Magdalena Pałasz

przez Magdalena Rutkowska

Magdalena Pałasz jest uważana za jedną z prekursorek kobiecych skoków narciarskich w naszym kraju. Posiada tytuł pierwszej mistrzyni Polski w skokach oraz jest pierwszą Polką, która zdobyła punkty Pucharu Świata. Dzisiaj postaramy cofnąć się w czasie do początków kobiecych skoków i przybliżyć wam sylwetkę tej niezwykłej postaci. Jeśli ciekawi was ten temat, zostańcie z nami!

Magdalena Pałasz przy kompleksie skoczni w Szczyrku w 2019 roku.

Początki kariery

Magdalena urodziła się w Sanoku 29 sierpnia 1995 roku i jest reprezentantką klubu UKS Sołtysianie Stare Bystre. Swoją przygodę ze skokami zaczęła dość wcześnie, ponieważ pierwszy start na arenie międzynarodowej zanotowała już w wieku niespełna 16 lat. 13 sierpnia 2011 roku wzięła udział w zawodach cyklu Pucharu Kontynentalnego w niemieckim Bischofsgrün, gdzie zajęła 62 miejsce. Było to ważne wydarzenie, ponieważ do tego czasu brała udział tylko w zawodach krajowych takich jak np. Lotos Cup.

Debiut w Pucharze Świata

Świat usłyszał o zawodniczce podczas I Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży. Przy okazji rywalizacji w Innsbrucku Magdalena Pałasz startowała jako jedyna polska reprezentantka. Niestety debiut w igrzyskach nie poszedł po jej myśli, ponieważ indywidualnie zajmowała ostatnią lokatę. Mimo nieudanych prób, Magdalena dalej próbowała swoich sił w zawodach niższej rangi. 30 sierpnia 2013 roku miały miejsce zawody FIS Cup we Frenštácie pod Radhoštěm, gdzie Polka udowodniła na co ją stać. Znalazła się wtedy w czołowej dziesiątce zawodów (7. miejsce), tym samym zdobywając swoje pierwsze punkty cyklu. Z czasem Polki skakały coraz lepiej dlatego Polski Związek Narciarski, po raz pierwszy podjął decyzję o wystawieniu kobiecej kadry do konkursów Pucharu Świata. Był to zdecydowanie jeden z najbardziej przełomowych momentów w karierze samej Magdaleny jak i w historii kobiecych skoków w Polsce. Pamiętny konkurs miał miejsce 6 grudnia 2013 roku w Lillehamer, gdzie wraz z Joanną Szwab, Kamilem Stochem oraz Maciejem Kotem wystartowała konkursie drużyn mieszanych. Polska ekipa zajęła dopiero 14. pozycję, jednak mimo to wspomniane zawody pozostały w pamięci każdego miłośnika skoków.

Magdalena Pałasz przy kompleksie skoczni w Zakopanem

Dalsza kariera i kolejne sukcesy

Kolejna okazja na pokazanie swoich umiejętności natrafiła się już w styczniu następnego roku. Wtedy to zdecydowano, że Polki wystąpią na Mistrzostwach Świata Juniorów. Jednak w ramach dodatkowego treningu przed tą ważną imprezą, Magdalena wzięła udział w zawodach Alpen Cup w Predazzo, gdzie finalnie uplasowała się na 7. oraz 11. miejscu. Kilka dni później, z pozytywnym nastawieniem można było zacząć przygotowania do mistrzostw. Niestety podczas jednego z treningów przed głównym konkursem zawodniczka groźnie upadła i trafiła do szpitala. Jednak mimo wszystko udało jej się wystąpić i po oddaniu dwóch skoków na 80,5 metra zajęła 26. miejsce. 1 lutego 2014 roku Magdalena Pałasz kolejny raz reprezentowała nasz kraj na zawodach Pucharu Świata. Podczas konkursu w Hinzenbach po raz pierwszy w karierze awansowała do drugiej serii zdobywając tym samym pierwsze punkty zawodów najwyższej rangi. Nigdy wcześniej nie udało się to żadnej Polskiej zawodniczce, dlatego Magdalena oficjalnie stała się pierwszą kobietą, która tego dokonała. Polka brała także udział w konkursach Pucharu Kontynentalnego, gdzie swoje pierwsze punkty cyklu wywalczyła w marcu 2014 roku w Falun. Do jednych z jej największych osiągnięć można śmiało zaliczyć pierwsze Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich kobiet, które wygrała.

Obecnie Magdalena jest instruktorką w szkółce narciarskiej, a w styczniu tego roku dołączyła do ekipy Eurosportu. W studiu mogliśmy ją obserwować między innymi przy okazji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Magdalena Pałasz z ekipą Eurosportu podczas Pucharu Świata w Planicy

Jeśli zainteresował was artykuł i chcecie być na bieżąco z najświeższymi informacjami dotyczącymi skoków, zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych, takich jak Instagram, Twitter oraz Facebook.

Źródła informacji: własne, wikipedia
Źródła grafiki: Instagram:@/magdalena_palasz

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać