Bloudkova Velikanka – Planica, Słowenia

przez Magdalena Rutkowska

Srednja Skakalnica oraz Velikanka to dwa z ośmiu obiektów znajdujących się na terenie ,,Planica Nordic Center”’ – kompleksu narciarstwa klasycznego, położonego w malowniczej słoweńskiej dolinie. Zarówno obiekt K95, jak i sąsiedni K125 wchodzą w skład mniejszego kompleksu dwóch obiektów – ,,Bloudkova Velikanka”.

Historia

Budowę obiektów do skoków narciarskich w Słowenii zainicjował Joso Gorec – sekretarz generalny Jugosłowiańskiego Związku Narciarskiego. Jego celem było to, aby kraj stał się rozpoznawalny na arenie międzynarodowej, właśnie przez sport. Początkowo w dolinie Planicy miała powstać największa, jak do tej pory skocznia (K80). Gorec poprosił o pomoc swojego przyjaciela Stanko Bloudka, który był odpowiedzialny za plany budowy. Prace rozpoczęły się, ale szybko zabrakło środków na dalszą budowę. Z tego powodu inicjatywę przejął alpinista i budowniczy, pochodzący z Lublany – Ivan Rožman. Zaproponował on, że jego firma zajmie się stworzeniem obiektu, aczkolwiek większego – K90. Po problemach związanych z własnością gruntów, w miejscu gdzie pierwotnie miała stanąć skocznia K80, zaledwie w dwa miesiące wzniósł się nowy, większy obiekt. Według ówczesnych kryteriów, spełniał wszystkie wymagania jakie powinna posiadać tzw. ,,mamucia skocznia”. Oficjalne otwarcie miało miejsce tuż przed rozpoczęciem Mistrzostw Królestwa Jugosławii.

ZOBACZ TEŻ: GRANÅSEN – TRONDHEIM, NORWEGIA

Konflikt dotyczący nazwy skoczni

Między oboma panami, odpowiedzialnymi za powstanie skoczni, wywiązał się spór o nazwę jaką miał posiadać nowy obiekt. Początkowo nadano jej nazwę „Velikanka” (co w wolnym tłumaczeniu oznacza olbrzymka). Następnie dodano człon „Bloudkova” pochodzący od nazwiska Stanko Bloudka, który zaprojektował Olbrzymkę. Nie spodobało się to współtwórcy – Rožmanowi, który stwierdził, że Bloudek jest faworyzowany i nie zasługuje aby skocznia nosiła jego nazwisko. Mimo tego, projektant był znany Planicy jako główny konstruktor, odpowiedzialny za wszystkie remonty związane z obiektem. Zniesmaczony Rožman wyjechał z Planicy i nigdy już do niej nie powrócił, a nazwa, którą nosi obecnie kompleks dwóch skoczni nie została zmieniona.

Kompleks Bloudkova Velikanka, fot. Maksim Bartolj

Pierwsze zmagania na „Olbrzymce”

W 1934 roku na słoweśkiej Velikance, odbył się pierwszy międzynarodowy konkurs. Jako, że ówcześnie była to największa skocznia narciarska na świecie, było możliwe oddawanie rekordowo długich prób. Jedną z nich oddał Norweg – Birger Ruud, tym samym ustanawiając nowy rekord świata wynoszący 92 metry. Podczas II wojny światowej dalej bito tam rekordy. W 1941 roku Rudi Gering ustanowił kolejne dwa rekordy świata – 108 i 118 metrów. Po wojnie powstały plany budowy nowej skoczni i od 1969 roku loty odbywały się już na nowym obiekcie, a mianowicie na doskonale wszystkim znanej Letalnicy.

Mimo faktu, że w okolicy stanęła o wiele większa skocznia, Bloudkova Velikanka w dalszym ciągu gościła zawodników z całego świata. Ostatnie zawody najwyższej rangi rozegrano tam na zakończenie sezonu 1997/1998 Pucharu Świata. W późniejszym czasie odbył się tam jeszcze konkurs Pucharu Kontynentalnego 18 lutego 2001. Pod koniec tego samego roku skocznia przestała być użytkowana i powoli popadała w ruinę. Aż przez 10 lat stała nieużywana. Warto wspomnieć, że obok znajdowała się skocznia normalna Srednja Velikanka, która była w użyciu nieco dłużej niż jej starsza siostra. Konkursy Pucharu Kontynentalnego odbywały się tam do sezonu 2006/2007. Gościła również najlepszych skoczków w ramach Mistrzostw Świata Juniorów 2007.

Remonty i przebudowa

Z początkiem 2011 roku zapadła decyzja o remoncie całego Centrum Sportowego w Planicy. Postanowiono, że dotychczasowe obiekty zostaną przebudowane i zaplanowano powstanie nowych. Obie skocznie wchodzące w skład Bloudkovej Velikanki uległy modernizacji. Większa skocznia zmieniła swój rozmiar na HS-139, Srednja Skakalnica natomiast stała się obiektem HS- 104. W październiku 2012 roku obie skocznie były gotowe.

13 października na „nowej” Bloudkovej Velikance odbyły się pierwsze zawody, a mianowicie Mistrzostwa Słowenii. Triumfatorem został wtedy Jurij Tepeš . Na skocznię powrócił także Puchar Świata i po 16. latach przerwy znowu skakali tam zawodnicy ze światowej czołówki. W sezonie 2017/2018 w życie weszły nowe przepisy Międzynarodowej Federacji Narciarskiej i rozmiary obu obiektów ponownie musiały zostać zmienione. Skocznia normalna zmniejszyła rozmiar o 2. metry (HS- 102), a większa o metr (HS – 138).

Parametry obiektów

Srednja Skakalnica:

Rozmiar: HS – 102
Punkt konstrukcyjny:
95 m
Długość najazdu:
88.5 m
Długość progu:
6.4 m

Bloudkova Velikanka:

Rozmiar: HS – 138
Punkt konstrukcyjny:
125 m
Długość najazdu:
96.7 m
Długość progu:
6.7 m

Kompleks „Bloudkova Velikanka”, fot. skisprungschanzen.com

Rekordziści obiektów

Oficjalnym rekordzistą skoczni normalnej jest obecnie Polak – Piotr Żyła, który osiągnął 105 m, podczas Mistrzostw Świata 2023. Dalekie próby oddawali tam także Yewhen Marusiak (103 m), Stefan Kraft (102,5 m) i Andreas Wellinger (101 m). Wszystkie wymienione skoki miały miejsce w 2023 roku.

Jeśli chodzi o obiekt duży to oficjalnym rekordem może pochwalić się Peter Prevc, który dzierży rekord od 2014 roku! Swój niezwykle daleki, 142-metrowy skok oddał podczas konkursu Pucharu Świata. Tego samego dnia jego rekord wyrównał Severin Freund. Dzień wcześniej natomiast, Piotr Żyła poszybował na 141. metr.

Piotr Żyła, fot. Vivienne Stycz

Skocznie obecnie

Obiekt normalny w Planicy jest głównym miejscem treningów kadry narodowej Słowenii, a także młodszych reprezentantów. Ponadto potencjał obu obiektów wykorzystują także zawodnicy z innych nacji. Kompleks gościł m.in Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2023. Zwycięzcą konkursu na skoczni normalnej został wtedy Piotr Żyła, a na większej skoczni tytuł wywalczył Timi Zajc.

Srednja Skakalnica obecnie gości również juniorów, bowiem trwają tam Mistrzostwa Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym 2024. Rywalizacja będzie odbywać się od 5-11 lutego. Na kompleksie trenują regularnie zawodnicy klubu SD Planica oraz odbywają się krajowe zawody z cyklu Pokal Argeta. Obie skocznie wyposażone są w igelit co umożliwia letnie treningi.

ZOBACZ TEŻ: MŚJ W PLANICY: PRZEDSTAWIENIE SKŁADÓW ORAZ ZAPOZNANIE Z PLANEM ZAWODÓW

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło informacji: skisprungschanzen.com, wikipedia.org

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać