Austria Cup Eisenerz (29-30.12.2022)

przez Zofia Hunkiewicz

Za nami kolejne zawody z cyklu Austria Cup. Tym razem zawodnicy mieli okazję skakać na obiekcie HS-109 w Eisenerz. Jak poradzili sobie skoczkowie i kombinatorzy norwescy? Wszystkiego dowiecie się z poniższego podsumowania.

Sobota

W sobotę odbyły się zawody skoków narciarskich, natomiast kombinatorzy norwescy mieli okazję zapoznać się z obiektem.

Jugend I SPL

W kategorii najmłodszych zwyciężył Jonas Gruber. Zawodnik skoczył kolejno 97 m i 100,5 metra. Drugą lokatę zajął Matthias Wieser (95 m; 98 m), zaś Niki Humml trzecią (93,5 m; 99 m). Na kolejnych następnych pozycjach uplasowali się Fabian Hoell (93,5 m; 94 m) oraz Włoch – Maximilian Gartner (88,5 m; 87 m).

Jugend II SPL

Tym razem najlepszy okazał się Johannes Poelz. Austriak skoczył 105 m oraz 104,5 metra. Drugą pozycję zajął Stephan Embacher (104 m; 98,5 m). Następnie plasowali się Simon Steinberger (100,5 m; 97 m) oraz Jakob Steinberger (101 m; 97,5 m). Piąte miejsce wywalczył Clemens Vinatzer (97,5 m; 98 m).

Johannes Poelz, fot. Zofia Hunkiewicz
Junioren SPL

W tej kategorii triumfował Julijan Smid (103 m; 96,5 m). Na drugiej pozycji uplasował się Andre Fussenegger (98,5 m; 98 m), natomiast na trzeciej Jonas Schuster. Austriak oddał dwa 98 metrowe skok. Następnie dwie kolejne lokaty zajęli Raffael Zimmermann (96,5 m; 96 m) oraz Louis Obersteiner (98 m; 91 m).

Allg. Klasse SPL

Wśród najstarszych najlepszy okazał się Janni Reisenauer, który skoczył 104,5 oraz 102,5 metra. Drugie miejsce zajął Marco Woergoetter (102,5 m; 104,5 m), zaś Timon Kahofer trzecie. Austriak oddał dwa 102 metrowe skoki. Ponadto czwartą lokatę wywalczył Niklas Bachlinger (104,5 m; 100,5 m), a piątą Markus Rupitsch (102,5 m; 105,5 m).

Janni Reisenauer, fot. Zofia Hunkiewicz
Juniorinnen SPL

Panie również miały okazję zmierzyć się w zawodach. Skoki oddały dwie zawodniczki – Sara Pokorny (81,5 m; 84,5 m) oraz Lana Trailovic (62,5 m; 62 m). Warto dodać, iż pierwsza skoczkini wygrała z 88,9 punktową przewagą nad drugą.

Niedziela

Kolejnego dnia indywidualnie odbyły się tylko dwie kategorie. Poza tym rozegrane zostały zawody drużynowe międzyklubowe.

W niedzielę, najlepszy okazał się Markus Rupitsch. Austriak skoczył 108 m i 107,5 metra. Drugą lokatę zajął Marco Woergoetter (107,5 m; 106,5 m), zaś trzecią Janni Reisenauer (105,5 m; 103 m). Następnie dwie kolejne pozycje wywalczyli Timon Kahofer (104,5 m; 101 m) oraz Thomas Lackner (105 m; 100,5 m).

Markus Rupitsch, fot. Zofia Hunkiewicz

Jeśli chodzi o kategorie pań, ponownie zwyciężyła Sara Pokorny (88,5 m; 83,5 m). Drugie miejsce zajęła Lana Trailovcic (68 m; 67 m).

Jugend und Junioren

W konkursie drużynowym, najlepsi okazali się zawodnicy z grupy Tirol I. Reprezentantami grupy byli Raffael Zimmermann, Simon Steinberger, Stephan Embacher oraz Jonas Schuster. Na drugiej lokacie uplasowali się skoczkowie z Vorarlberg, w składzie Johannes Poelz, Lukas Laimer, Jonas Pintarelli, Andre Fussenegger. Trzecie miejsce zajęła drużyna z Steiermark I (Julian Ertl, Matthias Wieser, Lukas Haagen oraz David Tritscher).

Kombinacja norweska

Jeśli chodzi o tę dyscyplinę, warto wspomnieć, że jedynie skoki odbyły się w Eisenerz. Bieg został przeniesiony do Bad Gastein. Powodem był fakt, iż w pierwotnie zaplanowanym miejscu nie było odpowiedniej ilości śniegu. W efekcie wielu zawodników zrezygnowało z przystąpienia do biegu.

Mężczyźni zmierzyli się na dziesięciokilometrowej trasie, natomiast kobiety na pięcio.

Jugend NK

Trumfatorem konkursu został Matthaus Schoenaigner (31:38.8). Drugą pozycję Lukas Muehlbacher (+0:25.2), zaś David Liegl trzecią (+00:45.8). Następnie dwie kolejne lokaty zajęli Levi Hofmann (+2:46.1) oraz Andreas Gfrerer (+2:50.3).

Junioren NK

Paul Walcher po raz kolejny okazał się niezwyciężony. Zawodnik pokonał trasę w czasie 29:05.8. Kolejne miejsce wywalczył Kilian Guetl (+1:50.9). Podium dopełnił Samuel Bauregger (+2:19.0). Następne lokaty zajmowali Nikolaus Mair (+2:49.1) oraz Johannes Steiner (+3:03.5).

Gästeklasse NK

Ponownie została utworzona kategoria dla gości. Bieg ukończyło siedmiu Polaków. Zwyciężył Grzegorz Mitręga (33:15.2). Drugą pozycję zajął Paweł Szyndlar (+0:53.7), natomiast Andrzej Waliczek trzecią (+2:00.9).

Damen NK

W konkursie wystąpiła zaledwie jedna zawodniczka – Marit Weichselbraun (19:39.0).

Juniorinnen NK

Zwyciężczynią została Julia Schmidt (19:40.2). Clara Mentil zajęła drugie miejsce (+0:36.1), natomiast Anna-Sophia Gredler trzecie (+0:50.0). Dwie kolejne pozycje zajęły Katharina Gruber (+0:50.4) oraz Leoni Bergner (+2:37.8).