Finał zawodów Letniego Grand Prix w Chaux-Neuve

przez Zofia Hunkiewicz

Za nami finałowe zawody z cyklu Letniego Grand Prix. Ostatni przystanek miał miejsce we francuskim Chaux-Neuve, gdzie również odbyła się ceremonia wręczenia nagród w ramach klasyfikacji generalnej.

Matteo Baud, Nathalie Armbruster, źródło Instagram – nocogirls

Zmagania rozpoczęły się w piątek od rundy prowizorycznej na obiekcie HS-118 . Wśród kobiet triumfowała Svenja Wuerth, która poszybowała na 106 metr. Jeśli chodzi o mężczyzn, na przód wysunął się świetnie spisujący się w treningach Johannes Rydzek (111.5 m). W próbie została zdyskwalifikowana Joanna Kil, natomiast Andrzej Szczechowicz (100 m) i Kacper Jarząbek (97.5 m) meldowali się jako 33. i 34.

Warto wspomnieć także, iż w Chaux-Neuve nie ujrzeliśmy czołowych dwuboistów z Austrii, Norwegii oraz Estończyka Kristjana Ilvesa.

Niemiecka dominacja

W sobotę zarówno Wuerth, jak i Rydzek wysunęli się na prowadzenie po serii skoków. Niemka jako jedyna przekroczyła punkt konstrukcyjny osiągając 107.5-metrową odległość. W przypadku jej rodaka, był to 112.5 metrowy skok. Dodatkowo wśród mężczyzn zostały rozdane kolejne dyskwalifikacje. Tym razem dotknęły one Liliana Treanda, braci Skoglund – Andreasa i Aleksandra, Cartera Brubakera i Domenico Mariotti. Ponadto później do biegu nie przystąpił Ilkka Herola.

Ostatecznie czwartej po finiszu Svenji Wuerth, zwycięstwo „wyrwały” Jenny Nowak, Ema Volavsek i Minja Korhonen. Nowak pokonała 4-kilometrową trasę w czasie 9:50.9 minut. Będąca 17. po serii skoków Joanna Kil (83 m), po biegu notowała spadek o jedną pozycję (+3:44.4).

Po wyhamowaniu na 10. kilometrze i prawie 21 minutach, triumf świętować mógł Johannes Rydzek. Do Niemca na podium dołączył jego rodak Manuel Faisst (+37.2) i reprezentant gospodarzy Laurent Muhlethaler (+39.0). Swój życiowy wynik osiągnął również Francuz Tom Rochat, który zamykał tabelę pierwszej dziesiątki. Andrzej Szczechowicz ukończył konkurs jako 31. (+3:51.3), zaś Kacper Jarząbek jako 35. (+5:06.7).

Johannes Rydzek, fot. Dominik Berchtold

Zaplanowane w niedzielę zawody w formacie Individual Compact nie przebiegły do końca według planu. Po ponownym wyjściu na prowadzenie Svenji Wuerth (105.5 m) i Davida Macha (117 m) oczekiwaliśmy na rozpoczęcie wyścigu. Nad Chaux-Neuve zagościły jednak burzowe chmury, które przed prawdziwym uaktywnieniem pozwoliły jedynie na wystartowanie dwuboistkom w 6. kilometrowym wyścigu. Stąd po dłuższym oczekiwaniu, podjęto decyzję o odwołaniu konkursu mężczyzn.

Po zwycięstwo sięgnęła Nathalie Armbruster, pokonując trasę w czasie 15:01.4 minut. Do Niemki dołączyły Ema Volavsek (+2.1) i Jenny Nowak (+8.2). Dodatkowo Joanna Kil uplasowała się jako 9., tracąc 64 sekundy do liderki, zaś Svenja Wuerth nie wzięła udziału w biegu.

Klasyfikacja generalna

Spoglądając na klasyfikację generalną, obserwujemy zaledwie jedenaście zawodniczek, które startowały we wszystkich zawodach. Letni cykl Grand Prix zwyciężyła Jenny Nowak, zbierając 360 punktów. Wyprzedziła ona drugą Emę Volavsek o 30 punktów. Jako trzecia w tabeli umościła się Nathalie Armbruster (320 pkt). Joanna Kil całościowo wywalczyła 8. pozycję, gromadząc 146 punktów.

Wśród mężczyzn, najlepszym w cyklu okazał się Laurent Muhlethaler, który zebrał 187 punktów. Jego rodak Matteo Baud stanął na drugim stopniu, tracąc do lidera już 84 oczka. Pascal Mueller dopełnił czołową trójkę (96 pkt). Jeśli chodzi o Polaków, Andrzej Szczechowicz zajął 16. miejsce (21 pkt), zaś Kacper Jarząbek 18., uzyskując 10 punktów mniej.

źródło: informacja własna, fis-ski.com