_

Sezon 2019/2020

W sezonie 2019/2020 Annika Sieff po raz kolejny próbowała swoich sił w cyklu FIS Cup w skokach narciarskich. Niestety, zdołała wystartować w zaledwie dwóch konkursach, co dało jej 22 punkty na koniec sezonu i 90. miejsce w tabeli. Jednak to w niższej randze – cyklu Alpen Cup, znowu radziła sobie świetnie. Dwa razy stawała na drugim miejscu podium i tylko w jednym konkursie znalazła się poza pierwszą 10. Tak uzyskała drugą pozycję w klasyfikacji generalnej. Mimo sukcesów w samych skokach Włoszka nie porzuciła startów w kombinacji. W Alpen Cupie także była druga w klasyfikacji generalnej, zaraz za Austriaczką – Lisą Hirner. Jej dorobek punktowy wynosił 545. Brała udział w zmaganiach cyklu Pucharu Kontynentalnego kobiet. Startowała tylko w dwóch konkursach co dało jej 38. pozycję w klasyfikacji generalnej.

4 marca 2020 roku rozpoczęły się Mistrzostwa Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym. W Oberwiesenthal miały odbyć się dwa konkursy, jeden indywidualny a drugi w sztafecie mieszanej. W pierwszym z nich Sieff zamknęła pierwszą dziesiątkę, w kolejnym natomiast Włoszki uplasowały się na 5. miejscu.

Sezon 2020/2021

Sezon 2020/2021 był ostatnim ,w którym Annika Sieff wzięła udział w zawodach cyklu Alpen Cup w skokach narciarskich. Nieregularne starty sprawiły, że ostatecznie była dopiero 36. Lepiej poradziła sobie w zawodach tej rangi w kombinacji norweskiej, gdzie na koniec sezonu była 4. Zima 2020 była momentem zdecydowanie przełomowym w karierze Włoszki, bowiem miała okazję wystartować w Pucharze Świata w kombinacji norweskiej. Był to jej pierwszy sezon startów a mimo to uplasowała się na 9. miejscu klasyfikacji generalnej.

Latem regularnie startowała w zawodach Letniego Grand Prix, który to cykl ukończyła z 212 punktowym dorobkiem na 5. pozycji.

Sezon 2021/2022

Marzec 2022 roku był czasem kolejnych Mistrzostw Świata Juniorów. Tym razem młodzi zawodnicy z całego świata zawitali do stolicy polskich tatr – Zakopanego. Były to zdecydowanie piękne chwile dla choć młodej, to już doświadczonej Anniki Sieff. 2 marca została mistrzynią świata juniorek w kombinacji norweskiej. Dwa dni później natomiast wraz z drużyną zdobyła 2. miejsce w zawodach mieszanych. Następnym ważnym wydarzeniem był Zimowy Festiwal Olimpijski Młodzieży Europy. Zawodniczka zgarnęła tam złoty krążek wygrywając konkurs indywidualny 22 marca. Trzy dni później, wraz z drużyną w składzie: Annika Sieff, Stefano Radovan, Greta Pinzani oraz Iacopo Bortolas zajęła 3. pozycję w zmaganiach sztafet mieszanych.

Był to także czas startów w Pucharze Świata w kombinacji norweskiej. 338 punktów i dwa miejsca na podium w tamtym sezonie dały jej 5. miejsce w klasyfikacji generalnej. Włoszka występowała też w konkursach cyklu Pucharu Kontynentalnego. W najlepszej trójce znalazła się 4. razy co ostatecznie dało jej 2. pozycję w klasyfikacji końcowej. Latem 2022 nie zwalniała tępa i próbowała swoich sił w Letnim Grand Prix. Niestety, ani razu nie triumfowała, natomiast 3 razy stawała na podium indywidualnie. Odbywały się także konkursy drużynowe, w których włoska drużyna raz była pierwsza i raz druga. Lato Sieff ukończyła na 6. miejscu w klasyfikacji generalnej.

Annika Sieff, fot, Instagram/@_annikasieff_

Sezon 2022/2023

Z początkiem lutego rozpoczęły się Mistrzostwa Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym w Whistler. Sieff ponownie triumfowała w konkursie indywidualnym a dzień później w sztafecie mieszanej była trzecia. Pod koniec miesiąca odbyły się Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym. Tym razem gospodarzem była słoweńska Planica. Włoszka startowała zarówno w konkursie indywidualnym jak i w sztafecie mieszanej, zajęła kolejno 6. oraz 4. miejsce. Był to także sezon regularnych startów w Pucharze Świata w dwuboju. Mimo małego doświadczenia w zawodach tej rangii, znalazła się na 4. pozycji tabeli końcowej. Tak dobry wynik dały jej trzy drugie miejsca na podium a także fakt, iż ani razu nie spadła poza pierwszą dziesiątkę. Latem 2023 Annika Sieff była uczestniczką konkursów Letniego Pucharu Interkontynalnego w skokach narciarskich. We wszystkich rozegranych konkursach stanęła na podium, w tym 3 razy na pierwszym jego stopniu. Dało jej to zwycięstwo w całej serii.

Sezon 2023/2024

W maju 2023 roku Annika Sieff poinformowała, że kończy karierę w sporcie, który uprawiała dotychczas – kombinacji norweskiej. Przyczyną decyzji o całkowitym poświęceniu się skokom narciarskim było m.in. niedopuszczenie kombinatorek norweskich do udziału w Igrzyskach Olimpijskich. Zawodniczka zdała sobie sprawę, że aby wziąć udział w tym najważniejszym dla każdego sportowca wydarzeniu musi podjąć tą trudną decyzję. – „To trochę tak, jakby zmusili mnie do dokonania tego wyboru” – mówi Włoszka. Przyznaje, że nie była to łatwa decyzja. Z jednej strony jest podekscytowana nowymi wyzwaniami jakie postawią przed nią skoki narciarskie ale z drugiej żałuje, że po tylu sukcesach musi opuścić ukochaną dyscyplinę. Nie wyklucza jednak przyszłego powrotu. – „Mogłabym czekać siedem lat, aby wziąć udział w igrzyskach olimpijskich, ale nie miałabym nawet żadnej pewności, że to zrobię. W tym momencie robię chcę się w pełni poświęcić trenowaniu skoków. Spróbuję, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żebym wróciła. Wręcz przeciwnie, gdybym za trzy lata miała powrócić do kombinacji norweskiej, to zdaję sobie sprawę, że mój poziom skoków byłby jeszcze lepszy, nawet gdybym oczywiście musiał wrócić do biegów” – komentuje Sieff.

W sezonie 2023/2024 Annika Sieff skupiła się tylko na skokach narciarskich. Włoszka regularnie startowała w Pucharze Świata. Podczas zawodów w Oslo zajęła 9. miejsce i był to jej najlepszy występ sezonu. Na koniec miała na koncie 221 punktów, co dało jej 22. miejsce w klasyfikacji generalnej. W związku ze startami w zawodach najwyższej rangi wzięła też udział w norweskim turnieju Raw Air, w którym była 23. Latem startowała również w Letnim Grand Prix, jednak te występy nie należały do udanych. Wystartowała tylko w trzech konkursach i ani razu nie zdołała doskoczyć do najlepszej 10.

Annika Sieff, fot, Instagram/@_annikasieff_

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter

Źródła informacji: FIS, własne, wikipedia.org
Źródła grafiki: Instagram/@_annikasieff_

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać