FIS Cup w Oberhofie: Zapowiedź, harmonogram, listy startowe

przez Magdalena Rutkowska

Trzecioligowa rywalizacja, w ten weekend przenosi się do Niemiec, a konkretnie do miasteczka Oberhof. Wyjątkowo, z powodu braku śniegu, zawody rozgrywane będą w trybie hybrydowym – zawodnicy będą startować na torach lodowych a lądować na igelicie. Na sobotę i niedzielę w Oberhofie zaplanowano dwa konkursy indywidualne.

Kanzlersgrund, fot. Nick Schönfeld

Skocznia normalna w Oberhofie

Miejscem rywalizacji młodych zawodników będzie Rennsteig-Schanze. Jest to obiekt normalny (HS100), którego punkt konstrukcyjny znajduje się na 90 metrze. To jedna z dwóch skoczni wchodzących w skład kompleksu w Oberhofie. Zaraz obok wspomnianej Rennsteig-Schanze (HS100) znajduje się większa Hans-Renner-Schanze (HS140). Dodatkowo, obie skocznie posiadają igelit, dlatego miejscowość była organizatorem m.in. Letniego Grand Prix (w 1996, 2006 i 2007 roku ). Co ciekawe, Oberhof gościł kiedyś najlepszych zawodników przy okazji Pucharu Świata. Niestety, ostatni konkurs odbył się tam w 1999 roku.

Rekordzistą Rennsteig-Schanze jest Austriak – Louis Obersteiner, który swój daleki, 113-metrowy skok oddał 12 marca 2023 roku, podczas konkursu cyklu Alpen Cup. Jeśli chodzi o skoki pań, to od 2022 roku rekord utrzymuje obecna liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata kobiet – Nika Prevc. Jej rekordowy skok wynosi 103.5 metra i został ustanowiony 16 stycznia 2022 roku.

Louis Obersteiner, fot. Zofia Hunkiewicz

Listy startowe

Na starcie w Oberhofie zobaczymy siedmiu Polaków. Nasz kraj reprezentować będą: Jan Galica, Klemens Joniak, Jarosław Krzak, Adam Niżnik, Kamil Waszek i Marcin Wróbel. Jednocześnie, dla Adama Niżnika, będą to pierwsze międzynarodowe zawody po kontuzji stawu skokowego. W ciągu ostatnich tygodni zawodnik przechodził intensywną rehabilitację. Co ciekawe, mimo braku wcześniejszej informacji, na liście pojawił się Szymon Jojko.

ZOBACZ TEŻ: SZEŚCIOOSOBOWA DRUŻYNA POLSKI NA ZAWODY FIS CUP W OBERHOFIE

Na starcie sobotniego konkursu stanie 62 zawodników z 9 krajów. W sobotę, z numerem dziesiątym wystąpi Matic Garbajs, który jest kombinatorem norweskim. Młody zawodnik jednak okazał się najlepszy w krajowych ,,kwalifikacjach”, na podstawie których sztab wybierał reprezentantów i z tego powodu dostał szansę na start. W gorszej sytuacji natomiast, jest Martin Hamman, który rozpoczynał zimowy sezon w Pucharze Świata. Niestety, nie udało mu się utrzymać miejsca w czołówce i później mogliśmy oglądać jego próby w drugoligowych zmaganiach. Ostatecznie, jego znaczny spadek formy spowodował, że widnieje na liście startowej sobotniego konkursu. Warto wspomnieć, że najliczniejszą grupę młodych skoczków prezentują Niemcy. Najmniej pokaźną grupą będą Norwegowie, których reprezentować będzie Benjamin Pettersen.

Obecnym liderem klasyfikacji generalnej cyklu jest Austriak – Stefan Reiner z 920 punktowym dorobkiem. Zaraz za nim, drugie i trzecie miejsce zajmują jego koledzy z reprezentacji –  Francisco Moerth (759 pkt) oraz Timon-Pascal Kahofer (470 pkt). Doskonale dysponowani Austriacy bez wątpienia będą walczyć o utrzymanie swoich pozycji. Godny uwagi jest fakt, że najwyżej wśród reprezentantów Polski sklasyfikowany jest Adam Niżnik, zajmujący 7. miejsce (328 pkt).

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ STARTOWĄ

Harmonogram

Podsumowując, na weekend w Oberhofie zaplanowano dwa konkursy indywidualne. Oba będą poprzedzone serią próbną. Natomiast w sobotę, dodatkowo odbędzie się seria treningowa.

Szczegółowy harmonogram zawodów

Sobota, 02.03.2024
13:30 – Oficjalny trening
14:30 – Seria próbna
15:30 – Konkurs indywidualny

Niedziela, 03.03.2024
9:00 – Seria próbna
10:00 – Konkurs indywidualny

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródła informacji: własne FIS, Polski Związek Narciarski, wikipedia.org, skisprungschanzen.com


0 komentarzy
1

Może ci się spodobać