FIS Cup w Zakopanem: Zapowiedź, harmonogram, listy startowe

przez Zofia Hunkiewicz

Przed nami finałowa rywalizacja trzecioligowych zawodów. Zakopane, podobnie jak w poprzednim roku, gościć będzie dwa ostatnie konkursy rangi FIS Cup. Zostaną one przeprowadzone w systemie hybrydowym. Oznacza to, iż zawodnicy będą startować na torach lodowych, natomiast lądować na igelicie. W poniższym artykule zamieszczamy kluczowe informacje, takie jak harmonogram, bądź listy startowe.

Wielka Krokiew (HS140), fot. Martyna Okrzesik

Wielka Krokiew

Wybudowana w 1925 roku, Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza, to nieodzowny obiekt w kalendarzu Pucharu Świata. Jednakże od dłuższego czasu nie tylko zmagań pierwszoligowych. Skocznia bowiem gości rywalizacje na niższym poziomie, w tym między innymi nadchodzące zawody FIS Cup.

Obiekt mierzy 140 metrów wielkości, natomiast jego punkt konstrukcyjny położony jest piętnaście metrów bliżej. Dodatkowo ulokowany jest na naturalnym zboczu. Wyposażony jest w igelit, siatki przeciwwiatrowe, sztuczne oświetlenie, tory lodowe i trybuny mieszczące 40 tysięcy osób.

Oficjalnym rekordzistą skoczni jest Japończyk Yukiya Sato, który w 2020 roku wylądował na 147-metrze. Jednkaże najdłuższym ustanym skokiem jest próba Benjamina Oestvolda, który przed trzema laty, podczas zmagań kontynentalnych, skoczył aż 150 m.

Listy startowe

Wśród zgłoszonych widnieje 78 nazwisk, reprezentujących 13 krajów. Do rywalizacji włączą się między innymi Japończycy – Taku Takeuchi, Asahi Sakano, Tomofumi Naito i Sakutaro Kobayashi. Nie zabraknie również Kazachów w licznym składzie. W zmaganiach wystąpią także dobrze znani polskim kibicom Włosi – Andrea Campregher i Francesco Cecon.

Jeśli chodzi o reprezentantów Polski, powołanych do startu zostało jedenastu sportowców – Kacper Juroszek, Tymoteusz Amilkiewicz, Jarosław Krzak, Łukasz Łukaszczyk, Adam Niżnik, Jan Habdas, Klemens Joniak, Tomasz Pilch, Kacper Tomasiak, Marcin Wróbel oraz Stanisław Majerczyk. Ostatni z wymienionych odgrywa zaś rolę rezerwowego, co oznacza, iż w piątkowej rywalizacji zastąpi biało-czerwonego, któremu najsłabiej poszło podczas pierwszego dnia.

Tymoteusz Amilkiewicz, fot. Zofia Hunkiewicz

W Zakopanem nie zabraknie lidera cyklu – Stefana Rainera. Austriak obecnie gromadzi 1030 punktów, na swoim koncie. Wicelider – Francisco Moerth nie pojawi się w Polsce, natomiast zrobi to utrzymujący trzecią lokatę Timon-Pascal Kahofer (650 pkt). Najwyżej sklasyfikowanym z biało-czerwonych jest dziewiąty Adam Niżnik, z 354-punktową notą.

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ STARTOWĄ

Harmonogram zawodów

Czwartek, 14.03.2024
13:30 – Oficjalny trening
15:30 – Konkurs

Piątek, 15.03.2024
14:30 – Seria próbna
15:30 – Konkurs

FIS Cup w Zakopanem 2023

Przed rokiem w Zakopanem również odbyła się finałowa rywalizacja. Pierwszego dnia, podium zdominowali Polacy, lokując się na pierwszych dwóch stopniach. Konkurs zwyciężył Kacper Tomasiak, pozostawiając nad sobą 1,5 punktu przewagi nad Klemensem Joniakiem. Natomiast tuż za plecami biało-czerwonych, sklasyfikowany został nieaktywny już Maximilian Lienher.

Klemens Joniak, Kacper Tomasiak, Maximilian Lienher, fot. Martyna Okrzesik

Piątkowe zmagania były jednoseryjne, z powodu niesprzyjających warunków. Wówczas najwyżej uplasował się Martin Hamann. Do Niemca, na estradę dołączyli nieaktywni już Mathis Contamine oraz Markus Rupitsch. Najlepszy z Polaków – Marcin Wróbel, został sklasyfikowany jako piąty.

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło: informacja własna, fis-ski.com

0 komentarzy
3

Może ci się spodobać