Eric Fuchs kończy karierę. ,,Dziękuję wszystkim, którzy byli częścią mojej podróży”

przez Martyna Okrzesik

Okres po ogłoszeniu składów kadr narodowych na kolejny sezon jest momentem, w którym wielu zawodników podejmuje decyzję o porzuceniu profesjonalnego trenowania sportu. 23-letni Eric Fuchs to skoczek narciarski, którego nie obejrzymy w zawodach międzynarodowych w kampanii 2024/2025. Niemiec za pośrednictwem swojego profilu na Instagramie, ogłosił zakończenie kariery sportowej.

Eric Fuchs, fot. Dominika Śmiech

Eric Fuchs kończy karierę

23-letni Eric Fuchs nie znalazł się w kadrach Niemieckiego Związku Narciarskiego na sezon 2024/2025. Ostatni cykl nie należał do udanych w wykonaniu reprezentanta SC Oberstdorf. Zawodnik prezentował się głównie w trzecioligowych zawodach FIS Cup, w których nie osiągał istotnych wyników. Kampanię zakończył na 104. pozycji w klasyfikacji generalnej cyklu, z dorobkiem zaledwie 23 punktów. Dwukrotnie otrzymał szansę na start w zmaganiach Pucharu Kontynentalnego w Klingenthal oraz Garmisch-Partenkirchen, jednak w żadnym z konkursów nie zdołał awansować do serii finałowej.

Fuchs za pośrednictwem swojego profilu na Instagramie, poinformował o zakończeniu swojej kariery jako skoczek narciarski. Głównym powodem decyzji 23-letniego Niemca jest utrata wsparcia finansowego. – ,,Dziś jest jeden z najcięższych dni w moim życiu, jeśli nie najtrudniejszy. Moje występy w zeszłym sezonie nie były wystarczająco dobre, żeby nie powiedzieć, że żałosne. Tym samym straciłem miejsce w grupie wsparcia sportowego Bundeswehry i w tym momencie kończę karierę. Po prawie 20 latach trenowania skoków narciarskich podjęcie tego kroku nie było dla mnie łatwe. Nadszedł jednak czas, abym dorósł, pogrzebał marzenia z dzieciństwa i zaakceptował fakt, że po prostu nie byłem wystarczająco dobry. Szczególnie współczuję mojej rodzinie, która poświęciła wszystko, aby moja droga sportowa była możliwa. Choć wiem, że zrobiliby to jeszcze raz, to i tak będę miał wrażenie, że ich zawiodłem. Zatem moje największe podziękowania należą się zdecydowanie Wam” – napisał Eric Fuchs.

ZOBACZ TEŻ: SKŁADY KADR NIEMIEC NA SEZON 2024/2025

– ,,Choć często doświadczałem trudnych chwil, nie żałuję ani sekundy i zrobiłbym to dokładnie tak samo jeszcze raz. To był niesamowity czas i każdy, kto nigdy nie skakał, nigdy nie zrozumie tej miłości. To, ile wspaniałych ludzi i miejsc udało mi się poznać dzięki temu sportowi, jest po prostu niewiarygodne. Skoki są i pozostają po prostu najlepszym sportem, jaki istnieje i nic nie może się równać z uczuciem latania!” – wyznaje 23-latek.

Eric Fuchs, fot. Dominika Śmiech

– ,,Dziękuję Spitzensport Bundeswehr, którzy wspierali mnie przez ostatnie dwa lata i dali mi możliwość przekształcenia mojego hobby w pracę. Dziękuję moim przyjaciołom, którzy stali się moją drugą rodziną i którzy również musieli dużo wysłuchiwać, gdy podejmowałem tę decyzję. Bez Was i Waszych otwartych uszu już dawno bym pękł. Dziękuję wszystkim moim trenerom, którzy towarzyszyli mi i mieli do mnie dużo cierpliwości. Po prostu dziękuję wszystkim, którzy byli częścią mojej podróży” – kończy Fuchs.

Przebieg kariery

Podczas swojej kariery Fuchs prezentował się głównie w zmaganiach drugiej i trzeciej ligi. Czterokrotnie uplasował się na podium rywalizacji FIS Cup, w którym zadebiutował w lutym 2019 roku. Swoje pierwsze i jedyne zwycięstwo odniósł 12 sierpnia 2022 roku w czeskim Frenstacie, natomiast drugiego dnia zmagań wywalczył 3. miejsce. W czołowej trójce uplasował się także 27 sierpnia tego samego roku w Einsideln. Ostatni raz na podium uplasował się 19 lutego 2023 roku, podczas konkursu FIS Cup w austriackim Villach. W klasyfikacji generalnej w sezonie 2022/2023 zajął 7. pozycję. Niemiec nigdy nie zdołał wywalczyć punktów w zawodach Pucharu Kontynentalnego, tym samym nigdy nie zaprezentował się w Pucharze Świata.

Janni Reisenauer, Eric Fuchs, Jernej Presecnik, źródło: Instagram: @fuchser01

Fuchs reprezentował swój kraj na Mistrzostwach Świata Juniorów 2021 w fińskim Lahti. Nie były one jednak udane dla niemieckiego skoczka, który indywidualnie zajął dopiero 34. miejsce. W konkursie drużynowym Niemcy uplasowali się na ósmej lokacie, w składzie: Quirin Modricker, Claudio Haas, Eric Fuchs oraz Simon Spiewok.

ZOBACZ TEŻ: MŁODZI ZAWODNICY ODSTAWIAJĄ NARTY NA BOK. ,,DZIĘKUJĘ, TO BYŁ ZASZCZYT”

Przypomnijmy, że Eric Fuchs nie jest jedynym reprezentantem Niemiec, który zakończył swoją przygodę ze skokami narciarskimi po sezonie 2023/2024. W gronie tym znaleźli się także Philipp Fries i Luca Geyer.

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło: informacja własna, Instagram: @fuchser01

0 komentarzy
5

Może ci się spodobać