FIS Cup w Rasnovie: Zapowiedź, harmonogram, listy startowe

przez Szymon Kołtun

W najbliższy weekend (14-15 października) odbędą się ostatnie zawody pod patronatem FIS-u na igelicie w sezonie 2023/2024. Będą to zmagania w ramach FIS Cup w Rasnovie. Areną rywalizacji będzie po raz kolejny w tym cyklu letnim skocznia Trambulina Valea Carbunarii (K-90, HS-97). Zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem i listami startowymi konkursów w Rumunii!

Trambulina Valea Carbunarii (K-90, HS-97), fot. Vladimir Frak, KPSL

ZOBACZ TEŻ: FIS CUP W VILLACH: TRYPLET AUSTRIAKÓW!

Kilka słów o skoczni

Kompleks czterech skoczni Trambulina Valea Carbunarii powstał w latach 2009-2012 za kwotę około 11.5 miliona Euro. Potrzebnego wsparcia udzielili FIS, lokalne ministerstwo turystyki i rozwoju regionalnego oraz przede wszystkim austriacki potentat naftowy-OMV. Rasnov gościł już największe imprezy w skokach narciarskich włącznie z: Pucharem Świata, Letnim Grand Prix czy Mistrzostwami Świata Juniorów.

Obiekt flagowy Rasnova ma punkt konstrukcyjny umiejscowiony na 90 metrze. Linia wyznaczająca rozmiar skoczni leży na metrze 97. Rekord w warunkach letnich wynosi tyle samo co ten osiągnięty na śniegu. W tym miejscu mowa o 103-metrowym skoku Daniela Tschofeniga. Mistrz świata juniorów z Zakopanego osiągnął taką odległość w trakcie pierwszego w historii konkursu duetów. Miało to miejsce we wrześniu 2022 r., podczas LGP. W przypadku pań rekord został ustanowiony przed kilkoma tygodniami podczas konkursu Letniego Grand Prix i mierzy 101 metrów. Jego autorką jest Ema Klinec.

Reprezentacja Polski i listy startowe

W Siedmiogrodzie wystąpi czterech reprezentantów Polski. Marcin Wróbel i Adam Niżnik w nadchodzący weekend walczyć będą o powiększenie kwoty startowej na zawody Pucharu Kontynentalnego w Lillehammer i Ruce, które odbędą się już na śniegu. Ich straty do ostatniego miejsca premiowanego awansem (Szwajcaria-Remo Imhof) wynoszą odpowiednio: 33 i 48 punktów. Z kolei Jan Galica oraz Klemens Staszel z pewnością będą mieli na celu zdobycie pierwszych w karierze punktów na poziomie „trzeciej ligi”.

Lista startowa zawodów zawiera nazwiska 30 skoczków z 9 reprezentacji narodowych. Aż 13 sportowców to przedstawiciele gospodarzy konkursów, czyli Rumunii. Duża część z nich to debiutanci na arenie międzynarodowej, w tym m.in. najmłodsi urodzeni w 2008 roku. Jeśli ktoś myślał, że skoki narciarskie w Bułgarii wiążą się jedynie z osobą Vladimira Zografskiego, to jest w błędzie, gdyż na starcie w Rasnovie stanie 23-letni Krasimir Simitchiyski. Sylwetka rodaka zwycięzcy tegorocznej edycji LGP jest o tyle intrygująca, że swój ostatni start w międzynarodowej stawce zaliczył w marcu 2019 roku. Ponadto, nie zabraknie bardzo mocnych Austriaków, a zatem lidera FIS Cup Francisco Moertha oraz niedoścignionego podczas minionego tygodnia w Villach Stefana Rainera.

ZOBACZ TEŻ: PEŁNA LISTA STARTOWA

Marcin Wróbel, fot. Martyna Okrzesik

Harmonogram FIS Cup w Rasnovie

Sobota, 14 października 2023
10:00 – Oficjalny trening
11:00 – Seria próbna
12:00 – Pierwsza seria konkursowa

Niedziela, 15 października 2023
9:00 – Seria próbna
10:00 – Pierwsza seria konkursowa

Chwila wspomnień

Ostatnia wizyta cyklu FIS Cup w Rasnovie miała miejsce 3 lata temu. Latem 2020 roku Rumuni zorganizowali jedyne zawody tej rangi na igelicie. Wobec tego obsadę tamtych zawodów można określić jako mocno kadłubową. Na starcie pojawili się głównie Rumuni, Czesi i Ukraińcy.

Obydwa konkursy ostatecznie padły łupem reprezentantów Ukrainy. Najpierw w sobotę (3 października) triumfował Yevhen Marusiak (91,0 & 93,0 m), który w pokonanym polu zostawił dwóch gospodarzy. Podium, albowiem dopełnili Nicolae Sorin Mitrofan (90,5 & 87,0 m) i Andrei Feldorean (88,5 & 87,5 m). Dyskwalifikacja dotknęła lidera na półmetku -V italiya Kalinichenkę.

Następnego dnia (4 października) Vitaliy Kalinichenko (92,5 & 88,0 m) nie miał już żadnych problemów ze sprzętem, co poskutkowało zwycięstwem skoczka z Worochty. Radość dla naszych wschodnich sąsiadów była podwójna, gdyż drugą pozycję zajął Yevhen Marusiak (92,0 & 83,5 m). Tym razem w pierwszej trójce zabrakło Rumunów, ponieważ na najniższy stopień podium wszedł Benedkit Holub (89,5 & 83,5 m) z Czech.

Vitaliy Kalinichenko, fot. Martyna Okrzesik

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

Źródła grafik: skisprungschanzen.com, Martyna Okrzesik
Źródła informacji: skisprungschanzen.com, fis-ski.com

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać