FIS Cup w Villach: Zwycięstwo Zupancic!

przez Stylowo z Telemarkiem

Międzynarodowe skakanie w sobotę rozpoczęły kobiety w FIS Cup. Zgłoszone zostały 33 zawodniczki, które rywalizowały o punkty w trzeciej lidze. Zwycięstwo odniosła Nejka Repinc Zupancic, ale to nie jedyne, co działo się na skoczni. Na podium stanęła debiutantka w FIS Cup! Więcej o tym w dalszej części wpisu.

Nejka Repinc Zupancic, fot. Dominika Śmiech

Trening

Sesję treningową rozpoczęła Katharina Ellmauer skokiem 80-metrowym przy wietrze 0.25 m/s pod narty. Końcowo dało jej to miejsce tuż za podium. Najlepsze na treningu okazały się Słowenka Nejka Repinc Zupancic (80.5 m), druga Chinka Shiyu Zhou (81.5 m) i trzecia Francuzka Lilou Zepchi (80.5 m). Cały trening został rozegrany z 15. belki startowej.

Ze skoków treningowych zrezygnowały m.in. prawie wszystkie Słowenki.

Seria próbna

Tym razem udział wzięły prawie wszystkie zawodniczki, poza jedyną Chinka Qi Liu, która przed konkursem odpuściła dwa skoki. Po raz drugi najlepsza okazała się Nejka Repinc Zupancic, skacząc tym razem 87 metrów. Tuż za nią była jej rodaczka, Nika Vetrih, skacząca pół metra bliżej, a podium uzupełniła, kolejny raz, Shiyu Zhou, uzyskując tą samą odległość, co Vetrih.

fot. skisprungschanzen.com

Konkurs

Otwierając konkurs, Katharina Ellmauer skoczyła 85.5 metra, przy delikatnym wietrze w plecy, za który dostała rekompensatę – 1,2 punktu. W rezultacie zajmowała 5. pozycję po pierwszej serii. Podczas gdy rywalizacja trwała wśród najlepszych, zawodniczki debiutujące albo ciut słabsze walczyły o punkty.

Na starcie nie stanęła, z niewyjaśnionego powodu, liderka Chinek Qi Liu. Taki obrót sprawy dał jednak punkty Lanie Trailovic (68.5 m), czy Mariyi Yudakovej (73 m) z Kazachstanu. Punktów nie zdobyły: Gruzinka Esmeralda Gobozova, Ukrainka Daryna Ilchuk oraz wyżej wspomniana Qi Liu.

Liderką po pierwszej serii była Nejka Repinc Zupancic (89 m) z przewagą 6,1 punktu nad drugą Tają Bodlaj (85.5 m). Trzeci wynik miała Shiyu Zhou po skoku 90-metrowym, jednak z grona kobiet z podium, miała jako jedyna odjęte 1,3 punktu. Na czwartej pozycji uplasowała się Katarina Pirnovar. Słowenka skoczyła 85 metrów i w przeciwieństwie do Chinki miała dodane, aż 3,1 punktu, co z kolei przełożyło się na 0,1 oczka straty do podium.

Wyniki 1. serii

W drugiej serii świetnym skokiem popisała się natomiast Francuzka Lilou Zepchi, wykorzystując sprzyjający wiatr skoczyła na 90 metr. Dlatego awansowała na podium, zajmując 3. miejsce. Było to spowodowane gorszym skokiem Taji Bodlaj, która lądowała na 82 metrze. Na miejscu drugim stanęła zaś debiutantka Shiyu Zhou, a zwyciężyła dość pewnie Nejka Repinc Zupancic, przypieczętowując swoje zwycięstwo 90-metrowym skokiem.

Wyniki konkursu

Jako ciekawostka:
Debiut w FIS Cup zaliczyło 5 zawodniczek:
Shinyu Zhou (2002) Chiny
Yutong Pan (2004) Chiny
Jiahong Tang (2006) Chiny
Mathilde Aarva Selbekk (2004) Norwegia
Lana Trailovic (2006) Austria

Dziękujemy za przeczytanie artykułu! Na zakończenie zachęcamy do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych – FacebookTwitter i Instagram.

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać