Lucile Morat

przez Michał Misiejuk

Nie da się ukryć, że na ten moment niekwestionowanym numerem 1 we francuskich skokach narciarskich Josephine Pagnier. Reprezentantka Trójkolorowych od początku swojej kariery zdradzała wielki potencjał. Nie jest to jednak jedyna skoczkini z tamtych stron urodzona na początku XXI wieku, która świetnie prezentowała się w czasach juniorskich. Można nawet powiedzieć, że Josephine przez dłuższy czas znajdowała w cieniu zawodniczki z klubu CS Courchevel, urodzonej 15 czerwca 2001 roku Lucile Morat.

Lucile Morat, źródło: Reichter/Nordic Focus

Początki kariery

Francuzka zadebiutowała na arenie międzynarodowej jako trzynastolatka 7 marca 2015 roku, w konkursie cyklu Alpen Cup, na skoczni w Chaux-Neuve. Lucile finiszowała wówczas na 16 lokacie. Za pierwszy godny odnotowania rezultat skoczkini można uznać zwycięstwo w zawodach FIS Youth Cup na obiekcie w Hinterzarten. Na początku września Morat zajęła 6. i 3. pozycję. W połowie marca następnego roku reprezentantka klubu z Courchevel po raz pierwszy wystartowała w cyklu FIS Cup zajmując w Harrachovie 15. i 7. miejsce. Tydzień później wystartowała w konkursach cyklu Alpen Cup. W juniorskich konkursach dwukrotnie finiszowała na 2. lokacie w niemieckim Baiersbronn. Na koniec sezonu została mistrzynią Francji w skokach narciarskich.

Sezon 2016/2017

Lato rozpoczęło się od debiutu w zawodach Letniego Pucharu Kontynentalnego. Pod koniec sierpnia Morat wygrała 2 konkursy w Oberwiesenthal zapewniając sobie triumf w całym cyklu. 2 tygodnie później Francuzka zadebiutowała w Letnim Grand Prix. Na skoczni w Czajkowskim uplasowała się na 18. lokacie.

Na początku grudnia juniorka po raz pierwszy wzięła udział w zawodach rangi Pucharu Świata. 12. i 15. miejsce wywalczone w Lillehammer można uznać za znakomity debiut w przypadku zaledwie piętnastoletniej skoczkini. Tydzień później zajęła 33. i 6. pozycję w Niżnym Tagile. W kolejnych tygodniach Lucile Morat nadal prezentowała wysoką formę punktując w ośmiu konkursach z najlepszą lokatą w Hinzenbach. Na skoczni normalnej zajęła 12. miejsce. Co ciekawe Francuzka, w przeciwieństwie do większości skoczkiń, po raz pierwszy wzięła udział w Mistrzostwach Świata Seniorów wcześniej niż na juniorskim czempionacie. W trakcie imprezy zajęła 24. lokatę w rywalizacji indywidualnej oraz 10 w mikście. Na koniec sezonu wywalczyła 28. pozycję. Łącznie na przestrzeni całej zimy 12 razy punktowała, zgromadziła 158 punktów co pozwoliło na zajęcie 24. lokaty w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Jak na piętnastolatkę debiutancki sezon w elicie z pewnością trzeba uznać za bardzo udany.

Lucile Morat, źródło: Thibaut/Nordic Focus

Sezon 2017/18

Lucile zapoczątkowała letnie starty od 5. lokaty w Courchevel. Tydzień później stanęła na podium konkursu Letniego Grand Prix. Na obiekcie we Frensztacie zajęła 2. pozycję. W kolejnych konkursach zajmowała odpowiednio: 5., 4. i 7. miejsce. Znakomite występy w najważniejszym letnim cyklu złożyły się na 4. lokatę w klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix z imponującym dorobkiem 256 punktów. Okres przygotowawczy zakończyła z mistrzostwem Francji.

Sezon zimowy rozpoczęła od dyskwalifikacji. W trzech kolejnych konkursach wywalczyła odpowiednio 11., 14. i 17. pozycję. Kolejny start zaliczyła dopiero w lutym. Wtedy to zadebiutowała na Mistrzostwach Świata Juniorów. W rywalizacji indywidualnej otarła się o podium prezentując się najlepiej spośród Trójkolorowych. Podczas konkursu drużynowego, wraz z między innymi Josephine Pagnier, sięgnęła po brązowy medal. W połowie lutego Morat wystartowała na Igrzyskach Olimpijskich. Na obiekcie normalnym w Pjongczang finiszowała na 21. lokacie. Po powrocie do Pucharu Świata punktowała w 3 z 5 konkursów. Podsumowując w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata została sklasyfikowana na 29. miejscu z dorobkiem 86 punktów. Na zakończenie zimy zdobyła srebrny medal Mistrzostw Francji.

Sezon 2018/2019

Morat rozpoczęła lato od 19. lokaty wywalczonej podczas zawodów Letniego Grand Prix w Hinterzarten. Później jeszcze trzykrotnie plasowała się w czołowej trzydziestce, najlepszy występ notując w Courchevel. Na swojej skoczni Lucile zakończyła konkurs na 11. pozycji. Łącznie Francuzka zgromadziła 55 punktów w klasyfikacji generalnej.

Sezon zimowy rozpoczęła od trzech konkursów w Lillehammer. W Norwegii zajęła odpowiednio 21., 22. i 18. miejsce. 2 tygodnie później wywalczyła 14. pozycję na skoczni w Premanon. W drugiej połowie grudnia po kilkuletniej przerwie wystartowała w zawodach cyklu Alpen Cup. Na skoczni w Villach zajęła 2. i 3. lokatę. Przed Mistrzostwami Świata w Seefeld jeszcze raz znalazła się w czołowej dwudziestce. Miało to miejsce w Zao. Na Mistrzostwach Świata Juniorów zajęła 5. miejsce indywidualnie, 6. w drużynie i 5. w rywalizacji drużyn mieszanych, tak jak rok wcześniej okazując się numerem 1 w swojej reprezentacji. Na seniorskim czempionacie wywalczyła 33. lokatę indywidualnie i 7. w mikście.

Powrót do Pucharu Świata ciężko uznać za udany. Lucile podczas Raw air nie zdobyła ani jednego punktu. Lepiej prezentowała się w cyklu Blue Bird, cztery razy plasując się w trzeciej dziesiątce. Na przestrzeni całego sezonu czternastokrotnie kończyła zawody w czołowej trzydziestce gromadząc 105 punktów. To pozwoliła na zajęcie 28. pozycji w klasyfikacji generalnej, co można uznać za kolejny dobry sezon w wykonaniu juniorki. Na zakończenie sezonu zimowego Morat wywalczyła srebro Mistrzostw Francji.

Sezon 2019/2020

Okres przygotowawczy Lucile rozpoczęła od 27. lokaty w Hinterzarten. We wrześniu wystartowała w zawodach letniego Pucharu Kontynentalnego. Wywalczyła 10. miejsce w Lillehammer i dwie lokaty w drugiej dziesiątce na skoczni w Stams.

Sezon zimowy rozpoczął się od 33. pozycji w Lillehammer. Tydzień później wzięła udział w zawodach Pucharu Kontynentalnego. W norweskim Notodden zajmując 14. i 11. lokatę. W drugiej połowie grudnia wystartowała w zawodach cyklu Alpen Cup w Villach, jeden z konkursów kończąc na podium. Swój pierwszy i jedyny weekend zakończony występami na poziomie trzeciej dziesiątki zanotowała w Zao. W Japonii Lucile zajęła 28. i 29. lokatę. Na juniorskim czempionacie zajęła 14. miejsce indywidualnie, co stanowiło najlepszy wynik wśród Francuzek oraz 6. w konkursie drużyn mieszanych.

Lucile Morat, źródło: Photo agence ZOOM/ledauphine.com

Sezon 2020/2021

Jedyną rywalizacją, w której mogła wystartować Francuzka okazał się konkurs Letniego Grand Prix we Frensztacie. W Czechach zajęła 20 lokatę. W październiku zdobyła brązowy medal Mistrzostw Francji.

Rywalizację zimową rozpoczęła od zawodów cyklu FIS Cup w Kanderstegu. W Szwajcarii Morat wywalczyła 4. i 7. pozycję. Puchar Świata rozpoczął się od odpadnięcia w kwalifikacjach na obiekcie w Ramsau. 5 tygodni później ponownie odpadła w kwalifikacjach w Ljubnie. Dzień później wraz z koleżankami zajęła 7. miejsce. Na Mistrzostwach Świata Juniorów zajęła najgorszą w karierze 24. lokatę. 18. lutego 2021 roku zanotowała swój ostatni występ na arenie międzynarodowej. Na skoczni w Rasnovie jedyny raz przebrnęła kwalifikacje kończąc konkurs na 37. pozycji. Po słabym sezonie Lucile Morat w wieku 19 lat ogłosiła zakończenie kariery.

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło: informacja własna, fis-ski.com