LGP w Klingenthal: Podwójny triumf Kubackiego

przez Julia Pawłowska

Za nami indywidualny konkurs panów w niemieckim Klingenthal. Do rywalizacji przystąpiło 50 skoczków. Jak sobie poradzili? Kto zwyciężył cały cykl Letniego Grand Prix? Zapraszamy do lektury!

Vogtland Arena

Seria Próbna w Klingenthal

Rywalizacja rozpoczęła się o 15:05. Zwycięzcą serii próbnej okazał się być Dawid Kubacki, który wylądował na odległości 136,5 metra. Tuż za nim uplasował się Marius Lindvik, który przekroczył rozmiar skoczni uzyskując 142 metry. Trzecie miejsce zajął Stefan Kraft (138,5 m).

Pierwsza seria

Pierwsza seria konkursowa w Klingenthal rozpoczęła się o 16:10 z 10. belki startowej. Wiatr nie był raczej sprzymierzeńcem skoczków, wiał ze zmienną siłą, co wpływało na uzyskiwane przez zawodników odległości. Mimo tego, byliśmy świadkami kilku dalekich skoków, ponieważ został przekroczony rozmiar skoczni. Dokonał tego Daniel Andre Tande, który uzyskując 144 metry, rzeczywiście został liderem po pierwszej serii. Do konkursu awansowało 4 biało-czerwonych, gdyż Klemens Murańka oraz Piotr Żyła nie zakwalifikowali się do drugiej części zmagań. Zwycięzcę całego cyklu Letniego Grand Prix poznaliśmy już w tej partii zawodów, ponieważ Manuel Fettner nie dostał się do finału. Triumfatorem lata okazał się być Dawid Kubacki.

Druga seria

Finałowa seria w Klingenthal rozpoczęła się z 16. belki startowej, ponieważ w przeciwieństwie do pierwszej części zmagań, wiatr zaczął wiać również w plecy. Dyskwalifikacja spotkała wbrew pozorom Pawła Wąska, który po bardzo dobrym skoku na 133,5 metra został wykluczony z zawodów za nieprzepisowy kombinezon.

Zwycięzcą konkursu oraz całego cyklu Letniego Grand Prix został ostatecznie Dawid Kubacki. Wygraną przypieczętował wszakże dalekim lotem na 138 metr. Tuż za nim, na pudle dzisiejszych zawodów, znaleźli się natomiast Ryoyu Kobayashi (131 m) oraz Daniel Andre Tande (126 m).

Drugie miejsce na podium LGP zajął Manuel Fettner, a trzecie Kamil Stoch, który utrzymał swoją pozycję mimo absencji w niedzielnych zmaganiach. Jednocześnie Polska została najlepszym krajem w letniej klasyfikacji Pucharu Narodów 2022. Dodatkowo Dawid Kubacki ma na swoim koncie najwięcej zwycięstw w ramach Letniego Grand Prix w historii (14). Wyprzedził tym samym Adama Małysza oraz Gregora Schlierenzauera.