Jonas Schuster: ,,Muszę ciężko pracować, aby osiągnąć swój cel”

przez Martyna Okrzesik

20-letni Jonas Schuster ma za sobą kolejny świetny sezon. Reprezentant Austrii zakończył kampanię 2023/2024 na drugiej pozycji w klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego, tracąc zaledwie 48 punktów do swojego rodaka – Maximiliana Ortnera, z którym rywalizował do ostatnich zawodów w Zakopanem. Zawodnik SV Innsbruck Bergisel w rozmowie z naszym portalem, podsumował swoją zimę, opowiedział o obecnej sytuacji w austriackiej kadrze, a także swoich planach na przyszłość.

Jonas Schuster, fot. Martyna Okrzesik

Puchar Kontynentalny w Zakopanem

Jonas Schuster podczas finałowych zawodów Pucharu Kontynentalnego w Zakopanem, dwukrotnie uplasował się na siódmej pozycji. W sobotę na Wielkiej Krokwi (HS140) dwa razy wylądował na 132 metrze, natomiast w niedzielę poszybował na 133 oraz 141 metr.

– ,,Weekend w Zakopanem był zdradliwy, szczególnie sobotni konkurs, z którego nie byłem usatysfakcjonowany. Jestem natomiast zadowolony z niedzielnego startu, jednak nie udało mi się dobrze wylądować w drugiej serii, z czego nie jestem dumny, ale całościowo poszło mi naprawdę dobrze. Wczoraj warunki były przyjemne, jednak dzisiaj okazały się trochę niepewne, szczególnie w rundzie finałowej, gdy było dużo przedniego wiatru. Nie było to łatwe, ale powinniśmy się cieszyć, że zawody odbyły się bez większych problemów” – podsumował swój występ po finałowym konkursie Pucharu Kontynentalnego w Zakopanem.

Ponadto Wielka Krokiew była kolejnym obiektem, na którym zadecydowano o rozegraniu zawodów w trybie hybrydowym. Oznacza to, iż zawodnicy startowali na torach lodowych, natomiast lądowali na igelicie. Co o takiej formule zawodów myśli Jonas Schuster?

– ,,Szczerze nie ma to większego znaczenia, z perspektywy skoczka. Niewiele się zmienia. Jedyną rzeczą, która jest irytująca jest to, że po każdym skoku musisz wyczyścić swoje narty z gromadzących się na nich zabrudzeń. Natomiast same skoki są bardzo przyjemne” – wyznał srebrny medalista Mistrzostw Świata Juniorów 2023 z Whistler.

ZOBACZ TEŻ: JONAS SCHUSTER: ,,MEDAL NA MISTRZOSTWACH DODAŁ MI DUŻO PEWNOŚCI SIEBIE.”

,,Będę nadal walczył o jak najlepsze wyniki w następnym i kolejnych sezonach”

Ostatecznie Schuster zakończył cykl Pucharu Kontynentalnego na drugiej lokacie w klasyfikacji generalnej, pomimo bycia liderem przed zawodami w Polsce. Ostatecznie zawodnik stracił zaledwie 48 punktów do triumfatora – Maximiliana Ortnera, który odrobił pięciopunktową stratę podczas zmagań na Wielkiej Krokwi. Schuster w minionej kampanii ośmiokrotnie zameldował się na podium. Wówczas trzykrotnie był trzeci, czterokrotnie kończył zawody na drugim miejscu, a także raz triumfował. Zwycięstwo 20-latka w Iron Mountain było jego pierwszą wiktorią w karierze w drugoligowym konkursie.

,,Mój sezon był naprawdę udany, jestem z niego zadowolony. Miałem jednak nadzieję na jego lepsze zakończenie, ale jest okej, taki jest sport. Jestem niezwykle usatysfakcjonowany tym, co udało mi się poprawić w trakcie trwania cyklu. Będę nadal walczył o jak najlepsze wyniki w następnym i kolejnych sezonach” – podsumował Schuster. ,,Ulubionym momentem z minionej zimy jest moje pierwsze i jedyne zwycięstwo w Iron Mountain w Stanach Zjednoczonych. To był naprawdę niesamowity wyjazd i myślę, że to jest moje najlepsze wspomnienie z tej zimy” – dodał zawodnik SV Innsbruck Bergisel.

Podium klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego w sezonie 2023/2024, od lewej: Jonas Schuster, Maximilian Ortner, Francisco Moerth, fot. Martyna Okrzesik

,,Wszyscy musimy być cierpliwi”

Reprezentacja Austrii jest największą ofiarą zmniejszonych limitów startowych w sezonie 2023/2024. Pomimo uzyskiwanych świetnych wyników przez skoczków, szansa na uzyskanie awansu do udziału w rywalizacji wyższej rangi jest często dosyć nikła. W efekcie każdy występ ma kluczowe znaczenie na kolejne powołania, a wszyscy zawodnicy walczą o swoje miejsce w drużynie.

ZOBACZ TEŻ: STEFAN RAINER: ,,MOIM CELEM SĄ ZAWODY PUCHARU ŚWIATA W ZAKOPANEM”

W kampanii 2023/2024, Jonas Schuster tylko raz zaprezentował się zawodach Pucharu Świata, będąc częścią grupy krajowej w Innsbrucku, rozgrywanych w ramach 72. Turnieju Czterech Skoczni. Pomimo wywalczenia dodatkowego miejsca startowego na ostatni period cyklu, dzięki wynikom w Pucharze Kontynentalnym, 20-latek nie otrzymał powołania na pierwszoligowe konkursy. Z limitu skorzystali wówczas Stephan Embacher oraz Daniel Huber. Co o zaistniałej sytuacji sądzi Jonas Schuster?

– ,,Sytuacja w Austrii jest naprawdę trudna, wiem o tym i wszyscy inni zawodnicy też zdają sobie z tego sprawę, jak to obecnie wygląda. Natomiast wszyscy musimy być cierpliwi, podążać do przodu i ciężko pracować, aby w końcu otrzymać swoją szansę” – wyznał 20-latek. – ,,Chcę nadal robić postęp i poprawić swoje skoki, to jest główny cel na kolejny sezon. Oczywiście jest nim także rywalizowanie w zawodach Pucharu Świata, ale nie mogę tego wymusić. Muszę ciężko pracować, aby osiągnąć swój cel” – komentuje austriacki zawodnik.

Reprezentacja Austrii podczas zawodów Pucharu Kontynentalnego w Zakopanem 2024, fot. Martyna Okrzesik

ZOBACZ TEŻ: MARCO WÖRGÖTTER: ,,UDZIAŁ W TURNIEJU CZTERECH SKOCZNI BYŁ NIESAMOWITYM PRZEŻYCIEM”

– ,,Teraz będziemy mieli dwa tygodnie treningu fizycznego, później jadę na wakacje na dwa tygodnie, a następnie wracamy do przygotowań do kolejnego sezonu” – zakończył Jonas Schuster, zapytany o plany po zakończeniu sezonu.

Korespondencja z Zakopanego, Martyna Okrzesik

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło: informacja własna

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać