Młodzi zawodnicy odstawiają narty na bok. ,,Dziękuję, to był zaszczyt”

przez Martyna Okrzesik

Każdy koniec sezonu wiąże się z odstawieniem nart na bok przez wielu sportowców. Na zakończenie kampanii 2023/2024, nie tylko utytułowany Peter Prevc pożegnał się z profesjonalnym sportem. W minionym tygodniu, o rezygnacji z dalszego kontynuowania kariery sportowej poinformowało sześciu młodych skoczków narciarskich oraz kombinatorów norweskich, kojarzonych głównie z zawodów niższych rang.

Luca Geyer, fot. Martyna Okrzesik

ZOBACZ TEŻ: PETER PREVC KOŃCZY KARIERĘ. ,,DECYZJA DOJRZEWAŁA OD DWÓCH LAT”

Philipp Fries

Jako pierwszy decyzję o odstawieniu nart skokowych na bok, ogłosił niespełna 21-letni Philipp Fries. Niemiec reprezentujący SC Ruhpolding w minionej kampanii prezentował się głównie w trzecioligowych zawodach FIS Cup, gdzie jego najlepszym wynikiem było uzyskanie 28. lokaty w austriackim Villach, podczas październikowej rywalizacji. We wrześniu, wystartował także w Pucharze Kontynentalnym w Klingenthal (50. & 53. miejsce).

– ,,To koniec. Dziś po 10 latach zakończyłem swoją karierę skoczka narciarskiego. Dziękuję, to był zaszczyt” – napisał Philipp Fries, na swoim profilu na Instagramie.

Philipp Fries, fot. Martyna Okrzesik

Luca Geyer

Decyzję o końcu kariery, podjął także rok starszy od Friesa i bardziej doświadczony – Luca Geyer. Zawodnik na swoim koncie posiada brązowy medal wywalczony w drużynie podczas Mistrzostw Świata Juniorów 2022 w Zakopanem. Podczas czempionatu w Polsce, indywidualnie otarł się o krążek, kończąc rywalizację na 4. pozycji. Niemiec był również uczestnikiem Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży 2020 w Lausanne.

David Haagen, Daniel Tschofenig, Markus Müller, Luca Geyer, Iver Olaussen, Jonas Schuster, fot. Martyna Okrzesik

Geyer minionej zimy startował głównie w zawodach FIS Cup, gdzie jego najlepszym rezultatem była 15. pozycja wywalczona w Oberhofie. W styczniu otrzymał powołanie na zmagania Pucharu Kontynentalnego w Garmisch-Partenkirchen, które finiszował na 40. oraz 41. miejscu.

– ,,To koniec. Po 15 latach trenowania skoków narciarskich i 8 latach bycia aktywnym sportowcem ogłaszam koniec kariery. W tym czasie przeżyłem wiele niezapomnianych chwil, które sprawiły, że stałem się osobą, którą jestem dzisiaj. Jedno oko płacze, drugie się śmieje i czeka na przyszłość. Dziękuję wszystkim, którzy mnie wspierali. Moim rodzicom, trenerom i przyjaciołom. Do widzenia, to był zaszczyt!” – czytamy w poście Geyera, na jego profilu na Instagramie.

Luca Geyer, fot. Dominika Śmiech

Constantin Müller

Nie tylko skoczkowie narciarscy, lecz także dwuboiści podjęli decyzję o rezygnacji z dalszego trenowania sportu. Koniec swojej przygody z kombinacją norweską ogłosił niespełna 19-letni Constantin Müller. Zawodnik w minionych sezonach występował w zawodach Alpen Cup. Jego najlepszym wynikiem z minionej kampanii, było 7. miejsce wywalczone w niemieckim Oberhofie.

– ,,To koniec. Wraz z sezonem 2023/24 kończę swoją karierę jako sportowiec wyczynowy. Ta decyzja była dla mnie bardzo trudna, bo z jednej strony szkoda, ale z drugiej była też trochę łatwiejsza. Jestem wdzięczny za każde doświadczenie, które przeżyłem i z uśmiechem patrzę wstecz na moje wzloty i upadki. Wielkie podziękowania dla wszystkich moich kibiców od pierwszego dnia, a także za przyjaciół, rodzinę, trenerów i sportowców, którzy pozwolili mi konkurować. Od teraz będę czerpał przyjemność z spędzania czasu jako tak zwany „sportowiec-hobbysta” – wyznaje Constantin Müller.

Constantin Müller, źródło: Instagram: @const_ller

Florian Schultz

Z dalszego trenowania kombinacji norweskiej zrezygnował także 18-letni Florian Schultz. Niemiec na arenie międzynarodowej ostatni raz zaprezentował się podczas zawodów Alpen Cup w Villach, we wrześniu 2022 roku. Od tamtej pory zawodnik SC Partenkirchen startował tylko w rywalizacji krajowej.

– ,,Niestety moja droga profesjonalnego sportowca już nie trwa, brak mi słów żeby to opisać, więc krótko i na temat… dziękuję wszystkim trenerom, sportowcom, grupom treningowym, fotografowi Janowi Simonowi i mojej rodzinie, którzy we mnie wierzyli i sprawili, że mój czas jako kombinator norweski był niezapomniany. Zobaczmy co przyniesie przyszłość, teraz czeka mnie matura” – napisał Florian Schultz na swoim instagramowym profilu.

Florian Schultz, źródło: @florijoschultz

Leonard Teubert

Swoje narty skokowe na bok odstawił także 22-letni Leonard Teubert. Norweg minionej zimy zaprezentował się tylko w zawodach FIS Cup w Notodden, plasując się na 48. oraz 50. pozycji. Częściej widywany był w konkursach rangi krajowej. W ubiegłej kampanii, wziął udział jedynie w Zimowej Uniwersjadzie 2023 w Lake Placid, gdzie zajął 17. miejsce.

– ,,To by było na tyle. Wielkie podziękowania dla Namsos IL Hopp, Tronderhopp i wszystkich, którzy mi kibicowali. Teraz czas na nowe wyzwania” – napisał Leonard Teubert.

Leonard Teubert, źródło: @leonardtaubert

Matheo Vernier

Stratę poniosły także francuskie skoki narciarskie. Zaledwie 17-letni Matheo Vernier, który we wrześniu 2023 zanotował 10. i 20. pozycję, podczas zawodów FIS Cup w Einsiedeln, także podjął decyzję o rezygnacji z dalszych treningów. Zawodnik As Mouthe minionej zimy wziął udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży 2024 w Gangwon, gdzie indywidualnie uplasował się na 25. pozycji.

– ,,To koniec. Koniec pięknego sezonu, ale również zakończenie mojej przygody ze skokami narciarskimi. Przez ponad 7 lat miałem zaszczyt doświadczać coraz bardziej niesamowitych przeżyć, które na zawsze pozostaną w mojej pamięci. Nadszedł czas, żebym odkrył więcej rzeczy. Wielkie podziękowania dla tych, którzy zawsze mnie wspierali – mojej rodzinie, przyjaciołom, trenerom i wszystkim innym. Nie mam wystarczająco słów, aby wyrazić wdzięczność dla tego sportu, który dał mi tak wiele. Nie mogę się doczekać, aby dowiedzieć się co dalej, więc dziękuję skokom narciarskim. Jestem w drodze po nowe przygody!” – poinformował Matheo Vernier.

Matheo Vernier, źródło: Instagram: @math._.vrnr

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło: informacja własna, Instagram: @friesphilipp, @luca.geyer_, @const_ller, @florijoschultz, @leonardtaubert, @math._.vrnr

0 komentarzy
3

Może ci się spodobać