Mistrzostwa Austrii: Pinkelnig i Tschofenig ze złotem!

przez Zofia Hunkiewicz

Pierwsze medale, dedykowane mistrzom kraju, zostały rozdane. W czwartek na obiekcie Paul-Ausserleitner-Schanze (HS-142) w Bischofshofen, odbył się krajowy czempionat. W efekcie złoto na dużej skoczni wywalczyli Eva Pinkelnig oraz Daniel Tschofenig.

Daniel Tschofenig
Daniel Tschofenig, fot. Neja Tamshe

Kobiety

Pomimo, iż na liście startowych widniało zaledwie siedem nazwisk, do zawodów przystąpiło sześć skoczkiń. Na belce nie pojawiła się Lisa Eder. Pozostałe panie, w pierwszej serii, odbijały się z 30. platformy startowej.

Po swoim 125,5 metrowym skoku, na prowadzenie wysunęła się Eva Pinkelnig. Ze stratą 5,5 pkt, jako druga uplasowała się Chiara Kreuzer (124 m), natomiast jako trzecia Marita Kramer (123,5 m).

Eva Pinkelnig, źródło: Instagram/@eva.pinkelnig

Ostatecznie Eva Pinkelnig obroniła pozycję liderki. W finale skoczyła 2,5 metra krócej, w stosunku do poprzedniej próby. Marita Kramer zajęła drugą pozycję (127 m), zaś Chiara Kreuzer trzecią (120,5 m).

Kolejne pozycje uzyskały Jacqueline Seifriedsberger (114; 116 m), Hannah Wiegele (111; 118,5 m) oraz Julia Muehlbacher (102,5; 103,5 m),

W drugiej serii, Austriaczki odbijały się z 32. platformy startowej.

Mężczyźni

Grupa panów była zdecydowanie bardziej liczna. Do konkursu zostało zgłoszonych czterdziestu sportowców, jednak Mika Schwann oraz Francisco Moerth nie pojawili się na starcie. Ponadto Lukas Haagen został zdyskwalifikowany.

Na półmetku mistrzostw, czołówka była dosyć ścisła. Pierwsze miejsce zajmował Stefan Kraft, który oddał najdłuższy skok serii. Austriak lądował na 135,5 m. Jako kolejny plasował się Jan Hoerl (134 m), ze stratą 0,3 pkt do lidera. Na najniższym stopniu znajdował się Daniel Tschofenig (134,5 m).

Warto odnotować, iż szóstą lokatę objął obiecujący junior Stephan Embacher. Sportowiec z rocznika 2006 uzyskał 127 metrową odległość.

Dodatkowo zawodnicy startowali z 15. najazdu.

Stephan Embacher, fot. Zofia Hunkiewicz

Ostatecznie Daniel Tschofenig (138,5 m) zdołał pokonać Stefana Krafta (133 m). Austriaków dzieliło 7,5 pkt różnicy. Na najniższym stopniu podium uplasował się Manuel Fettner (133; 133,5 m). W czołowej piątce lokaty uzyskali również Jan Hoerl (131 m) oraz Michael Hayboeck (129; 126 m).

Następne miejsca wywalczyli Clemens Aigner (124; 129 m), Stephan Embacher (126,5 m) oraz Jonas Schuster (127; 126,5 m). Czołową dziesiątkę zamknęli Hannes Landerer (125,5; 123 m) i Clemens Leitner (123,5; 123,5 m).

Zaskakujący rezultat uzyskał Timon-Pascal Kahofer. W ostatnim czasie dobrze spisywał się w zawodach trzecioligowych, zaś podczas czwartkowych zmagań uplasował się dopiero na 19. pozycji.

W serii finałowej, obowiązywała 18. platforma.