Clemens Leitner

przez Aleksandra Rajewicz

W serii naszych wpisów o skoczkach narciarskich dziś ,,na tapet” weźmiemy zwycięzcę przedwcześnie zakończonego sezonu Pucharu Kontynentalnego 2019/20 – Clemensa Leitnera. Austriacki skoczek urodził się 7 listopada 1998 roku. Czy oprócz wygranej w tym cyklu osiągnął coś jeszcze? Na pewno! Więcej o tym przeczytacie w dalszej części wpisu.

Clemens Leitner, fot. Martyna Okrzesik

Początki kariery

Clemens Leitner wystąpił na Zimowym Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy 2015. Zajął tam 23. miejsce indywidualnie, zaś w konkursie drużyn mieszanych uplasował się na 5. miejscu. Sukces osiągnął w drużynówce mężczyzn, zdobywając brązowy medal. W lipcu 2015 w Villach zadebiutował w cyklu FIS Cup, gdzie dwukrotnie zdobył punkty, zajmując 13. pozycję. W styczniu 2016, w swoim pierwszym starcie w Pucharze Kontynentalnym, w Bischofshofen zajął 22. miejsce. Podczas sezonu 2017/2018 pojawił się w Pucharze Świata podczas rywalizacji w Austrii, jednak nie przeszedł kwalifikacji.

W swym dorobku Austriak posiada także medal Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży z 2016 roku, gdzie w zmaganiach drużynowych wspólnie z rodakami uplasował się na trzecim miejscu.

Sezon 2016/2017

Leitner w tym sezonie pojawiał sięw zawodach FIS Cup. W zawodach niższej ligi wystąpił czterokrotnie. Na inauguracji cyklu w Villach, dwukrotnie zaliczył nieudane występy, gdyż ostatecznie w obu konkursach zajął 48. lokatę. Lepiej zaprezentował się w grudniu w Norwegii, podczas rywalizacji FIS Cup w sezonie 2016/2017. Ostatecznie w Notodden był 6. oraz 5.

5 stycznia 2017 wystąpił w kwalifikacjach do zawodów Pucharu Świata w Bischofshofen, nie uzyskując awansu do konkursu głównego.

Leitner został powołany na Mistrzostwa Świata Juniorów w Stanach Zjednoczonych. Indywidualnie był 19., zaś w zmaganiach drużynowych wraz z kolegami stanął na najniższym stopniu podium.

Clemens Leitner, fot. Dominika Śmiech

Sezon 2017/2018

Zawodnik w zimę 2017/2018 regularnie występował w Pucharze Kontynentalnym. Austriak wystąpił w ów cyklu dziewięciokrotnie i jedynie dwa razy nie zdobył punktów. Trzykrotnie znalazł się w czołowej „10”, dwukrotnie zawody kończył na 10. miejscu, zaś najwyższą lokatą jaką zajął było 6. miejsce na koniec zmagań w Brotterode. Ostatecznie w całym cyklu uplasował się na 39. pozycji.

4 stycznia 2018 w Innsbrucku wystąpił w głównym konkursie Pucharu Świata i zdobył pierwsze punkty po zajęciu 29. miejsca. W zawodach elity pojawił się jeszcze dwa razy, jednak oba konkursy zakończył poza czołową „30”, na 44. lokacie.

Austriak pojawił się czterokrotnie w zawodach FIS Cup, jednak nie osiągał tam wspaniałych wyników. W Austrii był 21. oraz 15., zaś w Szwajcarii uplasował się na 32. i 24. miejscu.

Zawodnik ponownie został powołany na najważniejszy czempionat dla juniorów. Z Kanderstegu wyjechał jako multimedalista. Indywidualnie był trzeci, zaś w zmaganiach drużynowych wywalczył srebro oraz brąz w konkursie drużyn mieszanych.

Sezon 2018/2019

Leitner czterokrotnie pojawił się w Pucharze Świata, jednak żaden start nie był udany dla zawodnika, najwyżej był 34. podczas rywalizacji w Japonii.

Austriak częściej widziany był w zawodach drugiej ligi, jednak i tam nie wszystkie jego występy można było zaliczyć do udanych. Na 14 występów poza czołową „30” był siedem razy. W czołowej „10” poszczególnych konkursów uplasował się trzykrotnie, najwyżej uplasował się w Austrii na 5. miejscu. Cały cykl zakończył ostatecznie na 35. lokacie.

W zmaganiach FIS Cup także mogliśmy oglądać skoki medalisty mistrzostw świata juniorów. W zawodach trzeciej ligi pojawił się cztery razy i za każdym razem zdobywał punkty. 14. grudnia 2018 roku w Nottoden konkurs zakończył na 3. miejscu, tym samym zdobywając pierwsze podium w zawodach tego cyklu.

Clemens Leitner i Clemens Aigner fot. www.instagram.com/clemens_leitner_

Fenomenalny sezon 2019/2020

Clemens Leitner regularnie pojawiał się w zawodach Pucharu Kontynentalnego. W całym cyklu ośmiokrotnie stawał na podium, w tym pięciokrotnie triumfował. Dokonał tego w Austrii, Japonii, Norwegii oraz dwukrotnie w Finlandii. Na 19 swych występów, tylko dwa razy nie zakończył zawodów w czołowej „10”. Oba te konkursy zostały rozegrane w Planicy, gdzie raz był 19., zaś za drugim razem w ogóle nie zdobył punktów, gdyż zakończył zmagania na 35. miejscu. Clemens Leitner został triumfatorem całego cyklu z dorobkiem 1085 punktów i o 154 punkty wyprzedził swojego rodaka Clemensa Aignera.

Zawodnik pojawił się także w rywalizacji Pucharu Świata, jednak punktował tam tylko raz, gdy w Bischofshofen był 25.

Sezon 2020/2021

W ramach Pucharu Świata trzykrotnie na cztery starty zdobył punkty. Najwyżej sklasyfikowany był na 19. miejscu, w listopadowych zawodach w Ruce. W Pucharze Kontynentalnym raz stanął na podium. W grudniu 2020, również w Finlandii, uplasował się wtedy na 3. lokacie. Dodatkowo zajął tam też tam 5. oraz 12. pozycję. Podczas zmagań w Szwajcarii, pierwszy konkurs zakończył tuż za podium, zaś podczas drugiego był 9. Cały cykl drugoligowych zmagań zakończył na 20. miejscu.

Leitner został powołany na Mistrzostwa Świata w Lotach 2020, jednak nie wystąpił w żadnym konkursie w Planicy.

Sezon 2021/2022

Ten sezon był inny niż poprzednie dla Austriaka. Tylko dwukrotnie pojawił się w zawodach Pucharu Kontynentalnego, zaś głównie oglądać go mogliśmy w konkursach FIS Cup. W trzeciej lidze zawodnik trzykrotnie stanął na podium, dwukrotnie był trzeci i raz drugi. Cały cykl zakończył na 8. miejscu.

W zmaganiach drugiej ligi Leitner pojawił się jedynie podczas weekendu w Lahti, gdzie uplasował się na 10. oraz 27. pozycji.

Clemens Leitner, fot. Martyna Okrzesik

Sezon 2022/2023

W sezonie 2022/2023 częściej mogliśmy oglądać Austriaka w Pucharze Świata, gdzie punktował sześciokrotnie, a najwyżej sklasyfikowany był na 12. miejscu, w Garmisch-Partenkirchen, podczas Turnieju Czterech Skoczni. Samą walkę o złotego orła zakończył na 31. pozycji. Podczas tej zimy mogliśmy podziwiać jego skoki również w Pucharze Kontynentalnym, gdzie punktował we wszystkich zawodach, w których brał udział. W czołowej „3” znalazł się cztery razy, raz stanął na najniższym stopniu podium na rozpoczęcie sezonu zimowego, zaś na zakończenie go trzykrotnie triumfował – w Zakopanem oraz Lahti. Cały cykl zakończył tuż za podium, na czwartym miejscu.

ZOBACZ TEŻ: PUCHAR KONTYNENTALNY W LAHTI: FENOMENALNY CLEMENS LEITNER

Warto wspomnieć również, że Clemens Leitner w sezonie 2023/2024 powołany do austriackiej kadry A. Więcej o składach Austrii na nadchodzący sezon możecie zobaczyć tutaj:

ZOBACZ TEŻ: AUSTRIACKIE KADRY NA SEZON 2023/2024

Felix Hoffmann, Clemens Leitner, Benjamin Østvold, fot. Martyna Okrzesik

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

źródło informacji: własne

0 komentarzy
6

Może ci się spodobać