David Jiroutek i Radek Žídek odchodzą z polskiego sztabu!

przez Szymon Kołtun

W środę nadeszło spodziewane potwierdzenie dotyczące zakończenia współpracy przez Polski Związek Narciarski z czeskimi szkoleniowcami odpowiedzialnymi w ostatnim sezonie za kadrę B. Chodzi o głównego szkoleniowca Davida Jiroutka oraz jego asystenta Radka Žídka.

David Jiroutek (drugi z lewej w dolnym rzędzie), Radek Žídek (drugi z prawej w dolnym rzędzie), źródło: Instagram/@dave_jiroutek

Koniec współpracy Davida Jiroutka i Radka Žídka z polskimi skoczkami!

– „Trenerzy David Jiroutek oraz Radek Žídek, którzy w sezonie 2023/24 byli odpowiedzialni za Kadrę Narodową B skoczków narciarskich, kończą współpracę z Polskim Związkiem Narciarskim. Umowy z czeskimi szkoleniowcami rozwiązano za porozumieniem stron. Decyzja dotycząca ich następców zostanie ogłoszona w najbliższych tygodniach” – to treść komunikatu opublikowanego przez PZN.

David Jiroutek objął funkcję głównego szkoleniowca kadry B w ubiegłym roku. Stało się to tuż po tym, jak kadra Włoch pod jego wodzą zaliczyła bardzo dobrą zimę 2022/2023. Był on rekomendowany przez Thomasa Thurnbichlera, toteż wiązano z nim duże nadzieje. Niestety, ta okazała się płonna, gdyż kadra B zaliczyła bardzo nieudany sezon. Świadczy o tym brak jakiejkolwiek zdobyczy punktowej w Pucharze Świata przez podopiecznych 51-latka. W Pucharze Kontynentalnym skończyło się na dwóch podiach: 3. miejscu Klemensa Murańki w Garmisch-Partenkirchen i takiej samej lokacie Jakuba Wolnego w Lillehammer. Ponadto gwałtowny regres formy zaliczyli Tomasz Pilch czy Jakub Wolny. Przysłowiowym gwoździem do trumny była wypowiedź Wolnego po kwalifikacjach do konkursu Pucharu Świata w Wiśle, kwestionująca metody szkoleniowe Jiroutka.

ZOBACZ TEŻ: JAKUB WOLNY ZAWIESZONY!

Znacznie dłużej, bo 7 lat trwał w polskiej ekipie staż Radka Žídka. W 2017 roku został trenerem kadry B z rekomendacji dowodzącego wówczas polskimi skoczkami Stefana Horngachera. Podobnie jak jego rodak, on także nie podołał temu wyzwaniu i już po roku stracił swoje stanowisko na rzecz Macieja Maciusiaka. Pozostał jednak w systemie polskich skoków. W następnych latach pełnił funkcję trenera technicznego w zespole B, a potem po fuzji połączonych kadr A i B. W ubiegłym sezonie Žídek był asystentem trenera Kadry Narodowej B.

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

Źródło: Polski Związek Narciarski

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać