przez Aleksandra Rajewicz

Francesco Cecon urodził się 13 listopada 2001 roku. Pochodzi ze sportowej rodziny, jego ojciec Roberto oraz brat Federico również uprawiali skoki narciarskie.

Francesco Cecon, fot. Agnieszka Krajewska

Początki kariery

Na arenie międzynarodowej pojawił się pierwszy raz w ramach zawodów Alpen Cupu w Oberwiesenthal, gdzie zajął 74. oraz 73. miejsce. W styczniu 2018 roku zadebiutował w FIS Cupie w Planicy, jednak nie znalazł się w czołowej „30”. Na pierwsze punkty tego cyklu musiał czekać do sezonu 2018/2019 oraz rywalizacji w Park City, gdzie uplasował się na 5. oraz 9. miejscu. Podczas zimy 2018/19 wystartował po raz pierwszy w zmaganiach drugoligowych, a na pierwsze punkty Pucharu Kontynentalnego musiał czekać, aż dwa sezony.

Sezon 2017/2018

Podczas tego sezonu Cecon występował głównie w zawodach cyklu Alpen Cup. Tam na dwanaście występów punktował sześciokrotnie. W Kanderstegu był 23., w Predazzo 25. oraz 30., natomiast w Chaux-Neuve 12., a także 19. Do najbardziej udanego weekendu może zaliczyć ten lutowy w Planicy, gdzie indywidualnie był 6., zaś w drużynie wraz z kolegami uplasował się na najniższym stopniu podium.

W styczniu Włoch zadebiutował w rywalizacji FIS Cup w Planicy, pierwszego dnia został zdyskwalifikowany, zaś drugiego był 56.

Podczas tego sezonu młody zawodnik po raz pierwszy wystąpił na Mistrzostwach Świata juniorów. W Kanderstegu w rywalizacji indywidualnej zdyskwalifikowano go, natomiast w rywalizacji drużynowej Włosi uplasowali się na 14. pozycji.

Francesco Cecon, fot. Martyna Okrzesik

2018/2019

Cecon regularnie pojawiał się w zawodach Alepn Cupu oraz FIS Cupu. W tych pierwszych wystartował dziesięć razy, natomiast punkty zdobył pięciokrotnie. Najwyżej uplasował się podczas weekendu w Chaux-Neuve, gdzie sklasyfikowano go na 28., a także 23. lokacie. W zmaganiach trzecioligowych mogliśmy go oglądać siedem razy, natomiast punkty zdobył dwa. W Park City rywalizację ukończył w czołowej „10”- na 5. oraz 9. pozycji, tym samym zdobywając pierwsze punkty cyklu FIS Cup. Włoch w klasyfikacji generalnej z dorobkiem 74. punktów został sklasyfikowany na 53. miejscu.
W marcu zawodnik po raz pierwszy pojawił się w zmaganiach Pucharu Kontynentalnego, w Zakopanem pierwszego dnia był 53., natomiast drugiego nie pojawił się na starcie.

Zawodnik ponownie został reprezentantem swojego kraju na czempionacie dla juniorów. W Lahti indywidualnie był 46., zaś w drużynówce męskiej zawodnicy uplasowali się na 12. miejscu. W zmaganiach drużyn mieszanych Włosi znaleźli się na 8.

Sezon 2019/2020

Podczas całego sezonu Cecon wystartował w FIS Cupie dziesięć razy i trzykrotnie znalazł się w czołowej „30”. Za każdym razem dokonał tego w Villach. W październiku był 30., natomiast w lutym 26. oraz 28. Sześciokrotnie mogliśmy oglądać go w zmaganiach drugoligowych, jednak swoich występów nie mógł zaliczyć do udanych. Jego najwyższą lokatą było 45. miejsce wywalczone w Val di Fiemme.

Włoch po raz kolejny wystartował na Mistrzostwach Świata juniorów, gdzie indywidualnie był 42., zaś w zmaganiach drużynowych 11.

Sezon 2020/2021

Sezon rozpoczął od grudniowych zmagań w szwajcarskim Kanderstegu w ramach FIS Cupu. Pierwszego dnia był 40.,zaś drugiego 21. W tym cyklu punktował jeszcze trzykrotnie – 18. był w Szczyrku, a także 27. oraz 22. w Lahti. Podczas lutowych konkursów Pucharu Kontynentalnego w Brotterode został sklasyfikowany na 28. i 21. pozycji, tym samym zdobywając pierwsze punkty w drugoligowych zmaganiach.

W styczniu 2021 w Zakopanem zadebiutował w Pucharze Świata, jednak jedynie w rywalizacji drużynowej, gdzie z kolegami uplasował się na 9. miejscu.

Cecon po raz ostatni wystartował na czempionacie dla juniorów, a także zadebiutował w wersji seniorskiej tego wydarzenia. W Lahti podczas rywalizacji dla młodszych zawodników indywidualnie został zdyskwalifikowany, a w drużynie Włosi znaleźli się na 7. miejscu. Natomiast w Oberstdorfie wystartował jedynie w kwalifikacjach na obiekcie normalnym, jednak skok na 86 metrów nie wystarczył do miejsca w najlepszej „50”.

2021/2022

Włoch regularnie występował podczas zimy w FIS Cupie oraz Pucharze Kontynentalnym. W tym pierwszym pojawił się cztery razy i za każdym razem punktował. 19. oraz 26. był w Kuopio, a także 19. i 27. w Falun. W zmaganiach drugoligowych wystartował 16. razy i trzykrotne sklasyfikowano go w czołowej „30”. W klasyfikacji tego cyklu z dorobkiem 14. punktów znalazł się 98. miejscu.

Cecon zadebiutował w cyklu Letniego Grad Prix podczas zmagań w Szczuczyńsku i dzięki słabszej obsadzie w pierwszym występie został sklasyfikowany na 24. miejscu i po raz pierwszy zdobył punkty. Zawodnik w czołowej „30” znalazł się również podczas zmagań w Rosji, gdzie był 24. Podczas zimowych zawodów w elicie wystąpił czterokrotnie, jednak trzy razy nie przeszedł kwalifikacji, a raz był 49.

Sezon 2022/2023

Młody zawodnik na przełomie sezonu pojawiał się zarówno w FIS Cupie, jak i Pucharze Świata. W trzecioligowych zmaganiach wystartował sześć razy i każdy start zakończył z punktami. Do szczególnie udanych weekendów może zaliczyć ten w Villach, gdzie pierwszego dnia zajął drugą lokatę i po raz pierwszy znalazł się w czołowej „3” zawodów tego cyklu. Drugiego dnia poprawił jeszcze to osiągnięcie i premierowo triumfował w FIS Cupie. W najlepszej „10” znalazł się jeszcze podczas rywalizacji w Szczyrku, gdzie uplasował się na 5. lokacie. W klasyfikacji generalnej z dorobkiem 281. punktów znalazł się na 14. pozycji.

Podczas zmagań w elicie pojawiał się wielokrotnie, jednak ani razu nie punktował. Najbliżej był tego podczas zmagań w Rasnovie, gdzie był 32.

Cecon po raz drugi został powołany do reprezentacji Włoch na Mistrzostwa Świata. W Planicy wystąpił indywidualnie, na skoczni normalnej był 40., zaś na dużej 41.

2023/2024

Podczas lata Włoch regularnie pojawiał się zawodach cyklu SGP. Na siedem występów jedynie raz nie punktował. Najlepszy wynik uzyskał w Rasnovie, gdy wykorzystał słabszą obsadę i uzyskał 11. lokatę. W klasyfikacji generalnej sklasyfikowano go na 34. pozycji z 69. punktami.

Zimę rozpoczął w Pucharze Świata. Jednak zarówno podczas zmagań w Finlandii, jak i Norwegii nie zdołał zdobyć punktów.