Peter Prevc kończy karierę. ,,Decyzja dojrzewała od dwóch lat”

przez Martyna Okrzesik

Ikona słoweńskich skoków narciarskich – Peter Prevc – oficjalnie zapowiedział zakończenie swojej kariery sportowej. 31-latek po raz ostatni na arenie międzynarodowej, wystąpi podczas finału sezonu w słoweńskiej Planicy.

Peter Prevc, fot. Neja Tamshe

,,To mój ostatni sezon w roli profesjonalnego sportowca”

We wtorkowy poranek, słoweńskie media obiegła informacja o zakończeniu kariery jako aktywnego sportowca, przez Petera Prevca. Na godzinę 13:00 zaplanowana została konferencja prasowa, w której 31-letni Słoweniec wyjawił powody swojej decyzji.

– „To mój ostatni sezon w roli profesjonalnego sportowca. Decyzja dojrzewała od dłuższego czasu. W końcu zrobiłem to, co uwazam za rozsądne. Serce podpowiadało mi, aby otworzyć nową stronę życia. Nie wiem dokładnie, co będę robił, ale o tym porozmawiamy za 47 dni. Teraz kontynuuję trwający sezon”  powiedział Peter Prevc, podczas wtorkowej konferencji prasowej.

– „Z głębi serca jestem wdzięczny wszystkim, którzy wspierali mnie podczas moich sukcesów i porażek. Dziękuję wszystkim trenerom, członkom drużyny, związkom narciarskim, sponsorom, przyjaciołom i oczywiście mojej rodzinie, która zawsze mnie wspierała” – wyznał 31-letni Słoweniec, szczególnie dziękując swojej żonie Minie. ,,Mina, dziękuję, jesteś złota. Dziękuję, że jesteś moim wsparciem i moim światem. Dziękuję moim dzieciom, które zawsze mi kibicują i zawsze czekają na mnie z błyskiem w oczach. Jestem wdzięczny moim rodzicom, braciom, i siostrą za wychowanie mnie i wciągnięcie mnie w sport. Dziękuję także wszystkim fanom” – kontynuował Prevc.

,,Decyzja dojrzewała od dwóch lat”

Przypomnijmy, że Słoweniec przedwcześnie zakończył ubiegły sezon. Prevc zaliczył upadek, podczas jednego z treningów w ramach Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2023. Wówczas zawodnik został przetransportowany do szpitala w Lublanie. W rezultacie Słoweniec nie doznał poważniejszych urazów.

ZOBACZ TEŻ: PETER PREVC: ,,DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM ZA WSPARCIE”

– „Decyzja dojrzewała od dwóch lat, odkąd rozpoczęły się igrzyska olimpijskie. Zaczęłam się zastanawiać, kiedy będzie odpowiedni moment, ile jeszcze moje ciało i serce stać na to, czy mogę jeszcze poświęcić się całemu sportowi. Już mistrzostwa świata w Planicy były mocną wskazówką, że ​​głową nie przejdzie się przez ścianę” – wyjawił Peter Prevc. „Być może będę nadal skakał wyłącznie rekreacyjnie” – zażartował najstarszy z skoczków w rodzinie Prevc.

Peter Prevc, fot. Małgorzata Mikulska

Liczne sukcesy

Peter Prevc zadebiutował w Pucharze Świata dokładnie 5 grudnia 2009 roku w Lillehammer, czyli startował łącznie przez 15 sezonów. Jego najlepszą kampanią był cykl 2015/2016 gdy zdobył Kryształową Kulę, zwyciężył Turniej Czterech Skoczni, a także został mistrzem świata w lotach narciarskich. Na swoim koncie ma liczne indywidualne, jak i drużynowe medale igrzysk olimpijskich, a także mistrzostw świata. Peter Prevc był także pierwszym zawodnikiem, który poszybował na odległość 250 metrów. Czynu tego dokonał dokładnie 14 lutego 2015 roku na Vikersundbakken.

Prevc 57 razy stawał na podium zawodów Pucharu Świata, z czego 23 razy triumfował. Po raz pierwszy smaku zwycięstwa zaznał 12 stycznia 2014, podczas konkursu lotów w austriackim Bad Mitterndorf, zaś ostatni raz z indywidualnego zwycięstwa cieszył się 9 marca 2020 w norweskim Lillehammer.

– „Jestem dumny z tego, że przez 15 sezonów brałem udział w Pucharze Świata i w międzyczasie osiągnąłem wiele świetnych wyników. Jestem bardzo dumny, że cały ten sport w Słowenii rósł razem ze mną i osiągnął godny pozazdroszczenia poziom poziomie międzynarodowym” wyznaje Prevc. – „Chciałbym, żeby moi koledzy pamiętali mnie za to, że czasem coś razem zrobiliśmy. Mam nadzieję, że udowodniłem młodszym, że nie liczy się to, co się ma, że ​​można odnieść sukces. Nie chodzi tylko o to, sprzęt, który przynosi sukces, ale to osobiste decyzje mogą go przynieść”  powiedział Słoweniec.

Prevc wyznał, że aktualna forma nie miała wpływu na jego decyzję. Słoweniec stwierdził, że gdyby kampania 2023/2024 była dla niego bardziej udana, nie zmieniłoby to jego decyzji o zakończeniu kariery.  „Być może jako posiadacz żółtej koszulki jeszcze łatwiej byłoby mi podjąć decyzję o pożegnaniu” – dodał 31-latek.

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło: rtvslo.si

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać